28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Uzmanlardan mutasyonlu virüs ve aşı sorularına yanıt

  Mutasyonlu virüsler endişeye neden olurken, uzmanlar aşı çalışmaları ve mutasyonlu virüsler hakkında konuştu, akıllardaki soruları yanıtladı…

   

  İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya’da çıkan mutasyonlu virüsler dünyaya hızla yayılıyor. Aşı çalışmalarının bu virüsler üzerindeki etkisi merak edilirken, Alman bilim insanları, mutasyonlu virüslere dair soruları cevapladı…

  İşte uzmanların mutasyonlu virüs ve aşı sorularına yanıtları

  Varolan koronavirüs aşıları yeni mutasyon türlerinden koruyor mu?

  Bu konuda uzmanların şimdiye kadar yaptığı açıklamaların umut verici olduğu görülüyor. Bu umuda neden olan haber ise Almanya’dan geldi. Aşağı Saksonya Eyaleti’nde bir bakımevi sakinlerinde İngiltere’de ortaya çıkan Covid-19 mutasyonu (B.1.1.7.) saptandı. Burada kalanların bir kısmı da öncesinde aşılanmıştı.

  Alman İmmünoloji Topluluğu Genel Sekreteri Carsten Watzl, durumun endişe verici olmadığını yönünde açıklamada bulundu ve bu bakımevinde aşının mutasyona karşı etkili olduğunun görüldüğünü belirtti.

  Hastalık bakımevinde ağır geçmedi. Gießen’de çalışan virolog Friedemann Weber ise aşının görevinin tam olarak bu olduğunu yani hastalığın ağır geçmesini engellemek olduğunu söyledi.

  Varolan aşıların şu ana dek ağır hastalık seyri ve ölümlerinden koruduğunu belirten uzman, aşının mutasyon çeşitlerinde semptomları azaltacağından yola çıkılsa bile daha şiddetli bir seyir izleyebileceğini ifade ediyor. Ayrıca, aşının her zaman belli bir ölçüde koruyacağını vurguluyor.

  Uzmanlardan mutasyonlu virüs ve aşı sorularına yanıt
  Uzmanlardan mutasyonlu virüs ve aşı sorularına yanıt

  Aşılar, yeni mutasyonlar türlerine karşı ne kadar kolay uyumlu hale getirilebilir?

  Aşılar hala kısmen bile olsa yeni mutasyon türlerine karşı etkisini sürdürebiliyor. Uzmanlar bu aşıların yeni mutasyon çeşitlerine karşı uyumlu hale getirilmeleri söz konusu olduğunda bunun özellikle Moderna, Biontech ya da geliştirilmekte olan CureVac gibi RNA (mRNA) teknolojisi kullanılan aşılarda daha hızlı işleyeceği öngörüsünde bulunuyor.

  Alman İmmünoloji Topluluğu Genel Sekreteri Carsten Watzl, bunun için genetik plandaki harflerin sırasının değiştirilmek zorunda olduğunu belirtiyor. Uzman bilim insanı, bu değişikliğin 6 hafta içinde hayata geçirilebileceğini aktarıyor. Bu bilgi de üretici firmaların verdiği bilgilerle uyuşuyor.

  Haberci RNA bazlı aşılar laboratuvar ortamında üretilen genetik parçacıkları kullanıyor. Astrazeneca’nın ürettiği vektör aşılarda ise bu sürecin çok daha uzun sürmesi bekleniyor. Alman İmmünoloji Topluluğu Genel Sekreteri Carsten Watzl kullanıma dek bütün sürecin ortalama dört-altı ay sürebileceği tahmininde bulunuyor.

  Vektör aşıların çalışma prensibi, virüslerin zayıflatılarak hastalığa yol açma yeteneğinin kaldırılması suretiyle bağışıklık kazanılması sağlanması şeklinde çalışıyor.

  Astrazeneca sonbahar aylarında mutasyonlara karşı daha etkili olabilecek bir Kovid-19 aşısını piyasaya sürebileceğini açıklamasında bulunmuştu.

  Uzmanlardan mutasyonlu virüs ve aşı sorularına yanıt
  Uzmanlardan mutasyonlu virüs ve aşı sorularına yanıt

  Aşı vatandaşlara gelecekte ne sıklıkta vurulmalı?

  Alman virolog Weber, bu sorunun yanıtının aşının etkililiğini ne kadar hızlı yitireceğine bağlı olduğunu söylüyor. Bunun için de uzun vadeli bilgilere ihtiyaç olduğunu belirten Weber, bu konuda bilinmeyen bir başka noktanın ise yeni mutasyon türlerinin yeni bir aşıyı gerektirip gerektirmeyeceği olduğunun altını çiziyor. Alman virolog, koronavirüsün diğer virüslere oranla daha hantal olduğunu söylüyor.

  Koronavirüs vaka sayıları yüksek olduğu müddetçe mutasyon türlerinin ortaya çıkma olasılığı da daha fazla olacak. Alman uzman gelecekte her sene Sonbahar’da herkesin yeniden aşılanmak zorunda kalacağından yola çıkıyor. İmmünoloji uzmanı Watzl ise aşının birkaç yıl sonra yeniden yapılmak zorunda olacağı tahmininde bulunuyor.

  Ancak her iki Alman uzman da bu konunun bizi daha çok uzun yıllar meşgul edeceği konusunda görüş birliğinde.

  Mutasyonlara karşı küresel bir aşı programı işe yarar mı?

  Almanya’da pek çok uzman küresel aşı dağıtımına eleştiri yönelterek bunun bir soruna yol açabileceği konusunda uyarıyor. Gerekçeleri ise; eğer virüs dünyanın bazı bölgelerinde daha kolay çoğalırsa, o zaman daha fazla mutasyon türü ortaya çıkar ve günün birinde Almanya dahil olmak üzere her yere ulaşır şeklinde.

  Alman İmmünoloji Topluluğu Genel Sekreteri Carsten Watzl, pandeminin Almanya’da aşılama yapılması halinde hastalığın sona ermeyeceğini, bunun için tüm dünyanın aşılanması gerektiğini vurguluyor.

  Virolog Friedemann Weber de Watzl ile aynı görüşte ve küresel bir aşı programının hayata geçirilmesinin önemine işaret ediyor. Her iki uzman ülkelerinde yeterince aşılama yapıldığı takdirde halk arasında temel bir bağışıklığın var olacağını ifade ediyor ve bunun da yeni mutasyon türlerinin yayılmasını zorlaştıracağının altını çiziyor. Watzl, aşılama olduğunda yeni mutasyon türleri geldiğinde korumasız olmayacaklarını söylüyor.

  Uzmanlardan mutasyonlu virüs ve aşı sorularına yanıt
  Uzmanlardan mutasyonlu virüs ve aşı sorularına yanıt

  Ne kadar mutasyon türü ortaya çıkabilir?

  Salgının ilk günlerinden bu zamana hantal olarak bilinen Sars-CoV-2 potansiyel olarak daha tehlikeli ve bulaşıcı birkaç varyant geliştirdi. Üstelik bu konuda sürü bağışıklığı da bulunmuyordu. Peki bu durumda bağışıklığın artmasıyla daha tehlikeli hale dönüşebilir mi?

  Alman uzman Weber, bu konuda öngörüde bulunmanın zor olduğunu söylüyor. Weber, nüfusun ortalama bir bağışıklığı olmasının yeni varyantların ortaya çıkmasını mümkün kılabileceğini ifade ediyor ve bu durumun da mutasyonları daha olası hale getirebileceğini aktarıyor.

  Almanya’da sürü bağışıklığı ne zaman mümkün hale gelecek?

  Sürü bağışıklığı mutasyonlara karşı en etkili silah. Almanya virolog Friedemann Weber Sonbahar’da bu hedefe ulaşıbileceğini belirtiyor. O zamana kadar aşı üretimine hız verileceğini anımsatıyor.

  Alman bilim insanı, B.1.1.7. gibi mutasyon türlerinin baskın hale gelmesi halinde ise nüfusun yüzde 80’inin bağışıklığının olması gerektiğini vurguluyor. İmmünoloji Topluluğu Genel Sekreteri Carsten Watz da virüsün Sonbahar’a kadar büyük oranda aşılanmış nüfusla karşı karşıya geleceğini ve enfeksiyon sayısının azalacağını ifade ediyor.

  Watzl, bunun başarılacağı konusunda iyimser olduğunu belirtiyor. Uzmanlar ise o zamana kadar mesafe kurallarına ve diğer önlemlere uyulmasının zorunlu olduğunu söylüyor ve aksi halde bu mevcut ikinci dalgadan çıkılamayacağı konusunda uyarıyor.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ