16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Uzmanlar “Tam kapanma uzatılsın” diyor

  Uzmanlar vaka sayısında istenilen hedeflere ulaşılamayacağını belirterek tam kapanmanın uzatılması gerektiğini söyledi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs ile mücadelede 17 Mayıs itibarıyla başlayacak yeni normalleşme takvimini ilk kabine toplantısında değerlendireceklerini açıkladı.

  Tam kapanma 17 Mayıs’ta sona eriyor. Tam döneminde süre yarılanırken, Milliyet gazetesi  sürecin sahaya yansımalarını uzmanlarına sordu. Konuya temkinli yaklaşan uzmanlar, kapanmanın sonlandırılması için tarih yerine vaka sayısının hedef alınması gerektiği belirtti.

  SÜRENİN UZATILMASINDA YARAR VAR

  Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, uygulanan tedbirlerin günlük vaka tablosuna yansıdığını belirterek, “Kapanmanın etkisi var. ‘Yok’ diye hiç kimse söyleyemez. Kapanma olumlu etki gösterdi ama kapanmanın sonlandırılmasında tarih yerine hedef koyulması çok önemli” dedi.

  5 bin gibi bir rakamın hedef olarak konulmuş durumda olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kurugöl şunları söyledi:  “Burada 5 bin gibi bir rakam konulmuş durumda. Bu çok doğru. Ama ben bunun 17 Mayıs’a kadar gerçekleşeceğini düşünmüyorum. Vaka mutlaka azalacak ama 5 bin ve onun altına da gelmesi için önlemlerin biraz daha uzaması lazım. En önemlisi hedefe ulaştıktan sonra da kademeli olarak normalleşme gerekiyor. Birden bire açarsak tekrar başlar. Bildiğim kadarıyla da okullarla başlayacak normalleşme. Bunun 17 Mayıs değil de bir miktar daha uzamasında yarar olduğunu düşünüyorum” dedi.

  VAKA SAYISININ DÜŞECEĞİ İHTİMALİ GÖZÜKMÜYOR

  Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut ise, vaka sayısındaki azalışta yapılan test sayısındaki düşüşün de etkili olduğunu ancak aktif hasta sayısının 550-600 bin bandından 350 bin bandına gerilediğini gördüklerini belirtti.

  Prof. Dr. Vedat Bulut şöyle konuştu: “Bu önlemler vaka sayılarını 5 binin altına çekemez. Tam açılma için asıl hedef aslında vaka sayılarını 800’e çekmektir. Bunun başarılamayacağı gözüküyor. Zaten bugün itibariyle süreyi yarılamış durumdayız. Geriye kalan sürede de 15 bin vaka sayısının düşeceği ihtimali gözükmüyor” diye konuştu.

  Bu şekilde uygulanan tam kapanmanın süresinin uzatılmasının bir yararı olmayacağını savunan Bulut sözlerini şöyle tamamladı: “Bizim önerdiğimiz 28 günlük tercihen ya da 14 günlük bir tam kapanmanın aslında bir sihri var. Neden 14 gün, 28 gün diyoruz? 17 günlük bir ara formül düşünmüyoruz?  Virüslerde son dönemde görülen varyantlarda, ki toplumda yüzde 75 oranında varyant var. 14 güne kadar bulaştırıcı bunlar. İki bulaştırıcılık döneminde halkayı bozduğunuzda o zaman rakamlar çok düşüyor. Ama 17. gün kestiğinizde geriye kalan vakalar bulaştırmaya devam edecekler.”

  Bakan Koca: Çin aşı sevkiyatı başlayacak, yaz döneminde 16 yaş üstü aşılanabilir

  Aile hekimleri 10-12 Mayıs’ta çalışıyor mu? Aile Sağlığı Merkezleri bayram haftasında açık mı?

  Bayramda koronavirüs aşısı yapılacak mı?

  Covid-19 atlatanlar, ikinci defa virüse maruz bırakılacak

  Covid-19 tedavi rehberi güncellendi, Sağlık Bakanlığı bir ilacın kullanımı durdurdu

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ