23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Uzmanlardan koronavirüs sonrası için korkutan uyarı!

  Akdeniz Üniversitesi hastanesinde yapılan araştırmaya göre koronavirüs sonrası kadınların 4, erkeklerin ise 5 ay halsizlik ve nefes darlığı çektiği vurgulandı.

  AÜ Hastanesi Başhekimi ve Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yıldıray Çete ve Uzman Doktor Murat Duyan, hastaların Covid-19 ve sonrası devam eden şikayetleriyle ilgili yaptıkları araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. 6 ay süren araştırma sonucu, koronavirüs geçirenlerde eforla gelen nefes darlığı ve halsizlik, yorgunluk belirtilerinin uzun süre devam ettiği gözlemlendi.

  ERKEN DÖNEMDE ATEŞ, ÖKSÜRÜK, YORGUNLUK

  Koronavirüsün başlangıcından bu yana birçok semptom saptandığını ve saptanmaya devam ettiğini söyleyen Uzm. Dr. Murat Duyan, erken dönemde görülen semptomların çoğu ateş, öksürük, yorgunluk ve nefes darlığı olmakla birlikte, bazı şikayetlerin uzun süre devam edebildiğini aktardı. Uzm. Dr. Duyan, “Covid-19 geçirmiş biri olarak, bazı şikayetlerimin hastalıktan sonra da uzun süre devam ettiğini fark ettim” dedi.

  UZAYAN ŞİKAYETLER: UYKU BOZUKLUĞU, BAŞ AĞRISI

  Koronavirs sonrası geçmeyen şikayetlerle ilgili konuşan Uzm. Dr. Duyan, “Aralıklarla çarpıntı, göğüs ağrısı, unutkanlık, efor kapasitesinde azalma, eklem-kas ağrıları, dikkat bozukluğu, baş ağrısı, uyku bozukluğu, psikolojik bozuklukların yanı sıra uzayan nefes darlığı, halsizlik-yorgunluk en göze çarpan şikayetlerdi. Akdeniz Üniversitesi Acil Servis Kliniği’ndeki hocalarımdan Prof. Dr. Yıldıray Çete danışmanlığıyla ekip arkadaşlarımdan Uzm. Dr. Ahmet Serbülent Savcıoğlu ve Uzm. Dr. İbrahim Ulaş Özturan ile birlikte acil servise Covid-19 sonrası uzayan şikayetlerle başvuran hastalarla ilgili bir ön çalışma tasarladık ve uluslararası dergide yayımlandı” ifadelerini kullandı.

  ”HASTALIĞI HAFİF GEÇİRENLERDE DE ŞİKAYET GÖRÜLEBİLİYOR”

  Koronavirüs sonrası uzun süren şikayetlerin hastalığı orta ve ağır geçirenlerde olduğu gibi hafif geçirenlerde de görüldüğünü söyleyen Uzm. Dr. Duyan konuşmasını şöyle noktaladı:
  “Covid-19’un enfeksiyon sonrası döneminde 6 ay boyunca takip ettiğimiz hastalarımızda özellikle halsizlik ve eforla gelen nefes darlığının (özellikle merdiven çıkarken) 4-5 aya kadar devam ettiğini saptadık. Tüm potansiyel kalp, akciğer ve diğer organlarla ilgili herhangi bir bozukluk olmamasına karşın uzamış halsizlik ve eforla gelen nefes darlığı kadın hastamızda 4 ay, erkek hastamızda ise 5 ay sonra düzelmeye başlamasına rağmen halen hafif şekilde devam ediyor. Covid-19 hastalığından sonra uzayan şikayetler orta veya ağır atlatanlarda daha da uzun sürebilir. Buna bir örnek vermek gerekirse, 2002’deki Kanada SARS salgınından sonra bazı hastalarda 3 yıla kadar yorgunluk, kas güçsüzlüğü ve uyku bozuklukları gözlemlenmiş”

  Pfizer’in o ilacı koronavirüs hastalarında ölüm riskini yüzde 37 azalttı!

  Bu belirtiler varsa dikkat! Koronavirüs ile birlikte hastaneye başvurular arttı

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ