14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Vakalar hızla düşüyor! Sürü bağışıklığı yüzde 87

  'Özgürlük Günü' ilan ederek koronavirüs kısıtlamalarını büyük ölçüde kaldıran İngiltere'de topumsal bağışlık oranı yüzde 87'ye ulaştı.

  İngiltere’de Delta varyantı etkisiyle sürü bağışıklığı için belirlenen oran ise yüzde 93. Vaka sayısının her yaş grubunda hızlı bir şekilde düştüğü ülkede uzmanlar, salgının hemen hemen bittiği yorunlarını yapıyor.

  'Çift mutant' Covid varyantı İngiltere’de de görüldü
  ‘Çift mutant’ Covid varyantı İngiltere’de de görüldü

  ÜLKEDE UMUTLAR ARTTI

  İngiltere’de sürü bağışıklığına çok az kaldığı belirtiliyor. Vaka sayıları tüm yaş gruplarında ciddi şekilde düşüş eğiliminde.

  Üst düzey bilim insanlarının daha önce günlük enfeksiyonların önümüzdeki aya kadar 100 bine çıkacağının “neredeyse kaçınılmaz” olduğu konusunda uyarıda bulunmalarına rağmen, veriler üçüncü dalganın sonunun görülebileceğine dair ülkede umutları artırıyor.

  Ülkede uzmanları şaşırtan beklenmedik bir gelişme oldu, vakalar geçen hafta her gün düştü.

  Dün açıklanan rakamlar da bir hafta öncekinin sadece yarısı kadar oldu.

  Sağlık Bakanlığı verileri, her yaş grubunda enfeksiyon oranlarının giderek düştüğünü ve bu düşüşün özellikle yirmili yaşlardaki kişiler arasında en hızlı şekilde gerçekleştiğini ortaya koydu.

  ABD'deki Türk uzman uyardı: Kaliforniya varyantı, İngiltere varyantı ile yarışacak kadar hızlı
  ABD’deki Türk uzman uyardı: Kaliforniya varyantı, İngiltere varyantı ile yarışacak kadar hızlı

  KRİTİK EŞİK YÜZDE 93

  Bununla birlikte, University College London’daki bilim insanları, bulaşıcı delta varyantı nedeniyle toplam nüfusun bağışıklığının yüzde 87’de olduğunu ve mevcut sürü bağışıklığı eşiğinin yüzde 93 olduğunu tahmin ediyor.

  Eşiğe ne kadar yaklaşılırsa virüsün bulaşma riskinin de azaldığı belirtiliyor.

  Aşılama etkisi: İngiltere sürü bağışıklığına yaklaştı, AB geride kaldı
  Aşılama etkisi: İngiltere sürü bağışıklığına yaklaştı, AB geride kaldı

  “KIŞIN YÜKSEK ÖLÜM ORANLARI GÖRMEYECEĞİZ”

  Konuyla ilgili konuşan Bristol Üniversitesi’nden bir virolog ve corona virüs uzmanı olan Dr David Matthews, “Şu anda buna çok yakın olduğumuzu düşünüyoruz. Bu salgın İngiltere için hemen hemen bitti. Sanırım bu kış büyük bir dalgalanma ya da ciddi düzeyde ölümler görmeyeceğiz. Aşı olmayan son yüzde 10’luk kesimdeki farkı ne kadar kapatırsak o kadar iyi olacağız. Herkes eninde sonunda virüsle tanışacak ve bunu aşılı yapmak çok daha iyi.” dedi.

  İngiltere varyantı yüzde 60 daha bulaşıcı, yüzde 67 daha öldürücü
  İngiltere varyantı yüzde 60 daha bulaşıcı, yüzde 67 daha öldürücü

  AŞIDA YÜZDE 70 ETKİSİ

  Öte yandan, uzmanlar İngiltere’deki yetişkinlerin yüzde 70’inden fazlasının her iki doz aşıyı almasının vakaların düşüşünde büyük etkisi olduğunu ifade ediyor.

  East Anglia Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalık uzmanı olan Profesör Paul Hunter, yaş gruplarındaki vakaların daha da düşük olabileceğini çünkü son rakamların ‘güncelliğini yaklaşık bir hafta aştığını’ söyledi.

  Hunter virüsü genç yaş gruplarından yakalama eğiliminde oldukları için yaşlı insanlarda enfeksiyonların daha yavaş düştüğünü belirterek, “Farklı gruplar arasında ‘biraz gecikme’ olacak” dedi.

  Sağlık Bakanlığı verileri, Covid-19 vakalarının geçen hafta yirmili yaşlarındaki yetişkinler arasında en hızlı düştüğünü, 22 Temmuz’da sona eren haftada bir önceki güne göre yüzde 15 düştüğünü gösterdi. Ancak, daha yaşlı yetişkinler arasında düşüş daha kademeli oldu, bu da vakaların yaş grubunda daha yeni düşmeye başladığını gösteriyor. Enfeksiyon oranları, 80’li yaşların sonlarında yetişkinlerde sadece yüzde bir oranında düştü.

  Ancak, İngiliz hükümeti pandeminin sonunun göründüğü yönündeki önerileri görmezden geldi. Bir kaynak, “Burada kimse görevin tamamlandığını bildirmiyor” dedi.

  Uzmanlar, vakalardaki gerilemenin ‘çok iyi’ bir işaret olduğunu söyledi çünkü bu üçüncü dalganın geri çekilmekte olduğuna dair artan kanıtlara katkıda bulunuyor. Ancak düşüşün kalıcı olduğundan emin olabilmeleri için daha fazla veriye ihtiyaç olduğu konusunda uyardı.

  Diğer taraftan, araştırmacılar İngiltere’de hastaneye yatışlarının hafta sonuna kadar düşmeye başlayacağını söyledi. Buna göre rakam, İskoçya’da görülene benzer bir eğilimi yansıtıyor.

  İngiltere varyantı yüzde 60 daha bulaşıcı, yüzde 67 daha öldürücü
  İngiltere varyantı yüzde 60 daha bulaşıcı, yüzde 67 daha öldürücü

  HASTANEYE YATIŞLAR DA DÜŞÜYOR

  Diğer yandan resmi rakamlara bakıldığında hastaneye yatış oranlarında ciddi bir düşüş söz konusu. Rakamlar oldukça umut veriyor.

  İngiltere’de bilim kurulu SAGE’nin birkaç üyesi, hastanelerdeki Covid-19 hastalarının düşüşün üçüncü dalganın sonunun başlangıcı olacağını söyledi. Ancak tıbbi bakıma ihtiyaç duyan enfekte hastaların sayısı, eskisinden daha yavaş bir oranda da olsa artıyor.

  Profesör Mike Tildesley bugün pandeminin tamamen bitmediğini söyledi ve Özgürlük Günü’nün etkilerinin henüz verilerde görülmediği konusunda uyardı. Başbakan Boris Johnson ise virüs için pozitif test eden kişi sayısındaki düşüş hakkında sonuç çıkarmak için ‘çok erken’ olduğunu söyledi.

  İngiltere varyantı yüzde 60 daha bulaşıcı, yüzde 67 daha öldürücü

  İngiltere 10 ile 30 dakika arasında sonuç veren koronavirüs testlerini tanıttı

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ