19.8 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 14, 2021

  Uğur Şahin Covid-19 salgınının biteceği tarihi açıkladı

  Pfizer ile birlikte dünyada Covid-19 karşı ilk aşıyı geliştirenlerden BioNTech'in kurucusu ve CEO’su Uğur Şahin katıldığı sanal bir etkinlikte salgının ne zaman biteceğine ilişkin açıklamalarda ve tahminlerde bulundu.

  Koronavirüs salgınına karşı en güçlü silah olan Covid-19 aşısını geliştirmesiyle dünyanın en zengin isimlerinin arasına giren Uğur Şahin, Wall Street Journal tarafından düzenlenen online etkinlikte söz aldı.

  Farklı aşı türlerinin karıştırılmasının salgını bitirmek için kritik bir öneme sahip olduğunu ifade eden Şahin, “Salgın 2022 yılının ortalarına kadar devam edecektir” şeklinde konuştu.

  Wall Street Journal gazetesi tarafından düzenlenen CEO Council Summit’te açıklamalarda bulunan Şahin, “Salgının bitmesi için dünya genelinde aşılama oranı yüksek olmalı. Aksi halde kimse güvende olmayacaktır. Dünya üzerinde sürü bağışıklığı kazanıldığı sürece salgın sona erecektir. 2022 yılının ortalarına doğru Hindistan gibi yoğun nüfusun olduğu bölgelerde bile yüksek aşılama oranına ulaşılacaktır ve sürü bağışıklığı sağlanacaktır” ifadelerini kullandı.

  “SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞINA GELECEK 12 AYDA ULAŞILACAK”

  “Gelecek 12 ay içerisinde gelişmiş, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde aşılama oranının artmasıyla birlikte sürü bağışıklığına ulaşılabileceğini düşünüyorum.” diyen Şahin, “Bunu da mevcut aşı üretim kapasitesini geliştirerek ve yeni üretim tesisleri açarak yapmak mümkün” şeklinde konuştu.

  Biontech’i eşi Özlem Türeci ile Dr. Uğur Şahin, otuzdan fazla şirketle aşı üretimi için çalışmalar yapıldığını kaydetti. Özlem Türeci ise etkinlikte farklı türden aşıların karıştırılarak daha etkili bir sonuç elde edilebileceğini ifade etti.

  Uğur Şahin’le birlikte aşıyı geliştiren ve Wall Street Journal’ın düzenlediği etkinliğe katılan Türeci de “Ne kadar çok aşımız olursa o kadar iyi olur. Teoride onları karıştırabiliriz de çünkü günün sonunda amacımız sürü bağışıklığı sağlamak. Olabilecek kadar çok insanın aşı olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ