19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Uzman isimden umutlandıran açıklama: ‘Vakalar 15 Nisan’dan itibaren düşecektir’

  Yeni vaka sayılarının rekorlar kırdığı şu günlerde Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı’dan umutlandıran bir açıklama geldi. 'Vakalar 15 Nisan'dan itibaren düşecektir' diyen Savaşçı, bu tahmininin gerekçelerini de sıraladı.

  Covid-19 salgınında 3. pikin yaşandığına dikkat çeken Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, Ramazan ayının gelmesiyle birlikte insanlar arasındaki hareketliliğin azalacağını söyledi. Bununla birlikte alınan ek önlemlerle birlikte vaka sayılarının Nisan ayının ikinci yarısında düşüşlerin yaşanacağını belirten Savaşçı, aşılama oranın artmasının da vaka sayısındaki düşüşe etki edeceğini kaydetti.

  Bilim insanları olarak çok endişeli olmadıklarını belirten Savaşçı, bunun nedeninin ise 2. Pikte bu sayıdan daha az vaka görülmesine rağmen hastane yükünün, ağır hasta sayısının ve can kayıplarının daha fazla olması olarak gösterdi.

  Doç. Dr. Ümit Savaşçı
  Doç. Dr. Ümit Savaşçı

  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, vaka sayılarındaki hızlı yükselişe dair de düşüncelerini aktardı.

  Aşılanmanın önemine dikkat çeken Doç. Dr. Savaşçı, genç vaka oranının arttığına da işaret etti ve şu an 3’üncü pikin zirvesinde olduğumuzun söylenebileceğini ifade etti.

  “Bazı ek önlemler alındı. Ramazan ayı geldiği için insanların hareketi biraz azalacaktır. Bazı ek kısıtlamalar ile birlikte vakalar ayın 15’inden sonra düşecektir. Aşılama arttıkça vakaların azalışı daha da devam edecektir. ‘Çok endişeli miyiz’ değiliz açıkçası; çünkü 2’nci pikte bundan daha az vaka olmasına rağmen hastanelerimizin yükü çok fazlaydı, kayıplarımız da çok fazlaydı; çünkü ağır vakamız çok fazlaydı. Bugünlerde dikkat ettiğimiz husus, özellikle yaşlı popülasyonda daha hafif seyrediyor, gençler daha çok başvuruyor. Bunun da nedeni, hem gençlerin daha çok hareketli olması hem de aşısız olmalarından dolayı. Aşının her ne şartta olursa olsun ekstra koruyucu olduğunu ve kişilerin hastalığı asemptomatik veya çok hafif atlattığını tespit etmiş durumdayız” ifadelerini kullandı.

  Uzman isimden umutlandıran açıklama: 'Vakalar 15 Nisan'dan itibaren düşecektir'
  Uzman isimden umutlandıran açıklama: ‘Vakalar 15 Nisan’dan itibaren düşecektir’

  Eğitim bir süre online devam etmeli

  Vakalarda yaşanan bu artıştan sonra tekrar bir artışın beklenmediği kaydeden Doç. Dr. Savaşçı, “Bu artıştan sonra tekrar bir yükselme dönemine gireceğimizi düşünmüyorum; çünkü aşılama çok arttı. İsrail, bu olayı başardı, %75 bağışıklık sağladı. Bunun sayesinde de vaka sayıları sıfıra doğru iniş eğiliminde. Sağlık Bakanı’nın açıkladığı gibi ülkemizde günde 1,5 milyon doz aşı yapılabilir. Aşıda biraz yavaş gidiyoruz. Özellikle okullarımızda eğitim veren öğretmenlerimiz ve okulların tüm çalışanlarının hızlıca aşılanması bizim için çok önemli ya da tedbir olarak okulların belirli bir süre, 15-20 gün online eğitim ile devam etmesi, vakalar azalınca tekrar açılması çok güzel bir önlem olabilir” şeklinde konuştu.

  Yaza doğru rahatlayacağını düşünüyorum

  Doç. Dr. Savaşçı, tam kapanmanın salgına çok olumlu etkisi olacağını düşünmediğini ifade etti ve halkın tam kapanmanın bitmesinin ardından tekrar çok fazla temasa geçtiğini kaydetti. Bu dönemde de aşılanmama çok yapılmadığı takdirde tam kapananın bir anlamı olmayacağı gibi toplum, öğrenciler ve esnaf üzerinde olumsuz etkileri ortaya çıkacağına dikkat çeken Savaşçı, bu nedenlerle tam kapanmayı çok uygun görmediğini dile getirdi. Ramazan ayında hareket azalmasıyla birlikte insanların iftarlara gitmemesi ve sırası gelenlerin aşıyı yaptırmasıyla salgının yaza doğru çok rahatlayacağını düşündüğünü kaydetti.

  Prof. Dr. Akkoyunlu’dan Ramazanda Covid-19’a karşı online iftar önerisi

  8 Nisan koronavirüs tablosu açıklandı: 55 bin 941 yeni vaka tespit edildi

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ