0.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 24, 2022

  Yaz tatili nasıl olacak? Aşılar planları nasıl etkileyecek?

  Türkiye'de Haziran ayından itibaren 30 milyon doz Biontech aşısının yapılması planları yaz ve sonbahar döneminde atılacak adımları da güçlendirdi.

  Biontech ile yapılan aşı anlaşması, yaz dönemide hem tatil hem de kısıtlamalarla ilgili atılacak yeni adımları geliştirdi. atılmasını sağladı. Yaz için öngörülen yeni planlamada aşılama uygulanmasının yaz döneminde tamamlanması ve kışa toplumsal bağışıklığın sağlanmış halde girilmesi.

  POZİTİFLİK YÜZDE 4’E GERİLEDİ

  Kış aylarında testlerin pozitif çıkma oranı yüzde 20’lere dayanmışken, bu oran yüzde 4’e kadar geriledi. Aktif vaka sayısı 600 binden, 120 bine düştü. Uzmanlar, bunun toplumdaki virüs yükünün azalması anlamına geldiğini, virüsü bulaştıracak kişi sayısı ne kadar az olursa, yayılımın da o kadar yavaş ve düşük olduğunu anımsattı.

  Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan’ın haberine göre, vaka sayısının tam kapanmanın etkisiyle bir süre gerileyeceği, ardından duraklamaya gireceği ve sonra yükseleceği değerlendiriliyor. Yükselişin, denetimlerle kontrol altında tutulması ve 15 binin üzerine çıkmaması gerektiği belirtiliyor.

  HAZİRAN’DA 30 MİLYON DOZ AŞI

  Verilere göre, daha önce hastalık geçiren ve antikor oluşanlar ile iki doz aşı yaptıran 12 milyon kişi hesaba katıldığında, 20 milyon kişinin bağışıklığının bulunduğu öngörülüyor. Haziran ayından itibaren 30 milyon doz Biontech aşısının yapılması ve bu aşıların tamamının ilk doz olarak uygulanmasının bağışıklık rakamlarını hızla yukarı çekeceği belirtiliyor.

  SONBAHARDA TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK

  Bu aşının ilk dozunun koruyuculuğunun fazla olması, bağışıklık kazananlarla birlikte 50 milyon kişinin korunma aşamasına geçmesi anlamına gelecek. Aşılar yapıldıktan 10-14 gün sonra antikor oluştuğunun hesaba katılmasıyla, temmuz ayının ikinci yarısında toplumsal bağışıklıktan söz etmeye başlanabilecek.

  Aşı kampanyasının tamamlanıp, toplumun en az 60 milyonunun aşılanmasının, sonbahara tam toplumsal bağışıklıkla girmek anlamına geleceği ifade ediliyor.

  AİLE HEKİMLERİ DE BIONTECH VURACAK

  BioNTech aşısının uygulamasıyla ilgili planlamalar sürüyor. Avrupa İlaç Ajansı’nın “BioNTech aşılarını saklama koşullarında değişiklik olduğunu ve aşı dolaplarında 2-4 derece arasında 5 gün yerine bir ay süreyle saklanabileceği”ni açıklamasının ardından, Türkiye’deki özel ve kamuya ait 1.500 hastanede BioNTech yapacak altyapının bulunduğu belirtildi. Sağlık Bakanlığı’nın aile hekimleriyle ilgili de yeni bir çalışma başlattığı öğrenildi.

  PİLOT İL AYDIN

  “Bakanlık, bu aşının aile hekimlerince uygulanabilmesi için Aydın’ı pilot il olarak seçti” diyen Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu 2. Başkanı Hacı Yusuf Eryazğan, bu kararın 81 ilde hayata geçmesiyle aşının hızla toplumun geneline uygulanabileceğini kaydetti: “Aydın’da BioNTech aşısının artık aile sağlığı merkezlerinde de yapılabileceği bir pilot uygulama başlatılacağı bilgisi geldi.

  Avrupa İlaç Ajansı geçtiğimiz hafta BioNTech aşısının saklama koşullarının değiştiğini açıklamıştı. Buna göre BioNTech artık aşı dolabında sadece 5 gün değil, bir aya kadar saklanabilecek. Böylece aşıyı aile hekimlikleri de rahatlıkla uygulayabilecek.”

  KKTC’de elektronik kelepçeli tatil başlıyor

  Bu yaz Türkiye’den yurt dışına seyahat nasıl yapılacak?

  Avrupa’da seyahat kısıtlamaları gevşetildi! Kimler, ne zaman Avrupa’ya seyahat edebilir?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ