2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Uzmanlardan korkutan uyarı: Yeni tehlike Kolombiya varyantı

  Akdeniz Üniversitesi'nden (AÜ) Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, şu an baskın olan virüsün Delta varyantı olduğunu ancak bundan sonra da Kolombiya varyantının baskın virüs haline gelebileceğini söyledi.

  AÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği (BUHASDER) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, bayram dönüşünde yoğun bakım ünitelerinde doluluk yaşandığını belirtti. Aşılanma hızının artırılması gerektiğini vugulayan Yalçın, ”Dolu yoğun bakımdaki en dikkat çekici özellik, yatan hastaların yüzde 80’den fazlası aşılanmamış. Son zamanda dikkat çeken önemli hususlardan biri de hamilelerin olması. Pandemi servisinde yatan hastaya bakıldığında da yüzde 60’larda bir aşılama oranı var ama bu da düşük. Dolaysıyla aşılama oranlarının artmış olması yoğun bakıma yatışı veya hasta olma potansiyelini düşürüyor. Bu nedenle aşılamayı hızlı bir şekilde sürdürmemiz gerekiyor” diye konuştu.

  Delta Plus varyantı nedir?

  ”BUNDAN SONRA BEKLENEN VARYANT KOLOMBİYA VARYANTI DİYE DÜŞÜNÜLEBİLİR”

  Aşılam hızının artırılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Yalçın, ”Aşılamayı artırmamız gerekiyor. Bunu yapamadığımız takdirde değişik yeni varyantlarla birlikte sıkıntının daha da artacağını düşünüyoruz. Şu andaki virüsün önemli bir kısmı Delta varyantı ama yeni verilerde Kolombiya adında yeni varyantın da bazı ülkelerde toplu olarak ciddi sıkıntı yarattığı ifade ediliyor. Muhtemelen bundan sonra beklenen Kolombiya varyantı diye düşünülebilir. Şu anki verilere göre çok az kişilerde görülmüş ama biraz daha sıkıntılı görünüyor ve daha ağır seyreden veriler var. Aşılanmış kişiler altta yatan farklı hastalıklar olsa bile hastalığı hafif geçiriyorlar. Yoğun bakıma kadar gitmesine ve entübe edilmesine gerek kalmıyor.” ifadelerini kullandı.

  Delta varyantına yakalanan ünlü sunucu: Aşı yaptırmasaydım hastanelerde olurdum

  CDC uyardı: Delta varyantı su çiçeği kadar kolay yayılıyor

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ