26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Uzmanlardan mutasyon uyarısı: Aynı evde farklı odalarda kalınmalı

  Türkiye’de mutasyonlu virüs vakalarının daha sık görülmesinin ardından İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, pozitif olan her hastanın tek kişilik izolasyonda kalması gerektiğini söyledi.

  Mutasyonlu virüs

  Ülkemizde geçtiğimiz günlerde görülen İngiltere varyantından sonra İstanbul Tıp Fakültesi’nde bir hasta da Brezilya mutasyonunun teşhis edildi. Bu durum filyasyon uygulamalarında ek önlemlere neden oluyor.

  İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, konuya dair yaptığı açıklamada, farklı mutantların görülmesiyle birlikte filyasyonda virüs rekombinasyonu değişikliği yarattığını, çünkü iki farklı mutant virüs tek kişiyi enfekte ederse virüslerin kendi içlerindeki genetik materyalleri değiştirip farklı bir virüse dönüşebileceklerini aktardı.

  Farklı odalarda izolasyonda kalınmalı

  Bunun, korkulan bir durum olduğunun altını çizen Tükek, bu nedenle artık evdeki aile bireylerinin bile maskesiz aynı ortamda olmamalarının ve imkan varsa farklı odalarda izolasyonda kalmalarının gerektiğini söyledi.

  Tüm dünya Covid-19 geçirdiği ilk yılını geride bırakırken, yeni mutant virüsler endişe ile karşılanıyor. Güney Afrika, Brezilya ve İngiltere’de ortaya çıkan yeni varyantlar, hem hastalığın seyri hem de yayılma hızı açısından virüsün ilk halinde farklılaşmış durumda.

  Türkiye’de ilk kez kendi hastanelerinde, bir kişide Brezilya varyantının tespit edildiğini söyleyen İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, mutasyonlu virüs vakaları hakkında bilgilerini ve düşüncelerini paylaştı.

  Geçen yıl Şubat ayında Çin’den gelen bir turist kafilesinde 6 yaşında ateşli bir çocuk vaka ile alarma geçtiklerini aktaran Tükek, yaşananları şöyle anlattı:

  “İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Acil’e gelmişlerdi, tabii büyük bir panik oluştu, acaba Kovid çıkar mı, çıkarsa bunun filyasyonu nasıl olur, çok kişiye bulaştırmış mıdır vs diye. Ama çok şükür Kovid çıkmamıştı, İnfluenza B teşhisi almıştı o hasta. Tedavisini yapıp taburcu etmiştik.

  Türkiye’de tek gözüken vaka

  Şimdi de bir hafta kadar önce Brezilya mutasyonu şüphesiyle test yaptığımız bir hastayı tedavi ediyoruz. Koronavirüs tanısı sırasında şüpheleri vardı, çünkü hastanın Brezilya temaslı olma durumu söz konusuydu. Nitekim genetik testlerini yaptığımızda Brezilya varyantı taşıdığını tespit ettik.

  Test sonucu Ankara’dan da onaylandı. Klinik olarak çok farklı değil tabii ki. Hasta yaklaşık 10. gününde, çok şükür desatüre olmadı, oksijen düzeyleri iyi gitti. Ateşi düzeldi, klasik tedaviye yanıt verdi.

  Tabii genç de bir hasta, 35-40’lı yaşlarda. Bu hasta özelinde bakacak olursak çok farklı bir seyirle karşılaşmadık. Ama şu an için Türkiye’de tek gözüken vaka olduğu için anlamlı tabii.”

  Prof. Dr. Tükek, yeni varyantların farklı bir virüsmüş gibi algılanmaması gerektiğini de belirtti.

  Tek kişilik odada takibi gerekiyor

  Tamamen klasik bildiğimiz Kovid-19’un oluşturduğu klinik bulgu ve semptomların görüldüğünü aktaran Tükek, sadece yeni filyasyon uygulaması olarak 10 gün dolduktan sonra negatifliğine bakıldıktan sonra izolasyonun sonlanacağını ve ayrıca hastaların diğer pozitif vakalarla temas etmeden tek kişilik odada takibi gerektiğini belirtti.

  Tükek, bunun sebebinin ise virüslerle ilgili rekombinasyondan bahsedilmesi olarak gösterdi. İki farklı mutant virüsün tek kişide enfeksiyon yaptığı takdirde, virüslerin kendi içlerindeki genetik materyalleri değiştirip farklı bir virüse dönüşebileceklerini söyledi.

  Böyle durumlardan tabii olarak korktuklarını söyleyen Tükek, bu nedenle mutant virüslerle enfekte olan kişileri ayrı tutarak izolasyonunun çok sıkı yapılması gerektiğini işaret etti.

  Görev yaptığı hastanede zaten tek kişilik odalarda tedavi veridklerinin altını çizen Tükek, Türkiye genelinde de şartları elveren hastanelerde bu şekilde uygulanması gerektiğini vurguladı. Mutantlı virüs olup olmadığının tespit etmek için belli bir süre gerektiğini aktaran Prof. Dr. Tükek, bu süre içerisinde hastalar birbirinden enfeksiyon kapabileceğini ifade etti.

  Prof. Dr. Tükek, ileriki zamanlarda zaten belki başka mutantlarla da karşılaşacağımız konusuna işaret etti ve bütün koronavirüs enfeksiyonlarında bu algoritmanın uygulanması gerekeceğinin altını çizdi.

  Genom transferi mücadeleyi olumsuz etkiler

  Şu an 3 mutasyonun önemli ama belki bu ileride 5, 6 olacağını vurguladı. Hastaların çoklu virüsle enfekte olmasının, genom transferi ile hastalığın daha da farklılaşma riskini doğurduğunu belirten Tükek, bunun da pandemiyle mücadele sürecini çok olumsuz etkileyeceğini ifade etti.

  Prof. Dr. Tufan Tükek, yeni tip mutantlar sebebiyle özellikle hastalığı evde geçiren aile bireylerinin çok dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi ve vatandaşlara uyarılarda bulundu.

  Tükek, özellikle aile bireylerinin enfeksiyon kaptığında artık mümkün olduğu kadar bir arada bulunmaması gerektiğini vurguladı. Nasıl olsa aynı enfeksiyonu taşıyoruz diye aynı ortamda kesinlikle maskesiz bulunmamalarını söyledi. Ayrıca, mümkünse odalarını ayırmak gerektiğini ve en azından 10 günlük süre içerisinde buna dikkat etmek lazım olduğunu aktardı.

  Bilim Kurulu üyesi: Hastalık alışık olduğumuz seyirde gitmiyor

  1,5 milyon çocuk “uzun Covid” tehlikesi altında

  Mutasyonlu virüse iki ek önlem

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ