19.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Yeni araştırma: Kel erkeklerde şiddetli Covid-19’a yakalanma riski 2,5 kat daha fazla

  ABD'de yapılan yeni bir araştırma kel erkeklerde Covid 19'a yakalanma riskinin diğer yaşıtlarından 2 buçuk kat daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

  Covid 19 ile ilgili yapılan araştırmalara her gün bir yenisi ekleniyor. Amerikalı bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırma, “androjenetik alopesi” (erkek tipi kellik) sahip erkeklerin şiddetli corona virüse yakalanma ihtimalinin diğer yaşıtlarından 2 buçuk kat daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmayı yapan bilim insanları, saç dökülmesinin vücutta üretilen yüksek düzeydeki erkeklik hormonuna bağlı olduğunu belirtti. Araştırmacılar aşırı miktarda üretilen cinsiyet hormonun  koronavirüsün hücrelere girmesini ve zarar vermesini kolaylaştırdığını bildirdi.

  Amerika’nın Kalifornia eyaletindeki Applied Biology adlı bilim şirketinden bilim insanları, kellikten muzdarip erkeklerin şiddetli Covid-19’dan etkilenme olasılığının, tam saçlı bir başa sahip erkeklere göre 2,5 kat daha fazla olduğunu konusunda uyardı.

  “Androjenetik alopesi” olarak adlandırılan erkek tipi kellik, 50 yaşın üzerindeki erkeklerin yaklaşık yüzde 50’sini etkileyen yaygın ve genetik bir saç dökülmesi olarak tanımlanıyor.

  Bilim insanları, saç dökülmesine bağlı ortak bir biyobelirteci olan erkek hastaların ciddi Covid 19 enfeksiyonlarına önemli ölçüde daha duyarlı olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmayı yürüten bilim insanları, çalışmanın bulgularının Covid -19 için yeni tedaviler ve hatta muhtemelen bir tedavi için yeni olanaklar sağlayabileceğini belirtti.

  ERKEKLİK HORMONUNUN FAZLA ÜRETİLMESİ KELLİĞE NEDEN OLUYOR

  Erkek tipi kellik, vücudun ne kadar erkeklik hormonu (androjen) ürettiğini düzenleyen androjen reseptörü (AR) genindeki varyasyonlar tarafından kontrol ediliyor. Kellikten etkilenen erkeklerde ise androjen üretimi çoğalıyor. Bu gen aynı zamanda testosteron ve androstenedion içeren diğer cinsiyet hormonlarını da kontrol ediyor.

  Androjen üretimi Covid 19 enfeksiyonlarında rol oynadığı düşünülen TMPRSS2 olarak bilinen bir enzimin de artmasına neden oluyor. TMPRSS2’nin vücudun koronavirüsün girmesini kolaylaştırdığı ve bu yüzden erkeklerin kadınlara oranla daha fazla şiddetli Covid-19’dan etkilenmesine neden olduğu ifade ediliyor.

  YÜZDE 79’U ERKEK TİPİ KELLİKTEN ETKİLENMİŞ

  Bilim insanları, androjenetik alopesi olan orantısız sayıda erkeğin, koronavirüs ile hastaneye kaldırıldığını gözlemledikten sonra AR geni ile şiddetli Covid-19 arasındaki bağlantıyı araştırdı.

  Araştırmacılar, özellikle şiddetli Covid-19’u olan erkeklerin yaklaşık yüzde 79’unun erkek tipi kellikten etkilendiğini ortaya koydu.

  Bilim insanları yaptıkları çalışma kapsamında, Covid-19 ile hastaneye kaldırılan 65 erkekte AR genindeki poliglutamin tekrarı (veya CAG tekrarı) bölgesinin uzunluğunu, hem androjen üretimi ile hem de  erkek tipi kellikle bağlantısını ölçtüler.

  AR CAG tekrarı 22 nükleotidden (DNA’yı oluşturan moleküller) daha kısa olan erkeklerin, CAG sayısı 22 veya daha yüksek olan hastalara göre Covid-19  ile yoğun bakıma alınma olasılığının iki buçuk kat daha düşük olduğunu buldular.

  YOĞUN BAKIMA YATIŞ RİSKİ OLAN ERKEKLERİ BELİRLEMEK İÇİN KULLANILABİLİR

  Çalışmanın yazarlarından Andy Goren şunları ifade etti: “Verilerimiz, daha uzun AR CAG puanlarının daha şiddetli Covid-19 hastalığı ile ilişkili olduğunu gösteriyor. AR CAG tekrar uzunluğunun, yoğun bakım ünitesine yatışları için en fazla risk altında olan erkek Covid hastalarının belirlenmesine yardımcı olmak için bir biyobelirteç olarak kullanılabileceğini gösteriyor. Androjen reseptörü ile bağlantılı bir biyobelirtecin tanımlanması, erkeklik hormonunun Covid-19 hastalığının şiddetindeki önemli rolünü vurgulayan başka bir kanıttır.”

  Ayrıca çalışmanın tüm bulguları, 6–7 Mayıs tarihleri ​​arasında Avrupa Dermatoloji ve Venereoloji Akademisi (EADV) 2021 Bahar Sempozyumu’nda sunulacak.
  EADV yönetim kurulu üyesi ve Varşova Tıp Üniversitesi dermatolog Lidia Rudnicka, ‘Bu araştırma, genetiğin rolü ve Covid-19  hastalığıyla bağlantısı hakkında temel bilgiler sunarak dermatolojinin bilimsel değerini gösteriyor. Bu yıl EADV Bahar Sempozyumu’nda sergilenecek öncü araştırmaların mükemmel bir örneği” diye konuştu.

  Covid-19’un bir olumsuz etkisi daha ortaya çıktı

  3. dozda Türk aşısı olur mu? Uzmanlar yanıtladı

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ