21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Vakalar düşmezse 9 gün tam kapanma

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada Ramazan ayında 15 günlük kısmi kapanmaya gidileceğini ancak vaka sayılarında düşüş olmazsa çok sert tedbirler almak zorunda kalabileceklerini söyledi. Bu sözlerin ardından yeni tedbirlerin neler olabileceği de konuşulmaya başlandı.

  Alınan yeni tedbirlerin yaklaşık 10 gün içinde etkisinin olması beklenirken, ilk defa bugün vaka sayısında bir önceki güne göre düşüş gözlendi. Diğer yandan vakaların düşmemesi halinde hangi önlemlerin alınacağı merak edilirken gözler yine Bilim Kurulu’na çevrildi.

  Sabah’tan Zübeyde Yalçın’ın edindiği bilgilere göre kritik eşik günlük vaka sayılarının 25-30 binlere inmesi olacak.

  Vakalar 25-30 binlere düşmediği takdirde…

  Her şey planlandığı gibi giderse alınan tedbirlerin etkilerinin yaklaşık 10 gün içinde vaka tablosuna olumlu bir şekilde yansıması bekleniyor.  Ancak beklenen etki görülmezse Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrasında belirttiği yeni, daha sert ve sıkı tedbirler gündeme gelecek.

  Düşmezse Ramazan bayramında 9 gün tam kapanma

  Hedeflenen rakamlara ulaşılamaması durumunda Ramazan Bayramı’nı da dahil olmak üzere en az 9 günlük tam kapanma seçenekler arasında.

  İstenmeyen tedbirler gündeme gelecek!

  Uzmanların bu konuda tam kapanmaya kapsamına alınacak tedbirlerle ilgili görüşleri şöyle:

  – Berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin kapatılması.

  – Alışveriş merkezlerinin kapatılması.

  – Özel sektörde daha kısa çalışma saatlerinin teşviki.

  – Okulların tamamen kapatılması.

  – Kamuda daha kısa çalışma saati uygulamasının başlatılması.

  Vakalar düşmezse 9 gün tam kapanma
  Vakalar düşmezse 9 gün tam kapanma

  Bilim Kurulu Üyesi İlhan: Rahatlama olmazsa yeni önlemler söz konusu olabilir

  Diğer yandan Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, iki haftalık kısmi kapanma sürecinde ilk hedefin vaka sayısını 50 binin altına düşürmek olduğunu belirtti.

  Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, vaka sayılarının düşmemesi halinde bir sonraki aşama AVM’lerin, berber kuaför salonlarının kapatılması, okula giden çocukların (8 ve 12’nci sınıflar ile okul öncesi) artık hiçbirinin okula gitmemesi, kamu ve özel sektörde çalışma ile ilgili kısıtlamanın iyice arttırılması gibi bileşenler söz konusu olabilir” ifadelerini kullandı.

  İlk hedef 50 bin

  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan yaptığı açıklamada Covid-19 vaka sayısının aşağıya doğru yönelmesi gerektiğini ifade etti ve “Buna paralel olarak da hem ağır hasta hem de vefat sayısının daha aşağıya doğru yönelmesi gerekiyor. İlk önceliğimiz vaka ayısı. Sürecin başından beri bunu dile getiriyoruz; vaka sayısı azalmadan bir şeyi kontrol etme şansımız pek yok.” dedi.

  Prof. Dr. İlhan, iki hafta içerisindeki beklentilerine dair ise “Şimdiki beklentimiz 15 gün sonra öncelikli olarak vakalar 50 binin altına düşmeli, sonra 40 binin altı gibi rakamları beklemek mümkün. Kısıtlama olunca etkisi ancak 7-14 gün arasında ortaya çıkıyor. Vatandaşlarımızın kurallara uyması ile birlikte bu mümkün.

  Aynı zamanda 65 yaş üzeri 4 kişiden birisi aşısını olmadı. Bunların da yapılmasıyla beraber daha aşağıya gitmek mümkün; önce 50 bini, sonra 40 bini hedef belirlemek gerekiyor; ulaşılabilir hedefler seçmek gerekiyor ki onu gerçekleştirince devamında ona göre yol almak için” şeklinde konuştu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ