0.5 C
İstanbul
Salı, Ocak 31, 2023

  ”Vaka artışına rağmen henüz yoğun bakıma yatış oranlarında artış yok”

  Türkiye genelindeki vaka artışlarının il geneline de yansıdığını söyleyen Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, artan vakalara rağmen henüz yoğun bakım yatış oranlarında artış olmadığını söyledi.

  Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, son dönemde yaşanan vaka artışları ve aşı ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

  Vaka sayılarındaki artışa rağmen henüz hastanelerde ciddi bir doluluk oranı olmadığını belirten Prof. Dr. Cantürk, “Bizim hastanemize de koronavirüs hastaları geliyor ama önceki dönemlerdeki gibi bir artış henüz söz konusu değil. İl Sağlık Müdürlüğü ile sürekli temas halindeyiz, onlar da sayıların arttığını, Türkiye genelindeki artışa paralel bir artış olduğunu görüyoruz. Hastaneye ve yoğun bakıma yatış oranlarında bir artış henüz yok. Sonuç itibarıyla aşılamanın getirdiği bazı avantajları yaşıyoruz yeterince aşılama olmamasına rağmen daha fazla aşılama oranını sağlamamız gerekiyor” dedi.

  ”Vaka artışına rağmen henüz yoğun bakıma yatış oranlarında artış yok”

  ”ÖZELLİKLE İKİNCİ DOZ AŞI YAPILMASI ÇOK ÖNEMLİ”

  Aşının önemine değinen Prof. Dr. Cantürk, özellikle ikinci doz aşının ço önemli olduğunu dile getirerek, ”Hastaneye yatan hastalara baktığımız zaman da bunların içinde aşılanmış olanlar ve aşılanmamış olanlar, diye bir ayrım yapıldığı zaman aşılanmamış olanların hastaneye yatış oranı daha yüksek. Yatanların durumunun aşılanmamış olanlarda daha kötüye gittiğini biliyoruz. Kişi aşı oldu ama sonrasında koronavirüs oldu, deniliyor. Bu kişilerin büyük çoğunluğu birinci doz aşı olup, ikinci dozu olmayan kişiler. Ya da ikinci doz aşıyı olmuşlar fakat aradan sadece 1 hafta geçmiş bağışıklık sistemi ile ilgili bir oturma süresi olmamış. Şunu biliyoruz ki ABD’de yapılan çalışmalarda aşı olanlarda hastalığın ve hastanede yatma oranlarının anlamlı şekilde düşük seyrettiğini görebiliyoruz. Demek ki aşı koruyucu, aşıdan kaçmamak gerekiyor” diye konuştu.

  ”GRİBAL ENFEKSYİONLAR İLE KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ BENZİYOR”

  Klima kullanımının artmasıyla birlikte klima kullanımına bağlı bazı hastalıkların arttıpını kaydeden Prof. Dr. Cantürk son olarak şunları söyledi: ”Üst solunum yolu enfeksiyonları, gribal enfeksiyonlar, Covid-19 semptomlarıyla birbirine benziyor. Dolayısıyla bu koronavirüs döneminde herkes oluşabilecek her türlü üst solunum yolu semptomunu koronavirüs ile ilişkilendiriyor. Gribal enfeksiyonların da son günlerde hava sıcaklıklarında yaşanan değişiklikler, hava sıcaklıklarının çok yüksek olması nedeniyle klimaların çok kullanılıyor olması, klimalara karşı oturulması, araçlarda klimaları açık bırakıp uzun süreli seyahat yapılması insanların bağışıklık sistemlerini etkileyebiliyor. Koronavirüs dışındaki virüs hastalıklarını ya da tamamen soğuğun etkisiyle oluşabilecek bazı kırgınlıkların ortaya çıkmasına yol açıyor. Koronavirüs olmasa bile bu tür durumlarda tedbirli olmak gerekiyor. Kişilerin sadece koronavirüs için değil gribal enfeksiyonların yayılmaması için de maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat ederek başkalarının sağlığını korumayı birincil görev olarak kabul etmeleri gerekiyor”

  Doktorlar Karadeniz’deki vaka artışının iki sebebini açıkladı

  ”Önlem alınmazsa vaka artışı sonbahara kadar devam edecek”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ