21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Virüs artık daha hızlı bulaşıyor: Kendinizi korumak için bunları mutlaka yapın

  Türkiye genelinde vaka sayısı hızla artarken, İstanbul’da bu hafta 91 bin 383 yeni vaka tespit edildi. Durumun ciddiyetini vurgulayan Bilim Kurulu üyeleri daha hızlı bulaşan virüsten korunmak için nelere yapılabileceğini anlattı…

  Yüzde 80 oranında daha fazla bulaşıcılığa sahip İngiltere mutasyonu Türkiye’nin 81 ilinde de görüldü ve yüzde 75 görülme oranıyla orijinal virüsü geride bıraktı. Bilim Kurulu üyeleri de vatandaşların virüsten korunması için neler yapılabileceğini Hürriyet’ten Meltem Özgenç’e anlattı…

  Kapalı ortamlarda daha kısa süre kalınmalı

  Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan vakaların bu kadar arttığı, mutant virüsün %75 olduğu bir dönemde ilk olarak fiziksel mesafeye dikkat etmenin şart olduğunu belirtti.

  “Özellikle kalabalık ortamlarda yan yana gelmemeye özen göstermeliyiz.” diyen İlhan, “Kapalı alanlarda temiz hava girişine izin verilmeli. Hafta sonları pek çok ilde sokağa çıkma kısıtlaması var ama kişilerin sadece çekirdek aile ile zaman geçirmesi, geniş aileleriyle bir araya gelmemesi çok önemli.

  Ağız ve burun doğru kapatılıyorsa tek maske yeterli fakat toplu taşıma gibi kalabalık ortamlarda  çift maske takmak, oradan ayrıldıktan sonra da üstteki maskeyi çıkarıp atmak gerekiyor. Mutant virüs nedeniyle daha kısa sürede bulaş söz konusu olabiliyor. Bu yüzden kapalı mekanlarda bir arada olunan zaman kısaltılmalı. Sırası gelen vatandaşların aşı olmaları da doğru bir yaklaşım olacaktır.” İfadelerini kullandı.

  Temaslı kişiler evlerinden çıkmamalı

  Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan ise konuyla alakalı olarak mutant virüsün potansiyel hasta sayısını artırdığına dikkat çekti.

  Bu sayının kapalı mekanlarda uzun zaman geçirilmesinden kaynaklı olduğuna dikkat çeken Turan, “Maske takmak ve maskeyi doğru kullanmak önemli. Temas izolasyonu bulunan kişilerin evlerinden çıkmamaları gerekiyor. Bu konuda gerçekten duyarlı davranmalılar. Aksi takdirde hastalığın önüne geçmek mümkün olmaz. Ülkede artan vaka sayısı sağlık sisteminin karşılayacağı yükün üzerine çıkarsa, o zaman çok ciddi sorunlar yaşarız. Şu an sağlık sistemi gerekli hizmeti veriyor. Bu konuda halkın kesinlikle duyarlılığını arttırmaya ihtiyacımız var. Bu yüzden kapalı mekanlara girmemeye, girmek zorundaysak da çok kısa süre orada kalmaya dikkat etmeliyiz. Sağlık sistemi pandeminin ilk gününden bu yana aktif şekilde çalışıyor. Sağlık çalışanlarının da çok yorulduğunu lütfen unutmayalım.” Dedi.

  Yoğun bakıma artık daha ağır hastalar yatıyor

  Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Ciner ise mutasyonlu virüsün etkisiyle yoğun bakıma artık daha ağır hastaların yattığını kaydetti. Mutasyonlu virüsün daha çok organ tahribatına yol açtığını kaydeden Ciner, “Aşılanan kesim çıktığında, 50-65 yaş arasında daha çok hasta geliyor. Eskiden virüs daha yavaş bulaşıyordu. Şimdi daha hızlı bulaşıyor. Bu yüzden “Bir dakikada bulaşıyor’ diyorum. Bunu dememin nedeni, virüsün bulaştırıcılığının artmasının tanımını yapıyorum. Bu bir betimleme. Ramazan ayında gerekli önlemler alınacak ama o zamana kadar bir hafta 10 günlük süre var. Bu sürede vakaların artış hızı böyle devam ederse, kaotik bir ortam oluşacak.” şeklinde konuştu.

  Covid-19 aşılarının yan etkileri neler? İşte aşıların yan etki oranları

  Hangi aşı tercih edilmeli? Sinovac mı? Biontech mi?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ