22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  Yeni araştırma: Tek doz Biontech ve Oxford aşısı Covid enfeksiyon oranını yüzde 65 azaltıyor

  Birleşik Krallık’ta gerçek kişiler üzerinde yapılan araştırmaya göre, Pfizer / BioNTech ve Oxford / AstraZeneca aşısının tek dozunun Covid-19’a enfeksiyonlarına karşı yüzde 65 oranında koruma sağladığı ortaya çıktı. 350 binden fazla kişiden alınan test sonuçlarına göre aşılar yaşlı insanları gençler kadar koruyor.

  Araştırmaya göre, Oxford/AstraZeneca ve Pfizer/BioNTech aşısının tek dozu koronavirüs enfeksiyonuna karşı yüzde 65 oranında koruma sağlıyor. Gençler ve sağlıklı bireyler kadar yaşlı ve daha savunmasız insanları da enfeksiyona karşı koruyor.

  Oxford Üniversitesi ve Ulusal İstatistik Ofisi tarafından yapılan araştırmada Aralık ve Nisan ayları arasında Birleşik Krallık’ta aşı olan 350 binden fazla kişinin Covid test sonuçlarını analiz edildi.

  Bütün yaş gruplarının incelendiği ilk araştırma

  Aşı olan bütün yaş gruplarının incelendiği ilk araştırma olarak dikkat çeken çalışmada, aşının bütün yaş gruplarını üçte iki oranında koruduğu görüldü.

  Aşı olan kişilere 21 gün sonra yapılan testlerde, enfeksiyonlardan koruma oranının yüzde 65 olduğu bildirilen araştırmada, aşıların asemptomatik enfeksiyona karşı yüzde 72, semptomatik enfeksiyona karşı ise yüzde 57 etkili olduğu ortaya kondu.

  AstraZeneca / Oxford aşısının ikinci dozlarının çok az kişiye uygulandığı için iki doz içeren çalışmanın daha sonra açıklanacağı belirtilirken ekipteki bilim adamları, bulguların Birleşik Krallık’ın ikinci dozları erteleyerek yaşlılara ve daha savunmasız insanlara ilk aşıları yapmaya öncelik verme kararını desteklediğini söyledi.

  Tek doz aşı olanların yüzde 95’inde güçlü antikor oluştu

  Ekipte bir araştırmacı olan Dr. Koen Pouwels, “Aşıların yaşlılar veya uzun süreli sağlık sorunları olanlar arasında daha az etkili olduğuna dair hiçbir kanıt yok” dedi.

  Aşıların enfeksiyon oranlarını düşürerek sadece hastaneye yatışları ve ölümleri önlemekle kalmayacak, aynı zamanda bulaşma zincirlerinin kırılmasına da yardımcı olacak ve hastalığın yeniden canlanma riskini azaltacağı belirtildi.

  Gerçek dünya verilerine göre aşıların, yüksek derecede bulaşıcı ve daha öldürücü İngiliz varyantına karşı koruyucu etkisini gösterilirken Oxford Büyük Veri Enstitüsü’nden Dr. David Eyre, tek doz aşı olan insanların yüzde 95’inde güçlü bir antikor tepkisi elde edildiğini söyledi.

  İskoçya Halk Sağlığı Şubat ayında, bir doz BioNTech ve AstraZeneca aşısı aldıktan bir ay sonra Covid-19 nedeniyle hastaneye yatma riskinin sırasıyla yüzde 85 ve yüzde 94’e kadar düştüğünü açıklamıştı.

  Antikor testi yaptırmak gerekli mi?

  Sağlık Bakanı Koca: Çok yakında Rus Sputnik V aşısı kullanacağız

  Aşı olmayanların gerekçeleri oraya çıktı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ