14.5 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 4, 2021

  Uzmanlar uyarıyor: Vakalar 100 bini geçebilir

  Sözcü TV Youtube kanalıa konuşan Prof. Dr. Esin Davutoğlu, önümüzdeki dönemde vaka sayılarının 100 bini geçebileceğini söyledi.

  Sözcü TV Youtube kanalıa konuşan Prof. Dr. Esin Davutoğlu, önümüzdeki dönemde vaka sayılarının 100 bini geçebileceğini söyledi.

  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, aşılamada kritik eşiğin yüzde 85 olduğunu ve bu oran yakalanmadığı taktirde ölümlerin artabileceğini belirtti.

  Vaka artışını gösteren tabloyu yorumlayan Şenol, “Aslında çok kırılgan bir yatay çizgi görüyorum. Hiçbir zaman, ‘salgın yatıştı’ diyemeyeceğimiz bir eğri görüntüsü var. Daha doğrusu, salgın yatışmayacaktı da zaten, ‘kontrol altına alındı, güvenli bir şekilde açılalım’ diyemeyeceğimiz bir yatay çizgi görüyorum. Bu yatay çizgide bir varyant değişimi olacağını öngörüyorum. Çünkü varyant değişim dönemlerinde o yatay çizgide aşağı inmeksizin takılmalar oluyor.” dedi.

  Koronavirüs

  ”VAKALAR 100 BİNLERE ÇIKABİLİR”

  Vaka sayısının 100 binli rakamlara doğru çıkabileceğine dikkat çeken Şenol, şunları söyledi: “Çünkü Delta’nın yayıldığı coğrafyalarda şunu görüyoruz: Üssel büyüme dediğimiz süreç çok kısalıyor, 3-5 güne iniyor. Daha önce 10-20 gündü gördüğümüz süreç. Biz buna kartopu etkisi diyoruz. Siz kartopu olduğunu gördüğünüzde, çığ olmuş oluyor aslında ve sonra onun yansımalarını görmeye başlıyorsunuz. Nereye kadar pik yapacak? İnsanların bir bölümü hastalana hastalana bağışık hale hızla gelince pikte düzleşme göreceğiz. Eğer aşılama hızı ya da başka önlemler devreye girmezse tekrar pik olacak. Yani kırılganlık bu sefer pik noktasında olacak.”

  ”AŞILAMADA GÜNDE YÜZDE 1 HIZLA GİDİYORUZ”

  Delta varyantının çok bulaşıcı olduğunun altını çizen Şenol, ”Aşılamada kitle etkisini görebilmeniz için yüzde 80’lere çıkması lazım aşılama oranlarının. Yüzde 32’lerdeyiz. Günde yüzde 1 hızla gidiyoruz. Hesaplarıma göre üç aydan önce göremezsiniz bu yüzde 80’lere varan aşılamayı. O da her şey yolunda giderse…” diye konuştu.

  ”BUNU DURDURABİLECEK FREN AŞI”

  Delta’nın uzun süreden beri Türkiye’de olduğunu ve çok yayıldığını belirten Şenol, “Kümeleşmeler gösterdiği bilinen bir varyant. Yani biz bu noktaya nasıl geldik? Hastanelerde hasta yükü azalmıştı, ölümler bir türlü istediğimiz rakamlara inememişti. Şimdi ne görüyoruz? Tekrar yokuş aşağı freni boşalmış bir kamyonun nereye çarpacağını bilemediğimizi görüyoruz ve elimizdeki denklemde bunu durdurabilecek fren aşı, bunun önüne çekebileceğimiz bariyer ise kapanma. Kapanma kelimesini çok kullanmak istemiyorum ama ölümler çok artarsa, hastaneler taşarsa zorunda kalınabilir.”

  ”BAZI HASTANELER PANEDEMİ HASTANESİ İLAN EDİLMELİ”

  Şenol pandemi sürecinin yönetimiyle alakalı olarak şunları söyledi:

  * Öncelikle aşılanma hızını artırmak için, bütün toplum katmanlarını içine kattığım, yereli hiç ihmal etmeden oradaki rol modellerle, oradaki toplumsal dinamiklerle aşılanma hızını artırabileceğim bir seferberliğe geçerim.

  * Bazı önlemler almazsak eğer bu kartopu büyüme etkisi, çığın altında kalmamız kaçınılmaz olacak. İlk yapmamız gereken şeylerden bir tanesi, bazı hastaneleri şu an itibariyle pandemi hastanesi ilan etmek.

  * Okulları açmak zorundayız. Bir an önce hızlı testlerin uygulanmasını istiyoruz. Yani çocukların evine test bırakın, tükürükten yapılan test bırakın. İzolasyona özendirin ve lütfen havalandırma… Dayanışalım ve okullara bu sistemleri kuralım ve lütfen bilimle masaya oturun.

  Koronavirüs aşısıyla İngiltere’de 22 milyon vaka önlendi

  Bakan Koca en çok ve en az vaka olan illeri açıkladı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ