26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Uzmanı uyardı: Virüs bulaşır korkusu evde ani ölümleri artırıyor

  Covid 19 acil servis

  Covid 19 salgını nedeniyle birçok kişi hasta olmasına rağmen hastane ve acil servise gitmekten çekiniyor. Bu nedenle teşhis ve tedavide aksamalar görülüyor ve bu durum bazen ölümle sonuçlanabiliyor.

  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa- Cerrahpaşa Tıp Fakültesi  Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seda Özkan, sanılanın aksine hastane ve il servislerde virüs bulaşma riskinin dışarıya göre düşük olduğunu ifade etti.

  Ciddi göğüs ağrısı, şiddetli baş ağrısı olanların ya da felçli hastaların bile Covid 19’a yakalanma endişesiyle acil servise gelmektn korktuğunu kaydeden Doç. Dr. Seda Özkan, ciddi şikayetleri olanların zaman kaybetmeden acil servislere başvurmaları gerektiğini söyledi.

  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa- Cerrahpaşa Tıp Fakültesi  Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seda Özkan

  Acil servislere gelenlerin sayısı yarı yarıya düştü

  Pandemiden önce acil servislerdeki yoğunluğun çok fazla olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Seda Özkan şunları söyledi:  “Acil servis yoğunluğu özellikle ülkemizde çok fazla. Tüm anabilim dalları içerisinde en fazla poliklinik sayısı acil servislerde oluyordu. Salgın sürecinde insanlar acil servislerden korkmaya başladı. Özellikle geçen sene Mart, Nisan ve Mayıs aylarında hasta sayımız 300-350 civarındayken gelen hasta sayısı 100-150’ye düştü. Yüzde 50 hatta bazı yerlerde yüzde 50’den  daha fazla azalma gözlendi. İnsanlarda ‘Acil servise ya da hastaneye gidersem herhangi bir koronavirüsle karşılaşabilir miyim, bana bulaşma olabilir mi?’ korkusu oluştu. Ciddi şikayeti olanlar bile acil servise gelmekten kaçınıyor.”

   

  Ciddi şikayeti olanlar evde beklememeli

  Ciddi şikayet yaşayan kişilerin acil servise çekinmeden gelebileceklerini kaydeden Doç. Dr. Seda Özkan şu uyarılarda bulundu: “Ciddi göğüs ağrısı şikayeti olanlar, şiddetli baş ağrısı ya da felçli hastalar dahil acil servise gelmekten korkuyorlar. Göğüs ağrısı olan hasta kalp krizi geçiriyor olabilir. Kalp krizi geçiren hastada ani ölümler oluyor, evde ani ölümler artıyor. Kalp krizini hafif geçirmiş olsa bile daha sonra ciddi kalp yetmezliği bulgularıyla hastalar bize gelebiliyor. Ciddi şikayeti olanlar evde beklememeli. Göğüs ağrısı olan, bilinç değişikliği olan, vücudunun bir tarafında tutmamazlık yaşayan, pıhtı olayı, bacaklarında şişlik olan ciddi ağrıları olan hastalar hiç çekinmeden acil servislere gelebilirler. Hastanenin diğer polikliniklerini kullanabilirler. Ciddi şikayetleri olan hastaların zaman kaybetmeden ya kendileri ya da 112’yi arayarak acil servislere başvurmalarını öneriyorum.”

  Acil serviste tüm önlemler alındı

  Bilim Kurulu’nun uyarıları doğrultusunda Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Servisi’nde tüm önlemleri aldıklarını belirten Doç. Dr. Seda Özkan şöyle konuştu:

  “Öncelikle hastanemizde pandemi polikliniği kuruldu. Biz acil servisimizi iki kısma ayırdık. Bir normal hastaların değerlendirildiği bölümümüz var bir de koronalı hastalara baktığımız ayrı bir bölüm. Acil servisimiz iki katlı ve bir ayrı yoldan koronalı hastaları direkt ikinci kata aldık. Tüm muayenelerini orada değerlendirdikten sonra yatması gereken hastaları yatırdık, yatması gerekmeyen hastayı ilaçla tedavi edip evine gönderdik. Diğer hastalarda bir aksama olmadı çünkü onların bulunduğu ortama koronalı hastaları almadık. O yüzden izole bir şekilde diğer gelen hastalara da bakımımızı vermeye çalıştık. Bu süreçte herhangi bir hastada korkulan olmadı. Hasta burada yatarken ‘bana kovid bulaştı’ ya da ‘korona oldum’ şeklinde bir olayla karşılaşmadık.”

  Toplu taşımada risk acil servislerden daha yüksek

  Düşünülenin aksine virüs bulaşma riskinin dışarıda daha fazla olduğunu kaydeden Doç. Dr. Seda Özkan sözlerini şöyle tamamladı: “Hastanelerde ya da acil servislerde biz maksimum düzeyde bir koruma önlemlerimizi almış bulunuyoruz. En çok bulaş riskinin yüksek olduğunu düşündüğüm yerler toplu ve kapalı alanlar. Kapalı ve kişi sayısı fazlaysa orada bulaş çok fazla. Toplu araçlar, toplu taşımalar şu anda kapalı ama toplu kahvehane ve restoranlar, bulaş riski çok fazla. Kapalı ortamlarda mümkün olduğunca az kişi bulunmasını ben öneririm. İnsanlara kapalı ortamlarda çok sayıda insanla bir arada olmamalarını öneririm.”

  İnternetten alınan bitkisel ilaçlara dikkat!

  Sürü bağışıklığı hangi ülkede ne zaman kazanılır?

  Yeni Güney Afrika virüsü, hastalananları bir daha hasta ediyor

   

   

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ