17.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Vücut kitle indeksi sınırın üzerinde olanlar daha fazla Covid-19 riski taşıyor

  Oxford Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, vücut kitle endeksi normal sınırın üzerinde olan kişilerin Covid-19 nedeniyle hastaneye yatma oranı yüzde 5 daha fazla.

  Oxford Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, 24 Ocak ile 30 Nisan 2020 tarihleri arasında İngiltere’de hastane bakımına ihtiyacı olan 13 bin 503 Covid-19 hastasının kayıtlarını inceleyerek vücut kitle indekslerini (BMI/VKİ) karşılaştırdı. Bilim insanları vücut ağırlığının artmasıyla paralel olarak şiddetli Covid-19 riskinin arttığını ortaya çıkardı.

  The Lancet Diabetes And Endocrinology isimli tıp dergisinde yer alan çalışma, hastaneye yatma riskinin kademeli olarak 23 puanlık vücut kitle endeksinin üstünde arttığını ve önceden mevcut olan diğer sağlık şartlarından bağımsız olduğunu ortaya koydu.

  TÜM VKİ ARALIKLARI İLK KEZ DEĞERLENDİRİLDİ

  Daha önce gerçekleştirilen çalışmalar obez bireylerin koronavirüsten daha ciddi hastalık ve ölüm riski altında olduğunu buldu fakat söz konusu araştırmada tüm VKİ aralıkları ilk kez analiz edildi.

  Vücut kitle indeksi sınırın üzerinde olanlar daha fazla Covid-19 riski taşıyor
  Vücut kitle indeksi sınırın üzerinde olanlar daha fazla Covid-19 riski taşıyor

  YAŞ DÜŞTÜKÇE RİSK ARTIYOR

  Tıp literatüründe 18,5 ile 25 arasında olan vücut kitle indeksi sağlıklı olarak kabul ediliyor. Fakat yeni çalışma, vücut kitle indeksi 23’ün üstünde olan her bireyin Covid-19’dan hastaneye yatma riskinin %5 arttığını gösterdi. Bu ilişkinin özellikle genç yetişkinlerde daha yüksek olduğu ifade edildi. Örneğin, 20 ila 39 yaş arasındakilerin 23’ten fazla VKi puanı için hastaneye kaldırılma olasılığı %9 daha yüksekken, 80 yaşın üzerindeki bir kişi için risk artışı yalnızca %1 olarak gerçekleşti.

  Öte yandan, vücut kitle indeksi 18,5’in altında olan zayıf bireylerin de Covid-19’a karşı daha fazla savunmasız olduğu keşfedildi.

  AŞILAMADA OBEZİTE RİSKİ TAŞIYAN GENÇ YAŞ GRUPLARINA ÖNCELİK VERİLMELİ

  Oxford Üniversitesi’nde görevli olan çalışmanın başyazı Dr. Carmen Piernas konuya dair yaptığı açıklamada, “’Çalışmamız, çok mütevazı fazla kilonun bile ciddi koronavirüs komplikasyonları riskiyle alakalı olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda kiloyla alakalı risklerin en çok 40 yaşın altındakilerde olduğunu, kilonun 80 yaşından sonra şiddetli Covid-19 geliştirme şansı üstünde çok az etkisi olduğunu ortaya çıkardık. Bulgularımız, aşılama politikalarının obezite riski altında olan özellikle de genç yaş gruplarına öncelik vermesi gerektiğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

  Vücut kitle indeksi sınırın üzerinde olanlar daha fazla Covid-19 riski taşıyor
  Vücut kitle indeksi sınırın üzerinde olanlar daha fazla Covid-19 riski taşıyor

  VÜCUT KİTLE İNDEKSİ NASIL HESAPLANIR?

  Vücut kitle indeksi kişinin vücut kütlesinin, uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanıyor. İdeal ağırlık ise ulaşılmak istenen VKİ’nin, boy uzunluğunun karesi ile çarpılmasıyla ortaya çıkıyor.

  Standart Formül:

  VKİ= (kilogram cinsinden ağırlık / (metre cinsinden yükseklik x metre cinsinden yükseklik))

  DEĞERLENDİRME

  18,5 yaş altı: Zayıf

  18.5 – 24.9: Sağlıklı

  25 – 29.9: Fazla Kilolu

  30 veya üzeri: Obez

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ