26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Uğur Şahin’den yüksek aşı fiyatı iddialarına yanıt

  BioNTech'in kurucusu Dr. Uğur Şahin, AB'den koronavirüs aşısı için yüksek fiyat talep edildiği yönündeki iddialara yanıt verdi.

  Alman basınında geçtiğimiz günlerde, ABD’li ilaç şirketi Prfizer ile birlikte corona virüse karşı mRNA teknolojisi ile aşı üreten Alman BioNTech’in, aşı için AB’den yüksek talep ettiği iddiası haberi gündem olmuştu. Alman BioNTech’in kurucusu ve yöneticisi Dr. Uğur Şahin, konuya dair bir açıklama yaptı ve iddiaları reddetti.

  Uğur Şahin, aşı fiyatlarıyla ilgili Bild gazetesine konuştu. Şahin, sanayi ülkeleri için geçtiğimiz temmuz ayında sipariş miktarına göre bir fiyat modeli hazırlandığını ifade etti, sipariş miktarına göre fiyatların 15 euro (yaklaşık 126 TL)  ile 30 euro (yaklaşık 250 TL) arasında değiştiğini belirtti.

  22 Temmuz 2020’de ABD ile yeni parametreler doğrultusunda bir anlaşma yapıldığını ve aşı için 19,50 dolarlık (yaklaşık 135 TL)  bir fiyat belirlendiğini aktaran Şahin, bu fiyat modelinin tüm sanayi ülkelerine teklif edildiğinin altını çizdi.

  Alman yayın kuruluşları Süddeutsche Zeitung, NDR ve WDR BioNTech/Pfizer’ın Avrupa Birliği’nden (AB) 2020 Haziran ayında bir doz aşı için 54,08 euro (yaklaşık 455 TL) istediğini fakat tarafların kasım ayında 15,50 euro (yaklaşık 130 TL) üzerinde anlaştığını iddia etmişti.

  “Bir dizi bilinmez devreye girdi”

  Dr. Uğur Şahin, fiyatlamada “bir dizi bilinmezin” devreye girdiğini belirtti ve aşının başlarda sadece küçük miktarlarda klinik deneyler için üretildiğini ve 2 bin doz için 1,5 milyon (yaklaşık 12 buçuk milyon TL)  euroluk bir fiyatın söz konusu olduğunu aktardı.

  Şahin, kitlesel üretim için bir altyapı olmadığını ve o dönemde mRNA konusundaki klinik deneylerin nasıl sonuçlanacağını, üretimin nasıl yapılacağını, üretim süreçlerinin ve fiyatın nasıl şekilleneceğini bilmediklerini ifade etti.

  Marburg’da bulunan tesisler gibi büyük üretim tesislerinin aşının ilk yapıldığı dönemde gündemde olmadığının altını çizen Şahin, maliyetlerin nasıl düşeceğini ve ölçeklemenin nasıl yapılacağını belirlediklerinde Pfizer ile birlikte yeni bir teklif hazırladıklarını söyledi.

  BioNTech/Pfizer’ın koronavirüs aşısı 21 Aralık 2020’de AB’de kullanım onayı almıştı. AB Komisyonu sonbaharda 300 milyon doz, şubat ayında da ek olarak 300 milyon doz aşı siparişi vermişti.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ