27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Uzun Covid yaşayanlar: Bu hastalık çekilecek gibi değil

  Koronavirüs sonrası devamlı hastalık durumu ''Uzun Covid'' olarak adlandırılıyor. Uzun Covid yaşayanlar, şiddetli ağrıların çekilemeyecek düzeyde olduğunu belirtiyor.

  Koronavirüsün etkileri yalnızca enfekte olunan dönemde değil, iyileştikten sonra da görülebiliyor. Uzun Covid adı verilen bu durum salgının son döneminde ön plana çıkan başlıklar arasında yer alıyor.

  Hastalığı atlatan kişilerde haftalarca ya da aylarca koronavirüs semptomları görülebiliyor.

  DSÖ verilerine göre koronavirüs testi pozitif olan kişilerde bazı semptomlar 12 hafta gözlemlenebiliyor. Bu semptomlar; öksürük, nefes darlığı, baş, göğüs ve kas ağrıları, koku alamama, yorgunluk, depresyon ve cilt sorunları yer alıyor. Uzun Covid hastalığı hafif atlatanlarda da görülebiliyor.

  ”KORONAVİRÜSTEN SONRA YÜRÜRKEN NEFES NEFESE KALMAYA BAŞLADIM”

  DW Türkçe’nin haberine göre Uzun Covid rahatsızlığı yaşayan Aret Mıgırdiçoğlu’nun şikayetleri koronavirüs testi negatif çıktıktan sonra da devam etti. Mıgırdiçoğlu, “Normalde iş çıkışlarında 1 saat yürürdüm, herhangi bir problem olmazdı. Ancak corona virüsten sonra 40-45 dakika yürümeye çalıştığımda nefes nefese kalmaya başladım. Merdiven çıkarken yorulduğumu fark ettim.” diye konuştu.

  "Yoğun bakımlarda hasta yaşı 30'lara düştü"
  “Yoğun bakımlarda hasta yaşı 30’lara düştü”

  “ZONA TEŞHİSİ KONDU”

  Mıgırdiçoğlu’nun şikayetleri bununla sınırlı kalmadı. Hastalığı atlattıktan yaklaşık bir ay sonra, Mayıs ayında sırt bölgesinde kırmızılıklara rastladı. Acil servise gittiğinde bir cilt hastalığı olan zona teşhisi kondu. Ardından iki üç gün boyunca çok şiddetli ağrılar yaşadı:

  “Cildiye randevusu aldım ve gittiğimde ‘Beni yatırın’ dedim. Olacak gibi bir ağrı değildi. Bir hafta on gün içerisinde görüntü olarak tedaviye cevap verdim ama içeride ağrılarım devam ediyordu.”

  Aret Mıgırdiçoğlu daha sonra sırasıyla dahiliye, nöroloji ve algoloji, yani ağrı uzmanlarına göründü. Çeşitli ilaçlar aldı ve toplam iki ayı aşkın bir süre evinde dinlenmek zorunda kaldı.

  Doktorların kendi sağlık durumu hakkında farklı görüşlere sahip olduğunu kaydeden Mıgırdiçoğlu, bazı uzmanların yaşadıklarını, semptomları nedeniyle corona virüsle ilişkilendirdiğini, bazılarının ise virüsten bağımsız olduğunu söylediğini belirtiyor. Şimdi ise durumu daha iyi.

  "Yoğun bakımlarda hasta yaşı 30'lara düştü"
  Uzun Covid yaşayanlar: Bu hastalık çekilecek gibi değil

  ”KORONAVİRÜS SEMPTOMLARI HASTALIK SONRASINDA DA GÖRÜLEBİLİR”

  Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Levent Akyıldız, koronavirüs sonrası düşen vücut direnciyle birlikte, zona gibi enfeksiyon hastalıklarının görülebileceğini belirtti.

  Gözlediği hastalar arasında uyku bozukluğu, baş dönmesi, stres gibi semptomlara rastlasa da en çok öksürük ve nefes darlığı şikayetleriyle gelindiğini aktaran Dr. Akyıldız, benzer şekilde güçlü semptomlara grip sonrasında fazla rastlanmadığını ifade etti.

  ”OLAĞAN YAŞAM TARZINA DÖNEBİLMEK ÖNEMLİ”

  Akyıldız sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Hastalığın önemli bir bölümünde hastalıkla ilgili stres hali çok egemen oluyor. Kişinin gündelik hayatını etkileyecek düzeyde kaygılanmalar gözleyebiliyoruz. Bu kaygı hali bir çeşit kendini doğrulayan kehanet gibi kişinin solunumsal iş yükünü, gündelik yaşama algısını önemli ölçüde değiştiren bir perspektif değişikliğine yol açıyor” diyen Akyıldız, “Olağan yaşam tarzına yakın bir işleyişi gündelik hayata egemen kılabilmek çok önemli. Yürüyüş, egzersiz kıymetli şeyler. Bol sıvı tüketmek, uyku ve istirahatleri düzenlemek, kademeli bir normalleşme geçişi için yapılabilecek şeyler.”

  “YOLUN BAŞINDAYIZ”

  DSÖ de, Dr. Levent Akyıldız da corona virüs sonrası semptomlarla ilgili henüz yolun başında olunduğuna dikkat çekiyor. İlgili açıklamalarda konuyla ilgili araştırmaların sürdüğüne, bugün vahim gözüken semptomların gelecekte gerileyebileceğine ya da bugün ortaya çıkmayan bir semptoma gelecekte rastlanabileceğine vurgu yapılıyor.

  Türkiye’de geçtiğimiz aylarda bazı hastanelerde Uzun Covid poliklinikleri açıldı. Hastalar bu polikliniklere şikayetlerini bildirdikten sonra ilgili branşlara yönlendiriliyor.

  Covid aşısından sonra duşa alınabilir mi? Korona aşısından sonra banyo yapmak zararlı mı?

  Özel hastanelerde covid aşısı ücretli mi? Özel hastanelerden aşı randevusu nasıl alınır?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ