14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Uzmanlardan korkutan uyarı: Halk rehavet içinde vakalar artacak!

  Halkın rehavet içinde olduğunu ve bunun da vaka artışını beraberinde getireceğini belirterek daha dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

  Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği (BUHASDER) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, ”Son dönemde koronavirüs vaka sayılarının arttı. Bu 1 Temmuz’daki yeni normalleşmenin etkisi. 9 günlük bayram tatilinin etkileri yaklaşık 1 hafta sonra görülecek.” değerlendirmesinde bulundu.

  Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği (BUHASDER) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın

  TEMMUZ AYI BAŞINDAKİ NORMALLEŞME ETKİLERİ

  Haziran ayı sonuna kadar artırılan tedbirlerle vaka sayılarında düşüş yaşandığını hatırlatan Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, temmuz ayında bazı kısıtlamaların kaldırılmasıyla vaka artışına dikkat çekti. Bazı koronavirüs önemlerinin hala devam etmesinde yarar olabileceğini belirten Prof. Dr. Yalçın, kısıtlamaların kalkmasıyla riskler doğduğunu söyledi. Ülke genelinde bazı bölgelerde aşılama oranlarının düşük olduğunu aktaran Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, seyahat kısıtlamasının kaldırılmasıyla birlikte vaka sayılarının arttığını anlattı. Alınan bazı verilere göre 9 günlük bayram tatili sonrasında da artmaya devam edeceğini söyleyen Prof. Dr. Yalçın, “Önlemlerin azaltılmasıyla, maske ve mesafe kurallarının göz ardı edildiğini ve halkın rehavet içerisinde olduğunu görmekteyiz. Bu da bize vaka sayılarının artmasıyla geri dönecektir. Bayramın etkisini önümüzdeki 1 hafta içerisinde görmemiz mümkün olabilir” dedi.

  Dikkat! Koronavirüs geçirenlerin yüzde 40’ında görüldü

  ”DELTA VARYANTI ÇOK KOLAYLIKLA BULAŞIYOR”

  Son dönemde özellikle Delta varyantının ciddi şekilde arttığını vurgulayan Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, “Delta varyantı çok kolaylıkla bulaşıyor. Normalde 20 dakika temas gerekirken, 3 ila 5 dakikada kolayca kişilere bulaştığı yönünde bilgiler var. Hızlı bulaşma riski var. Ölümcüllüğü o kadar değil. İlk bulgularda ateş, nefes darlığı, öksürük, tat koku bozukluğu gibi belirtiler vardı, şimdi daha çok viral solunum yolu enfeksiyonu gibi veriler var. Şöyle ki; burun akıntısı, boğaz ağrısı, hafif kırgınlık, halsizlik gibi kısmen de tat koku kaybı gibi belirtiler eşlik edebiliyor” dedi.

  Rusya’da ilk kez Delta plus varyantı görüldü

  YENİ TEDBİRLER SÖZ KONUSU

  Son dönemde artan vakaların sonucu olarak tedbirlerin geri gelebileceğinin altını çizen ve artan vaka sayılarının endişe verici olduğu söyleyen Prof. Dr. Yalçın, ”Turizm kentine farklı yörelerden gelen insanlar var. Varyantların daha kolay bulaşıyor olmasıyla birlikte farklı yerlerden gelen kişilerin bulundukları yerlere etken getirmesi, bulaştırma riski yüksek” dedi.

  ”AŞILAMA ORANI DÜŞTÜ”

  Tedbirler kadar aşılamanın da çok önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın şunları söyledi: ”Aşılama oranını, toplumun yüzde 70’inin bağışık olacağı şekilde artırmak gerekiyor. Türkiye’de 2 doz aşı olan birey sayısı yüzde 27 civarında. Dolayısıyla bu oranları hızlı bir şekilde artıramazsak bu virüs ya da varyantların getireceği sorunlarla tekrar karşılaşacağız. Aşı önemli. Aşıyla ilgili tereddütler olduğunu görüp duyuyoruz. Aşı yaptırmakta, özellikle genç nüfusta, zaman zaman olası yan etkilerden ötürü kaçınma söz konusu. Yurt dışındaki araştırmalara ve dünyadaki sayılı dergilerde ortaya çıkan yazılarda bunların o kadar istatistiki önem arz eden sonuç olmadığını ortaya koyuyor. Dolayısıyla aşıdan kesinlikle kaçınmamak lazım”

  ”BU ŞARTLARDA MASKEY BİRKAÇ YIL DAHA TAKMAMIZ GEREKECEK”

  Koronavirüs tedbirlerinin en önemlilerinden olan maske kullanımı ile ilgili değerlendirmede bulunan Yalçın, Bu şartlarda maskeyi birkaç yıl daha takmamız gerekecek. Maske aslında bizi sadece koronavirüsten değil, birçok solunum yolu enfeksiyonundan koruyan bir unsur. Şöyle ki geçmiş yıllara göre bu yıl grip vakalarını düşük oranda gördük. Bu maskenin ciddi bir katkısıdır. Maske takmanın, yaşamın parçası haline gelmesi gerekiyor” diyerek sözlerini noktaladı.

  Dikkat! ‘Uzamış Covid’ çocuklarda da görülebiliyor!

  ‘Uzatmalı Covid’ kimlerde görülür? Ne kadar yaygın?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ