22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  Uzmanlardan bayram uyarısı: Anadolu’ya yayacaklar

  Koronavirüs ile mücadele kapsamında tüm Türkiye’de uygulanan tam kapanma uygulaması öncesi büyükşehirler boşaldı. Ancak uzmanlar, bayramda ev ziyaretleri yapılması halinde büyükşehirlerdeki virüs yükünün Anadolu’ya yayılacağı konusunda uyardı.

  Yurt genelinde uygulanacak 17 günlük tam kapanma öncesi büyükşehirlerden yazlık ve köylerine giden vatandaşlar adeta Covid-19 göçüne yol açtılar. Bilim insanları ise, özellikle bayramda köy ve kırsal bölgelerde ev ziyaretlerinin yapılması halinde virüsün yayılımının katlanacağına ve büyükşehirlerdeki virüs yükünün Anadolu’ya yayılacağının altını çiziyor.

  EV ZİYARETLERİNİN OLMASI, İNGİLİZ VARYANTININ YAYILMASI ANLAMINA GELİR

  Milliyet gazetesinden Mert İnan’ın haberinde Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık’ın görüşlerine yer verildi. Konuyla ilgili konuşan Balık, büyükşehirlerdeki insanların köy, yazlık ve ören yerlere akın ettiklerine dikkat çekerken bu kişilerin sokağa çıkma kısıtlaması olsa dahi, özellikle köylerde ev ziyaretleri yapacaklarını dile getirdi. Her evi, her köyü denetlemenin mümkün olamayacağına vurgu yapan uzman isim Anadolu’nun farklı yerlerinde vaka sayılarının artışını göreceğiz” ifadelerini kullandı.

  İngiliz varyantının yayılım hızının riskine de değinen Prof. Dr. Balık, “Geçen bayramda 1 kişinin 50 kişiyi enfekte ettiğine ilişkin çokça örnekler görmüştük. Köylerde ev ziyaretlerinin olması, İngiliz varyantının dalga dalga yayılması anlamına gelir” şeklinde konuştu.

  MEGAKENT ADETA VARYANTLARIN BULUŞMA NOKTASI OLDU

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakım Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal da, İstanbul’daki virüs yükünün Anadolu’ya yayılmasından önlenemeyeceğine dikkat çekti.

  Büyükşehirlerden köyüne, kasabasına, yazlığına gidenlerin mutlaka izole yaşaması gerektiği uyarısında bulunan Ünal, ülkesini akrabasını seven bayramda ev ziyareti yapmaz dedi.

  Bodrum başta olmak üzere, tatil yerleri ile köylerde büyük risk söz konusu olduğuna vurgu yapan Ünal, “İstanbul’da Hindistan ve Güney Afrika varyantının tespit edildiği açıklandı. Bu kadar az genomik dizilim tespit edildiği bir ülkede, Hindistan ve Güney Afrika varyantı yakalıyorsanız, gerçekte kaç kat mutant virüs olduğunu sizler düşününün. İstanbul’da Hindistan, Güney Afrika ve İngiliz varyantları tespit edilmesi, megakentin adeta varyantların buluşma noktası olduğunu gösteriyor. Durum çok ciddi. Varyant virüsler aşıların etkisini azaltıyor ve İstanbul başta olmak üzere, büyükşehirlerden Anadolu’ya gidenler varyant virüsleri taşımış oldular. Kapanma öncesi Covid-19 göçü yaşanması hiç iyi olmadı” şeklinde konuştu.

  “RİSK MERKEZİ ANADOLU’YA KAYACAK”

  İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Osman Erk ise kısıtlama kararını açıklandığı günden olmak üzere seyahatlerin kısıtlanması gerektiğini belirtti ve “İstanbul başta olmak üzere köyüne, yazlığına gitmesi gerekenlerin hepsi adeta kaçıp gitmiş oldu. Ne yazık ki İstanbul’daki virüs yükü yurt sattı mahaline yayılacaktır. Hindistan mutantı 5 kişi olarak açıklandı ancak sayı çok daha fazladır. Güney Afrika, İngiltere ve Brezilya’dan sonra Hindistan mutantının da ülke geneline yayılma riski var” ifadelerini kullandı.

  Aşı tedarikinde sıkıntılar olduğunu dile getiren Prof. Dr. Erk, “İstanbul ve çevresi risk merkeziydi. Şimdi bu risk merkezi Anadolu’ya kayacak. Virüs dalga dalga yayılabilir. Başından itibaren çok fazla vaka görülen yerlerin, diğer kentlerle irtibatı kesilmeliydi” dedi.

  Tam kapanmada kimler muaf olacak? Liste güncellendi

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ