21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Uzman isim açıkladı: 5 şehirdeki vakaların ortak özellikleri

  Bakanlık tarafından açıklanan tabloda günlük vaka sayısı 50 bin sınırına dayandı. Samsun ve İstanbul haftalardır kendi rekorunu kırarken, Kırklareli’nde de koronavirüs vakalarının artış oranı %73’e ulaştı.

  Kırklareli’ndeki vaka artışı bu hafta %73 olarak tespit edildi. Bu hızlı yükselişle birlikte koronavirüs artış hızında ilk 5 giren ilde vakaların çok büyük bir kısmının çalışan kesimden oluştuğu belirtildi.

  Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Kırklareli Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Taner Pehlivan, bulaşların aile içinde de olduğunu içinde de ancak vakaların hep çalışan insanlardan çıktığını ifade etti. İnsanların önce iş yerlerinde hastalığı kaptıklarını, sonra da aile ve çevrelerine yaydıklarına dikkat çeken Pehlivan, “İş yerlerinden kaynaklı bir bulaş söz konusu. Vakaların yüzde 60-70’ini 20 ile 40 yaş arasındakiler oluşturuyor” ifadelerini kulandı.

  Artışın nedeni hareketlilik

  Sabah’ta yer alan habere göre, Kırklareli vaka artış oranında ilk 5 il arasında yer aldı. Vaka sayısı her 100 bin kişide 298.28’den 518.23’e yükselen şehirde artış oranı %73 oldu. Lüleburgaz ilçesi ve kent merkezi HES uygulamasında kırmızı renge büründü. Kentte vaka artışlarının engellenebilmesi için tedbirler üst seviyeye çıkarılırken, filyasyon ekipleri çalışmalarına gece gündüz devam ediyor. Vatandaşlar, Valilik ve belediye tarafından, maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmeleri, ev ziyaretlerinden uzak durmaları konusunda sık sık uyarılıyor.

  Kırklareli Tabip Odası Başkanı ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Taner Pehlivan artışa neden olan önemli faktörlerden birinin bulunduğu coğrafya ile ilgili olduğuna işaret etti ve bölgedeki illerin genel olarak yüksek yoğunluk oranındaki iller olduğunun altını çizdi. Pehlivan, “İstanbul başta olmak üzere Çanakkale, Kırklareli, Edirne’de halen yüksek oranda devam ediyor.” dedi.

  Uzman isim açıkladı: 5 ilde vakaların yüzde 90'ı ortak özelliğe sahip
  Uzman isim açıkladı: 5 ilde vakaların yüzde 90’ı ortak özelliğe sahip

  Burada insanlar temas halinde

  “Bu coğrafi sınırlar şu anda insanların birbiriyle temas olduğu bir bölge.” diyen Pehlivan, en büyük sebebin de bu olduğunu ifade etti.

  İller arasındaki temasın bir şekilde mutlaka kesilmesi gerektiğini vurgulayan Pehlivan, “Bu genel olarak, toplumsal hareketliliği durdurmaya, genel bir sokağa çıkma yasağı ve genel bir iş yerlerinin kapatılması şekilde olabileceği gibi en azından iller arası birtakım gidiş gelişlerin de kısıtlanması şeklinde olabilir” ifadelerini kullandı.

  Vakaların %90’ı çalışan nüfus

  Kırklareli’de tespit edilen vakaların %80-90’nın bulaş kaynağının çalışan nüfus olduğunu söyleyen Pehlivan, “Aile içinde de bulaş oluyor belli bir süre sonra ama vakalar hep çalışan insanlardan çıkıyor. İş yerlerinde hastalığı kapıyorlar ve daha sonra da ailede diğer çevrelerine yayıyorlar. İş yerlerinden kaynaklı bir bulaş söz konusu.” dedi.

  Daha önceki pikte de durumun bu şekilde olduğuna dikkat çeken Pehlivan, geçmişte belli fabrika ve iş yerlerinde çok büyük yoğunluklar yaşandığını günümüzde de il bazında bu büyük oranda Lüleburgaz ilçesinde yaşandığını kaydetti. Vakaların yaklaşık 3’te 2’sinin Lüleburgaz ilçesinden olduğunu belirten Pehlivan, “Lüleburgaz daha çok fabrika ve emek yoğunluğunun çok olduğu bir bölge” dedi.

  Dünya Sağlık Örgütü’nden aşı pasaportu açıklaması: Desteklemiyoruz

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ