19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Uzmanından önemli uyarı: Covid-19’u atlatmadan oruç tutmayın!

  Salgının bu denli artış gösterdiği bir dönemde bağışıklık sistemini güçlü tutmanın önemine dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Sedat Özdemir, Ramazan’da Covid-19’u yenip iyileşmiş hastaların oruç tutmasında bir sakınca olmadığını, fakat testi pozitif olanların oruç tutmaması gerektiğini kaydetti.

  İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Sedat Özdemir, bağışıklık sisteminin (immün sistem) vücuda giren milyonlarca mikroorganizmayı ve maddeyi tanıyıp ayırt edebilme yeteneğine sahip olduğunu belirtti.

  Dr. Öğr. Üyesi Sedat Özdemir
  Dr. Öğr. Üyesi Sedat Özdemir

  Özdemir, “Damarlarda ve ilgili dokularda hücreler ile onların salgıladıkları maddeler immun sistemini oluşturur. Bu hücreler ve onların bazıları tarafından salgılanan maddeler, hastalık oluşturabilecek mikroorganizmaların ve zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına veya yok edilmeleri için aktif bir mücadele yürütür” dedi.

  Virüs hala vücudunuzdaysa oruç tutmayın

  Kronik hastalığı olmayanlarda kısa süreli açlık durumlarının immun sistem zafiyeti oluşturmadığını aktaran Dr. Öğr. Üyesi Sedat Özdemir, sağlıklı bireylerin oruç tutmasının, Covid-19 enfeksiyonu açısından bir risk teşkil etmediğini belirtti.

  Fakat kronik rahatsızlığı olanlar ve hala Covid-19 virüsü taşıyanların oruç tutmalarının bağışıklık sistemleri açısından çok riskli bir durum olduğuna vurgu yapan Özdemir, testi pozitif çıkan hastaların, nasılsa hastalığı belirtisiz ya da hafif geçiriyorum diye tam iyileşmeden, keyfi bir şekilde ilaçları kullanmayı ihmal ederek oruç tutmaması gerektiğini söyledi.

  Özdemir, “Bununla birlikte bağışıklık sistemlerini güçlü tutmalı ve virüsün yayılımını kolaylaştırarak ölüme davetiye çıkarmamalılar” uyarısında bulundu.

  Tam iyileşmiş Covid-19 hastaları oruç tutabilir

  Laboratuvar ve klinik açıdan olarak tam iyileşen Covid-19 enfeksiyonu geçirenlerin ise oruç tutmasında bir sakınca olmadığını ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Sedat Özdemir, “Etkili bir immun sistem için sağlıklı beslenme kadar yeterli sıvı alımı da önemlidir. Bu yüzden oruç tutulan dönemde yeteri kadar sıvı alımına dikkat edilmelidir. Yine fiziksel aktivitelerin de immun sistemi canlı tuttuğu unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.

  Uzmanından önemli uyarı: Covid-19’u atlatmadan oruç tutmayın 
  Uzmanından önemli uyarı: Covid-19’u atlatmadan oruç tutmayın

  Aşırı soğuk ya da sıcağa dikkat

  Aşırı soğuk ya da sıcak gibi dış etkenler, kimyasal maddeler, beslenme, bazı hastalıklar ve ilaçlar gibi sebeplerin immun sistemi etkileyerek vücudun mücadelesini zayıflatabileceğine dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Sedat Özdemir, immun sistem için önemli olan minerallerin ya da vitaminlerin tam olarak alınamadığı beslenme bozukluğu durumları ile şeker hastalığında da immun sistem fonksiyonlarının bozulduğunu kaydetti.

  Pek çok viral hastalık gibi Covid-19’un da bağışıklık sistemi zayıf olanları kolayca enfekte ettiğine vurgu yapan  Dr. Öğr. Üyesi Sedat Özdemir, aynı zamanda immun sistemlerin zayıflamasına yol açan kronik hastalığı olan kişilerde Covid-19’un daha sık görüldüğü, bu kişilerin hastalığı daha ağır geçirdiğini belirtti. Özdemir, “Hastalığın tedavisinde immun sistemi güçlendirmek ana hedef olmakla birlikte en başarılı yöntemdir” şeklinde konuştu.

  Diyabet hastaları Covid-19’u ağır geçiriyor

  Diyabetlilerin salgından daha çok etkilendiğinin de altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Özdemir, “Kanda şeker seviyesinin yüksekliğiyle diyabet ortaya çıkıyor. Kanda şeker seviyesi yüksek olunca kılcal damarlarda ve daha büyük damarlarda dolaşım bozukluğu meydana geliyor. Damarın iç yapısı bozularak pıhtılaşmaya meyil ve damar tıkanıklığının olduğuna şahit oluyoruz. Şeker hastalarında vücut savunma sistemini de zayıflıyor. Yara iyileşmeleri sağlıklı insanlara göre daha uzun zaman alıyor. Covid-19 virüsü kanda pıhtılaşmaya olan meyli artırıyor. Kan bozuluyor ve çok çabuk pıhtılaşıyor. Bu nedenle birtakım problemler yaşanıyor” ifadelerini kullandı.

  Uzmanından önemli uyarı: Covid-19’u atlatmadan oruç tutmayın 
  Uzmanından önemli uyarı: Covid-19’u atlatmadan oruç tutmayın

  Yeterli miktarda sıvı tüketimi önemli

  Obezite ve diyabet hastalarının vücut savunmaları güçlü olmadığı için Covid-19’u daha ağır geçirdiğini aktaran Dr. Öğr. Üyesi Özdemir, özellikle pandemi döneminde bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

  “Diyabet hastalarının ilaçlarını düzenli kullanmaları, diyetlerine ve ne yediklerine dikkat etmeleri gerekiyor.” diyen Özdemir, “Şeker seviyelerini sık sık kontrol etmeleri, sıvı alımlarını artırmaları önemli. Mesafe ve hijyen kuralarına uymaları şart. C, B, D ve vitaminlerini düzenli kullanın. Covid-19 atlattıysanız, yeterince sıvı almalısınız. Oruç tutacaksanız iftar ve sahur arasında 1,5-2 litre su içmelisiniz. Bu şekilde vücutta birikmiş olan toksinleri atarsınız. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye dikkat edin, bağışıklığınızın yükselmesine destek olacaktır” şeklinde konuştu.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ