22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  Uzmanlardan önemli uyarı: Aşı tercihinde kriter yok ve yanlış öneriler var

  Son günlerde en çok merak edilen konulardan biri de vatandaşların hangi aşıyı tercih etmesi gerektiği oldu. Pek çok kişi, Biotech mi? yoksa Sinovac mı? araştırması yaparken, Toplum Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan uyarıda bulundu.

  Türkiye’de artık Pfizer ve BioNTech iş birliğinde geliştirilen Biontech aşısı ile Çinli Sinovac şirketinin ürettiği Coronavac aşısı kullanıyor ve vatandaşlar hangi aşıyı olacaklarını seçebiliyor.

  Hal böyle olunca hangi aşının tercih edileceği konusunda da kafa karışıklığı yaşanmaya başladı. Pek çok kişi Sinovac aşısını mı yoksa Biontech aşısı mı tercih edeceği yönünde araştırmaya başladı.

  Konuyla ilgili görüşlerini bildiren Toplum Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, her iki aşının da koruyuculuk oranının %80’den fazla olduğunu belirtti ve her ikisinin de etkinliğinin yüksek, yan etkileri de birbirine çok benzer olduğunu kaydetti.

  Sinovac aşısının ülkemizde yapılan çalışmasına göre %83, BioNTech’in yurt dışında yapılan çalışmasına göre %90’lar civarında koruduğu tespit edildiğini aktaran İlhan, aşı olmanın bulaşı engellemediğini ifade etti.

  İlhan, “Kişi hasta olursa ağır hastalık geçirmesini engelliyor. Vatandaşların yapması gereken, aşılama sırası kendisine geldiğinde hangi aşı varsa sistemde o aşılardan birini tercih etmek. Tercihte önemli bir kriter yok, tamamen vatandaşların isteğine bağlı. Bakanlığın web sayfasında da yayımlanmış, topluma yönelik ‘şu kişiler bu aşıyı olsun’, ‘bu kişiler şu aşıyı olsun’ diye bir şey söz konusu değil. Her 2 aşı için de en sık görülen yan etkiler; ağrı, aşı yapılan yerde kızarma, sistemik yan etkiler açısından baktığımızda ise en çok alerjik reaksiyon her iki aşı sonrasında görülebiliyor” ifadelerini kullandı.

  Prof. Dr. Ceyhan: Kafa karışıklığına yol açabilir

  İnsanlara aşı tercih hakkı verilmesinin güzel olduğunu belirten Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan fakat bu konunun karışıklığa da yol açabileceğine dikkat çekti.

  Seçme hakkının olumlu sonuç vermesi için insanların aşılar hakkında, salgın hakkında belli bir bilgi birikiminin olması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Ceyhan ‘Aşılar arasında şu fark vardır, bu fark vardır’ şeklindeki verilere bakmak lazım.

  Aslında ‘etkinlik’ diye baktığımız zaman iki aşıyı kıyaslamak son derece zor. Böyle bir kıyaslama yapmak için aynı toplumda, aynı anda ve aynı şartlarda iki aşıyı farklı gruplara yapıp karşılaştırmak lazım. Böyle bir çalışma yapılmadı. Yan etki açısından baktığınızda inaktif aşının vücutta çoğalmayan bir aşı olduğu için daha az yan etki olmasını bekleriz. Şu an kullanımda olan aşılar güvenilir, ciddi yan etkisi yok. Bu bilgileri kullanarak insanlar karar verecekler” şeklinde konuştu.

  BioNTech de olabilir Sinovac da

  Prof. Dr. Ceyhan, aşı seçimi konusunda hekimlerden kaynaklı yanlış önerilerin olduğuna işaret etti ve farklı gruplara farklı aşı uygulanmasının, ‘şu yaş grubundaysan şunu yaptır,’ ‘şu hastalığın varsa bunu yaptır’ diye böyle bir şeyin kesinlikle olmadığını vurguladı.

  Türkiye’de Biontech gelene kadar herkese Sinovac yapıldığını ifade eden Ceyhan, “Dolayısıyla farklı gruplarda farklı aşıların tercih edilmesi, diye bir olay yok. Aşıyı yaptırabiliyorsa eğer BioNTech de olabilir Sinovac da olabilir” dedi.

  Milyonda bir görülen alerjiden bahsediliyor

  Prof. Dr. Ceyhan, aşılara karşı alerji konusunun da bir yanlış anlaşılma olduğunun altını çizdi ve “Kişilerin herhangi bir yaşam döneminde herhangi bir gıda maddesi ya da ilaca karşı alerjisini hesaba katarsanız toplumun zaten üçte birinde bu alerji hikayesi vardır. Burada kastedilen o değil. Burada kastedilen milyonda bir görülen ve insanı şoka sokan eğer alerji varsa gerçekten şoka sokan bir olay varsa yapılmaz. Bu da insanın çoğu zaman farkında olduğu bir şey değildir.

  Aşının içinde bulunan herhangi bir maddeye karşı anafilaksi gelişmiş olması, insanların çoğunun hikayesinde yoktur, ilk defa orada öğrenilir. Böyle bir şüphesi varsa insanların sağlık merkezlerinde ilk 30 dakikayı geçirmeliler; çünkü %90’ından fazlası ilk 30 dakikada çıkar bunların” ifadelerini kullandı.

  Dünya Sağlık Örgütü’nden aşı pasaportu açıklaması: Desteklemiyoruz

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ