10.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Uzmanlar açıkladı: Bu aşı kimseyi öldürmez, Yüzde 100 korur!

  Türkiye’de uygulanan aşının olası yan etkileri konusunda uzmanlardan endişeleri girderecek açıklamalar geldi. Prof. Dr. Haluk Eraksoy, “Bu aşı kimseyi öldürmez, Mehmet Amcamız, Ayşe Teyzemiz gönül rahatlığıyla aşısını olsun” derken Prof. Dr. Zafer Kurugöl, “Çin aşısı hepimizi ölümden yüzde 100 koruyacak” şeklinde konuştu.

  Pfizer/BioNTech’in ürettiği mRNA aşısının Almanya ve Norveç’te ölümlere neden olduğu iddiaları üzerine dikkatler Türkiye’de kullanılan CoronaVac aşısının etki ve yan etkilerine üzerine çekildi.

  Çin’li Sinovac firmasının ürettiği ve Türkiye’de uygulanan  Coronavac aşısının özellikle yaşlı vatandaşlar üzerindeki olası yan etkileri merak ediliyor. Genç-yaşlı pek çok kişi ise aşıya bağlı ölüm tablosu ve ciddi yan etki endişesi taşıyor ve aşı ile ilgili önyargılara sahip.

  Ayşe teyzemiz gönül rahatlığıyla aşısını olsun

  Uzmanlar, ülkemizde kullanılan inaktif Kovid-19 aşısının ağır yan etkilere neden olmayacağının altını çiziyor.  İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy, Türkiye’de şimdiye kadar bir milyondan fazla kişinin Çin menşeili inaktif aşı olduğunu, bu aşının kimseyi öldürmeyeceğini ve aşı olanlarda ölümcül etki görülmeyeceğini söyledi. “Ayşe Teyzemiz, Mehmet Amcamız gönül rahatlığıyla aşısını olsun. diyen Eraksoy virüsün mutasyon geçirmesi durumunda CoronaVac aşısının, mRNA aşıya göre daha koruyucu bir özellik göstereceğini söyledi. Bu açıdan da inaktif aşının daha avantajlı olduğuna dikkat çekti.

  Binlerce sağlık personeli koşa koşa aşılandı

  Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine göre en yetkin uzmanların görüşleri şöyle:

  Prof. Dr. Zafer Kurugöl, bugüne kadar 1 milyondan fazla kişiye CoronaVac aşısı yapıldığını, hastane yatışı dahi gerektirmeyen birkaç küçük alerjik reaksiyon dışında önemli yan etki görülmediğine dikkat çekti. “Çin aşısı sizi, beni, hepimizi ağır Kovid-19 tablosu ve ölümden %100 koruyacak.” dedi, Türkiye’de binlerce sağlık personelinin koşa koşa aşılandığını dile getirdi.

  Aşılanmaktan başka çıkar yol yok

  Prof. Dr. Murat Akova, pandemiyi önlemek için aşılanmaktan başka çıkar yol olmadığına dikkat çekti. Toplumsal bağışıklık olsun denilen noktada milyonlarca insanın kaybedileceğinin altını çizen Akova, insanların ölmesine razı olanlar buyursun aşı karşıtlığına devam etsinler dedi.

  Dr. Timuçin Avşar, elektronik aletler ve akıllı telefonlar üzerinden bilgi toplayıp, insanların manipüle edilebileceğini, aşıya çip yerleştirip, insana enjekte ederek, insan beynini ele geçirmenin mümkün olmadığını söyledi.

  Covid 19 aşısında hangi grup ne zaman aşılanacak? TIKLAYIN

  Aşının etkisini ne zaman göreceğiz? TIKLAYIN 

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ