2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Vakalar arttı hastanelerde ek servisler açıldı

  Yurt geneline paralel olarak koronavirüs vakalarının arttığı Rize'de yeni koronavirüs servisleri açıldı.

  Konuyla ilgili konuşan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Uğur Kostakoğlu, ”Komşu ziyaretleri, taviz vermediğimiz bir gelenek. Uzak durma, yanlış anlaşılmalara sebep olabiliyor. Bu gelenek, virüsün hayat bulmasına sebep oluyor”diye konuştu.

  Doğu Kaaradeniz’de çay ve fındık göçüyle birlikte başlayan hareketlilikle birlikte koronavirüs vakaları yeniden artışa geçti. Yurt genelinde vaka sayılarının en fazla artış gösterdiği il Rize oldu. Rize’de her 100 bin kişide görülen vaka sayısı bir haftada ikiye katlanıp 243,64’ten 503,27’ye çıktı. Geçen haftaya kıyasla yüzde 106,63’lük vaka artışı gözlenen kentte artan vakalarla, hastanelerde ise ek Covid-19 servisleri açıldı. İl Sağlık Müdürlüğü’nün aldığı kararla, kentte randevusuz hasta kabul edilmemeye de başlandı.

  ”KORONAVİRÜS YENİ MUTASYONARLA DEVAM EDİYOR”

  Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Uğur Kostakoğlu, koronavirüsün yeni varyantlarla devam ettiğini belirterek, ”Rize’mize genelde yaz aylarında çok kişi geliyor. Çay için gelenler, işçi kısmı, tatil için gelenler var. Bunlara ek ise bekleyen düğünler var, bunlarda bir araya gelmeyi arttırıyor. Bu arada da insanların dikkati dağıldığı için maske, mesafe kayboluyor. İlimizde yaşanan sel felaketindeki endişeli süreçten dolayı dikkatlerin dağılması sonucunda virüs haliyle yayıldı. Bizim bölgemizde komşu ziyaretleri taviz vermediğimiz bir gelenek. Uzak durma, yanlış anlaşılmalara sebep olabiliyor. Bu toplumun getirdiği gelenek ve görenekler de virüsün hayat bulmasına sebep oluyor” ifadelerini kullandı.

  EK SERVİSLER AÇILDI

  Tedbir alınması ve aşı olunması çağrısı yapan Dr. Kostakoğlu şunları söyledi: ”Bayram öncesi dönemde vakalar azalmış, servis sayısını ikiye kadar düşürmüştük. Şu an 4’üncü servisi açtık. Artık hastanelerimizde hasta yoğunluğunun önüne geçmek için randevusuz hasta kabul edemiyoruz ama hala randevusuz hasta geliyor, bu da bizim sağlık hizmetimizi sekteye uğratıyor. Acil sağlık hizmeti alması gerekenlerin de zor duruma düşmesine sebep oluyor. Bu yönde de halkımızın bizlere yardımcı olması gerekiyor. Kişisel korucuyu kurallara uymalıyız, aşımızı muhakkak olmalıyız ve asla maskeden taviz vermemeliyiz”

  ”HEP BİR ARADAYIZ AYRI DUYMAYI BAŞARAMADIK”

  Rizeli vatandaşların hep bir arada olduğunu ve ayrı durmayı başaramadıklarını vurgulayan Fatma Bozkurt isimli vatandaş, ”Hep bir aradayız, ayrı durmayı başaramadık. Çok kalabalığız ve dikkat etmiyoruz. Komşuluk yapıyoruz, sarılmadan duramıyoruz ve sonuçta bunları yaşıyoruz. Ne yazık ki yaz mevsimiyle birlikte etkileşim arttı. Daha çok bir araya geliyoruz, düğünlere katılıyoruz ve kuralları sıcak dolayısıyla es geçiyoruz. İnşallah yeniden toparlanacağız” değerlendirmesinde bulundu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ