23.6 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Uzman isimden Favipiravir açıklaması: Erken dönemde etkili

  Kayseri Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ahmet İnal, Covid-19 hastalarının tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacının, erken dönemde etkili olduğunu söyledi.

  DHA’ya açıklama yapan Dr. Ahmet İnal, koronavirüs tedavisine ilk başlandığı zamanlarda Favipiravir ve Hidroksiklorokin ilaçlarını uyguladıklarını hatırlattı. Geçtiğimiz hafta Hidroksiklorokin ilacının Sağlık Bakanlığı tarafından tedavi kılavuzundan çıkarıldığına işaret eden İnal, yapılan uzun dönem çalışmalar neticesinde Hidroksiklorokinin çok etkili olmadığı ve riskin görülmesinden dolayı bu ilacın çıkarıldığını kaydetti.

  Covid-19 tedavisi çok yeni bir hastalık olduğu için devamlı kendini güncelleyebildiğine dikkat çeken Dr. İnal, “Yeni bulgular ile tedaviyi güncellememiz gerekiyor. O nedenle tanı konulduktan sonra artık Favipiravir ile devam ediliyor. Yalnız Favipiravir ile Hidroksiklorokin aynı değil. Favipiravir yeni bir ilaç ama şu anki verilerde çok ciddi yan etkisi olduğu görülmüyor” ifadelerini kullandı.

  Dr. Ahmet İnal
  Dr. Ahmet İnal

  YOĞUN BAKIMA GİDEN HASTADA ETKİNLİĞİ YOK

  Dr. İnal, Favipiravir’in bir özelliğinin olduğunu belirterek, “Favipiravir, hastalığa tanı konulduktan sonra erken dönemde etkili oluyor. Örneğin PCR pozitif, boğaz ağrısı ve öksürük varsa Favipiravir etkilidir. Yine PCR pozitif olup akciğer tutulumu varsa da yine Favipiravir’in etkili olduğu görülüyor. Fakat, hasta yoğun bakıma gitmiş ise Favipiravir’in etkinliğinin hiç olmadığı görülüyor. Bu dönemde farklı ilaçlar kullanılıyor. Yani Favipiravir ilk semptomlar başladığında kullanıldığı zaman etkili olduğu gözlemlendi. O nedenle filyasyon ekipleri hastalara bu ilacı verdiklerinde kullansınlar.

  En büyük sıkıntı şu; hasta eğer ki bir semptomu yoksa ‘benim hiçbir sıkıntım yok’ deyip bu ilacı kullanmayabiliyor. Bu ilaç 5 gün kullanılıyor ve sabah 8, akşam 8 tane içiliyor. Dolayısıyla çok fazla ilaç içildiği için bunda korku oluşuyor. Yani 16 tablet içince ‘acaba başıma bir iş gelir mi?’ diye korkup içmeyebiliyor. O nedenle hastalarımız bu dönemde bu ilacı kullanmadıkları zaman bazı kişilerde hastalığın geliştiğini görebiliyoruz. O yüzden eğer ki PCR testi pozitif çıkıp, filyasyon ekibi bu ilacı verdiyse mutlaka kullansınlar” dedi.

  KRONİK HASTALARIN İLAÇLARINI KESMEMESİ GEREKİYOR

  Dr. İnal, kronik hastalıkları sebebiyle ilaç kullanan hastaları da uyardı ve “Hastalığa yakalanan insanların eğer kullandığı bir ilaç varsa bu ilaçlara devam etmeliler. Yani, ‘ben koronavirüs oldum hipertansiyon ilacımı keseyim’ veya ‘diyabet ilacımı keseyim’ derse hasta yanlış yapar. Bu sefer hasta hipertansiyonun veya diyabetin komplikasyonuna döner. Veya başka hastalığı varsa bu da aynı şekilde geçerli. Hastalıkta tüm ilaçlarını kesmeden devam etmesi gerekiyor. İşte, ‘Favipiravir verildiğinde diğer ilaçlar ile etkileşim olabilir mi’ diye düşünülebilir. Böyle durumlarda mümkünse Favipiravir ile diğer ilaçlarını kullandığı saatlerin farklı olmasına dikkat etmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ