23.6 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Vaka yoğunluğunda ilk 5’te olan il, haritada yeşile döndü

  Covid-19 vaka sayısında ilk 5 il arasında olan Tekirdağ'da tam kapanmanın ardından kırmızı renkteki yoğunluk haritası, yeşile döndü.

  Tekirdağ’da, vaka yoğunluk haritası nisan ayının sonlarına kadar büyük oranda çok yüksek riski gösteren kırmızı renkteydi, elde edilen son verilere göre, şehrin haritası yeşile döndü.

  1-7 Mayıs haftasında açıklanan 100 bin nüfusa göre vaka haritasında Tekirdağ’ın 489,89 olan vaka sayısı, 318,48’e geriledi. Sahada seferberlik ruhu ile çalışan ekipler olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, “300 civarında filyasyon ekibimiz ve 100 civarında araçla sahadayız. 500’ün üzerinde filyasyon ekip çalışanımız var. Bunların bir kısmı doktorlu ekiplerimiz, diğerleri sağlık çalışanlarımızdan oluşmakta. Sahada seferberlik ruhunu hiç eksiltmeden çalışmayı sürdürmekteyiz. Bizi memnun etmek istiyorlarsa alınan tedbirlere uymalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

  Vaka yoğunluğunda ilk 5’te olan il, haritada yeşile döndü
  Vaka yoğunluğunda ilk 5’te olan il, haritada yeşile döndü

  RAMAZAN BAYRAMINDA DA KAPI KAPI DOLAŞTILAR

  Bununla birlikte filyasyon ekipleri de Ramazan Bayramı’nda da kapı kapı dolaşarak, çalışmalarına devam etti. Ekipte 14 aydır görev yapan diş hekimi Yalçın Tatar, önlemlere uyulmasını istediklerini dile getirdi.

  Tatar, “Bayramda hafta sonu hatta resim tatil günleri biz sürekli çalışıyoruz. İyi gidiyor, bir problem yok şu anda. Tabi yorucu oluyor bizim için neticede 14 ay süren bir süreç. Şu anda alınan tedbirler ile vaka sayılarında bir düşüş yaşanıyor. Bizim isteğimiz, insanlarımızın biraz daha kurallara dikkat etmesiyle vaka sayılarını mümkün olduğunca düşürmek; Biraz daha rahatlamak bayram sonrası, yaz dönemi itibarıyla. Onun dışında biz çalışıyoruz. Ziyaret ettiğimiz vatandaşlar, karantina süresini soruyor, rapor durumunu soran oluyor, evde temaslıları olanlara bilgiler veriyoruz. Sohbet eden oluyor. Yardım ettiğimizi görünce mutlu oluyorlar” dedi.

  Vaka yoğunluğunda ilk 5’te olan il, haritada yeşile döndü
  Vaka yoğunluğunda ilk 5’te olan il, haritada yeşile döndü

  ‘KENDİMİZİNDEN ÖDÜN VEREREK ÇALIŞIYORUZ’

  Filyasyon ekibinde görevli ebe Hatice Yakut da çalışmaktan yorulmadıklarını fakat, kurallara uyulmasını istediklerini söyledi ve “Çalışmalarımızı çok iyi gidiyor. Sevdiklerimizden uzakta, kendimizden ödün vererek çalışıyoruz. Hastaların daha çok soruları oluyor; ‘Ne kadar uzak kalabilirim, neler yapmalıyım, neye dikkat etmeliyim’ diye. Tabi biz de hijyen kurallarına uygun bir şekilde dikkat etmelerini anlatıyoruz. Maskeyi ve birbirilerinden uzak olmalarını söylüyoruz” şeklinde konuştu.

  Ailesiyle bayramlaşamadığını dile getiren Yakut, “Onlardan uzaktayım, onların yanına gidemedim. Telefon aracılığıyla bayramlaştım, zor oldu. Vatandaşlarımızdan birbirinden uzak olmalarını, hijyen kurallarına uymalarını istiyorum” ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ