11.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 2, 2022

  Koronavirüslü birinin konuşması öksürmesi kadar tehlikeli olabilir!

  İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre,  Covid-19’a yakalanan bir kişinin konuşması, çevredekiler için, havadaki partiküller sebebiyle öksürmesi kadar tehlikeli olabilir.

  Covid-19 enfekte olmuş kişinin nefesi, öksürmesi veya konuşması gibi birçok yolla bulaşabiliyor. Bu da virüsün yol açtığı hastalığın neden kapalı alanlarda kolayca yayılabildiğine açıklık getiriyor.

  Öksürme veya konuşma esnasında büyük damlacıklar kısa bir mesafede yere düşerken, aerosol diye bilinen küçük damlacıklar yoluyla virüs 2 metrelik mesafenin ötesine taşınıp, havada asılı kalabiliyor.

  Uzmanlar, küçük ve büyük damlacıkların yarattığı riski ölçmek ve bu riski azaltma yöntemleri bulmak amacıyla modellemeler oluşturdu. Çalışmanın sonucuna göre, partiküller 2 metrenin ötesine birkaç saniyede ulaşabiliyor.

  İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesine demeç veren Cambridge Üniversitesi sıvı mekaniği uzmanı ve çalışmayı gerçekleştirenlerden Prof. Pedro Magalhaes de Oliveira, bu partiküllerin kapalı bir mekanda birikmemesi ve güvenle dışarı çıkarılması için iyi bir havalandırmaya, maskelere, sosyal mesafeye ve ihtiyaç olduğunu belirtti.

  Fizik, matematik ve mühendislik çalışmalarının yer aldığı bilimsel yayın Proceedings of the Royal Society A’de yer alan çalışmada Oliveira ve ekip arkadaşları, enfekte olan kişilerin öksürdüklerinde veya konuştuklarında ürettiği damlacık oranıyla damlacıkların yapısı ve yere ulaşmaları için ihtiyaç duyulan zamanı hesaba katan modeller hazırladılar.

  Bununla birlikte uzmanlar, kişilerin  enfeksiyon için gereken virüs dozu ve viral yükü tahminini de analiz etti.

  Covid 19 hasta ve yakınlarına motivasyon önerileri

  İki metre uzakta ve maskesiz durmak, güvenli değil

  Çalışmada, öksüren veya konuşan birinden 2 metre uzakta, maskesiz bir şekilde durmanın güvenli olmadığı sonucu elde edildi.

  Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanları ayrıca, enfekte olmuş bir kişinin 30 saniye boyunca konuşmasının ardından bir saat sonra geride kalan küçük parçacıkların, tek bir öksürüğe göre daha fazla virüs kütlesi içerdiğini, bu yükün de havalandırmasız ve küçük kapalı alanlarda Kovid’e yol açmaya yeterli olacağını aktardı.

  Prof Oliveira, konuşmanın dikkate alınması gereken çok önemli bir mesele olduğunu çünkü, konuşmayla öksürmeye oranla çok daha küçük damlacıklar üretildiğini belirtti. Bu parçacıklar, 1 saatten daha fazla bir süre boyunca hastalığa yol açabilecek şekilde havada kalabildiğini ifade etti.

  Fakat bir kişinin virüse yakalanıp yakalanmayacağı ne kadar parçacık soluduğu ile ilişkili. Burada da kapalı mekan olup olmadığı, maske takılıp takılmadığı, kişiler arasındaki mesafe ve havalandırma düzeyleri gibi faktörler de rol oynayabiliyor.

  Kaynak: BBC News Türkçe

  Aşının etkisini azaltıyor, sakın kullanmayın TIKLAYIN 

  Koronavirüs geçirenlere aşı yok! TIKLAYIN 

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ