19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Prof. Dr. Akkoyunlu’dan Ramazanda Covid-19’a karşı online iftar önerisi

  Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, özellikle yemek sırasında koronavirüs bulaşma riskinin çok yüksek olduğuna dikkat çekti ve Ramazan ayı içinde sevdiklerimizle iletişim halinde kalabilmek için iftarların online olarak yapılması tavsiyesinde bulundu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan ayında uygulanacak koronavirüs tedbirlerini hafta başında açıklamıştı. Buna göre, lokanta ve restoranlar Ramazan boyunca sadece paket servisi yaparken, toplu iftar ve sahur etkinlikleri yapılamayacak.

  Diğer yandan dışarıda iftar yapmanın yasak olduğu Ramazan ayında insanların evlerde toplu iftar yapma ihtimalleri de endişeye neden oluyor.

  Konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunan Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümünden Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, Ramazan ayının soframızı ve yiyeceğimizi paylaşma ayı olduğuna dikkat çekti ve sağlıklı bir iftar sofrası için tavsiyelerde bulundu.

  “Bu paylaşımı aynı zamanda hastalığı paylaşma ayına çevirmemek gerekiyor.” diyen Akkoyunlu, bu yüzden özellikle önceki Ramazanlarda yaşadığımız kalabalık iftar sofralarını bu yıl kesinlikle yapılmaması gerektiğinin altını çizdi. Ve “Burada insanlara ikram ettiğimiz şey genellikle hurma ve yiyecek olmayabilir. Bu aynı zamanda koronavirüs de olabilir” ifadelerini kullandı.

  Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu
  Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu

  Misafirliğe gitmemeli ve misafir almamalıyız

  Covid-19 açısından günümüzün en büyük korkusunun Ramazan ayı ve sonrasındaki bayram olduğunu belirten Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, “Bunu cenaze ve düğünlerde de görüyoruz. Maalesef şu an için de en büyük korkumuz Ramazan ayı ve sonrasındaki bayram. Bunlara çok dikkat etmemiz gerekiyor. Sevdiklerimizi korumak için en azından yakınlarımıza bu hastalığı bulaştırmamak ve onları riske atmamak için bu sofraları biraz daha ertelememiz gerekiyor.

  Özellikle salgın bu durumundayken kesinlikle dışarıdan içeriye içeriden dışarıya hastalığı taşımamak adına misafirliğe gitmemeli ve misafir almamalıyız. Bu Ramazan ayında evimizde oturalım. Sevdiklerimizle irtibatımızı tamamen koparmak yerine bunu online olarak devam ettirelim. Online olarak iftarlarımızı beraber yapalım. Ancak bunu aynı sofrayı kullanmadan yapalım” tavsiyesinde bulundu.

  “İnsanların en tedbirsiz olduğu anlardan bir tanesi yemek esnası”

  Özellikle birlikte yenen yemeklerin ciddi bir problem olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Akkoyunlu, maskeler indirildiğinde daha hızlı ve fazla nefes alıp verildiğine işaret etti. “Buna bağlı olarak aynı ortamda bulunursanız var olan bir enfeksiyon çok hızlı ve ciddi bir biçimde yayılabilir.” uyarısında bulunan Akkoyunlu “İnsanların en tedbirsiz olduğu anlardan bir tanesi yemek esnası. Bu yüzden özellikle iftar sofralarının beraberce olmaması oldukça önemli. İftar sofrası dediğimiz zaman kapalı bir ortamda özellikle de evlerde aynı zamanda maskesiz daha yakın bir ortamda yemek yenileceği anlamına geliyor. Bu tüm tedbirlerin ortadan kalktığı bir an oluyor. Ortamda eğer bir kişini koronavirüsü taşıyorsa herkesin enfekte olma olasılığı oldukça yüksek.” dedi.

  “Dikkat etmediğimiz sürece sayılar artmaya devam edecek”

  Covid-19 sayıları hakkında da konuşan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, tedbirlerin gevşetildiği, tedbirlere uyulmadığı ve hastalığın önemsenmediği zamanlarda rakamların artacağını söylemiştik.

  Kış aylarında ve havalar tam anlamıyla ısınmadan bu gevşemenin doğru olmadığını özellikle vurgulamıştık. Vatandaşımız alınan tedbirlerle beraber rakamların düşmesini bulaşın düşmesi gibi algıladı. Vatandaşlarımız maske ve mesafe kuralına dikkat etmedi, sosyal hareketliliği artırdı.

  Yalancı bir bahar vardı havaların ısınır gibi olması maalesef bizleri kandırdı. Bugün bulunduğumuz noktaya geldik. Vakalar ciddi şekilde artmış durumda. Hastanelerde yer bulmakta zorlanıyoruz. Zirveyi bulduk mu? sorusu çok sık geliyor. Tedbirlere ne zaman tam anlamıyla uyar ve kendimize ne zaman daha fazla dikkat edersek maske, mesafe ve hijyene ne kadar uyarsak o zaman zirveyi bulmuş ve aşağı inmeye başlamış oluruz. Dikkat etmediğimiz sürece rakamlar artmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

  7 Nisan güncel koronavirüs verilerine göre son 24 saatte 276 kişi hayatını kaybetti

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ