22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  Uzmanlar uyardı: “Asemptomatik hastalarla vaka sayısı 300-350 bin olabilir”

  Son iki hafta içinde Covid-19’a yakalananların ve ölenlerin sayısı neredeyse iki katına ulaştı. Uzmanlar vaka sayısının, asemptomatik hastalarla 8-10 katı ve bulaştırma potansiyeli olanların milyon bandında olduğu uyarısı yaptı.

  Koronavirüste yeni mutasyonların görülmesi ve kısıtlamaların gevşetilmesinin ardından yeni vaka sayısı rekor denilecek bir seviyede yükseldi. Bu önlenemeyen artışın ardından hafta sonu kısıtlamaları geri getirilirken, vatandaşların daha dikkatli olması gerektiği konusunda uyarılar devam ediyor.

  Vaka yoğunluk haritasına göre, mavi kategorideki tek il olan Şırnak da bu hafta itibariyle sarıya döndü. 2 Nisan tarihinde yayınlanan verilere göre, yeni vaka sayısı 42 bin 308 olurken, virüs nedeniyle 179 kişi hayatını kaybetti.

  Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine göre, İstanbul Aile Hekimleri Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Tamur, yaşanan tabloyu değerlendirdi. Tamur, Türkiye’de tespit edilen vaka sayısının 40 bine ulaştığına dikkat çekti ancak asemptomatik ve tespit edilemeyen hastaların da hesaba katıldığında bu sayının 300-350 bin arasında olduğunu tahmin ettiklerini belirtti.

  “30 bin haneyi sorgulamak kolay değil”

  Vaka sayılarının saklanması gibi bir durumun olmadığını fakat belirti göstermeyen hastaların, koronavirüse yakalandıklarının farkında olmadıkları için böyle bir tablonun meydana geldiğine vurgu yapan Dr. Tamur, istatiksel olarak bir Covid-19 vakası yakalandığında 8 ila10 arasında vaka kaçtığını belirtti.

  Tamur, “Bunu nedeni asemptomatik kişilerin hastalığı hayata geçirmesidir. Bu kişiler hasta olduklarını bilmezler ve test yaptırmaya gitmezler. Ancak taşıyıcı olduklarından virüs yayılmaya devam eder. Şu an için test pozitif oranı yüzde 16-17’yi geçmiş durumda. Bir aile hekimine 17-18 pozitif vaka oranı söz konusu. 5 bin aile hekimi olduğunu düşünürsek, sadece İstanbul’da tespit edilen vaka sayısı 9 bin diyebiliriz. En büyük sorun temaslıların testi pozitif çıkanlar tarafından saklanıyor olması. Filyasyonda da sıkıntılı bir dönemdeyiz. 40 bin vaka, 30 bin hane demektir. 30 bin haneyi sorgulamak kolay değil” diyerek konuya açıklık getirdi.

  “10 Nisan’da, bugünden çok daha kötü bir tablo göreceğiz”

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İsmail Balık da Türkiye genelindeki vaka sayısının 350-400 bin arasında olduğunu tahmin ettiklerini aktardı.

  Balık, varyant virüsün %80 daha bulaşıcı bir özellik sergilediğine dikkat çekti ve “3. dalganın zirve noktanda vaka tespit edilen vaka sayılarının 50-55 bin bandında olması muhtemel. Ülke olarak pandeminin en büyük vaka krizini yaşıyoruz. Şu anki yoğun bakım ve ölüm tablosu 20 binli vakaların yansıması. Son bir haftalık tablonun yoğun bakım ve ölümlere etkisi ise 10 gün sonra tam olarak ortaya çıkacak. 10 Nisan’da, bugünden çok daha kötü bir tablo göreceğiz.” dedi.

  ‘Bir yakalanan 10 kaçan’ kuralı…

  Var olan vaka tablosundaki sayının test sayısına bağlı olarak tespit edilebilen kişiler olduğunu ifade eden Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise mevcut vaka tablosunun 10 katı fazla düşünülmesi gerektiğini kaydetti.

  Prof. Dr. Ceyhan, “Bu durum asemptomatik hastaların durumundan kaynaklı. Aktif vaka sayısının 300 bine yakın olduğu açıklandı. Toplam vaka sayısı için de ‘Bir yakalanan 10 kaçan’ kuralını hesaba katarsak, virüsü vücudunda taşıyan ve etrafa bulaştırma potansiyeli olanların milyon bandında olduğunu anlarız. Tarama testlerinin önemli ölçüde artırılması gerekiyor. Mevcut tablonun ağır vaka ve ölüm sayılarına etkisini 10 gün sonra göreceğiz. Ne yazık ki ölüm oranları ve yoğun bakımlarda 10 gün sonra daha yüksek rakamları görmek kaçınılmaz.” ifadelerini kullandı.

  “Pandeminin literatür rakamı 8.9 kattır”

  Halk sağlığı uzmanı Cavit Işık Yavuz da konuyla ilgili olarak en büyük sorunun detaylı verilerin açıklanmaması olduğunu belirtti. Yavuz, “Pandeminin literatür rakamı 8.9 kattır. Yani bir tespite karşı 8.9 kişi tespitten kaçmış sayılır. Tespit edilen vaka sayısının sekiz katı kadar Covid-19 bulaşan vatandaş olduğunu düşünüyoruz. Mutant virüsün yayılım ve bulaşma hızını da hesaba katarsak tablo sanıldığından daha kötü. Vatandaşlarımızın çok dikkatli hareket ederek mümkün olmadıkça kalabalık ortamlarda bulunmamaları gerekir.” şeklinde konuştu.

  “Toplumsal bağışıklık için 130 milyon doz  aşı yapılmalı”

  TTB Aile Hekimliği Kolu Başkanı Kazım Doğan ise test pozitif oranının %20 sınırına dayanmış durumda olduğuna dikkat çekti. “Mevcut tespit edilenlerin dışında 7-8 kat daha fazla vaka olduğunun bilinmesi gerekir.” Diyen Doğan, “Test sonucu negatif olup klinik bulgusunda Covid-19 saptanan kişiler Covid-19 vakası olarak kayıtlara geçmiyor. Maalesef vatandaşlar geçim derdinden dolayı aile içindeki temaslı kişileri gizlemeye başladı. Toplumsal bağışıklık için 130 milyon doz aşının 4 ay içerisinde yapılması gerekiyordu. 15 Ocak tarihinde beri ilk doz 9 milyon, 2. doz 6 milyon olmak üzere, aşılanan vatandaş sayısı 15-16 milyon civarında.” ifadelerini kullandı.

  Covid-19 aşılarının yan etkileri neler? İşte aşıların yan etki oranları

  Hangi aşı tercih edilmeli? Sinovac mı? Biontech mi?

  DSÖ’den Türkiye’de de kullanılan Çin aşısı hakkında açıklama

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ