28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Bilim Kurulu Üyesi açıkladı: Türkiye’ye has mutasyonlar var, özellikleri araştırılıyor!

  Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, Türkiye'ye has mutasyonlu virüsler olduğunu ve özelliklerinin araştırıldığını söyledi.

  Mutasyonlu virüs dünyanın birçok ülkesinde değişik şekillerde ortaya çıkmaya devam ediyor. Türkiye’de de şu anda 400 civarında insanın mutasyonlu virüs ile enfekte olduğu açıklandı.

  Mutasyonlu virüsün Güney Afrika ve İngiltere varyantları bilindiğini söyleyen Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı  üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, “Ülkemize has mutasyonların olduğunu da biliyoruz; ama ülkemizdeki varyantlarının nasıl etki edeceğini bilmiyoruz. Yakın bir zamanda da bu mutasyonların özellikleri yapılan çalışmalar sonucu açıklanacaktır” diye konuştu.

  Güney Afrika, İngiltere ve Brezilya’da görülen mutasyonlar tüm dünya için sorun yarattığını belirten Prof. Dr. Hasan Tezer, Nisan ayının sonuna kadar mutasyonlu virüsün Avrupa’da baskın tip olacağını vurguladı.

  Bilim Kurulu Üyesi açıkladı: Türkiye'ye has mutasyonlar var, özellikleri araştırılıyor!
  Bilim Kurulu Üyesi açıkladı: Türkiye’ye has mutasyonlar var, özellikleri araştırılıyor!

  Ülkemizdeki varyantın nasıl etki edeceği bilinmiyor

  Türkiye’de Sağlık Bakanlığının verisine göre 400 civarında insanın mutasyonlu virüs ile enfekte olduğunu belirten Prof. Dr. Tezer şunları söyledi: “Mutasyonlu virüsün Güney Afrika ve İngiltere varyantlarının olduğunu biliyoruz. Ülkemize has mutasyonların olduğunu da biliyoruz; ama ülkemizdeki varyantlarının nasıl etki edeceğini bilmiyoruz. Ama dünyada İngiltere varyantının mutasyonunun daha kolay hücreye yapıştığını daha çok enfeksiyon geliştirdiğini ve daha düşük miktarda virüs yüküyle enfeksiyon geliştirdiğini biliyoruz.

  Bilim Kurulu Üyesi açıkladı: Türkiye'ye has mutasyonlar var, özellikleri araştırılıyor!
  Bilim Kurulu Üyesi açıkladı: Türkiye’ye has mutasyonlar var, özellikleri araştırılıyor!

  Aşılamanın hızlı bir şekilde yapılması gerekiyor

  “Güney Afrika ve Brezilya mutasyonları aynı mutasyona sahip olsa da ek başka mutasyonlar da gösteriyor” diyen Prof. Dr. Tezer sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu mutasyonlarda aşı ya da doğal hastalık geçirseniz de oluşan antikorlarda nötralizasyonu tam istediğimiz şekilde gerçekleştiremiyor. Bu da aşı ve doğal enfeksiyon sonrası belki tekrar hastalanmanıza sebep olabilecek bir hadise. Bunların bizi endişe edici duruma getirmemesi için uygulayacağımız kurallar çok önemli. Maske, mesafe ve hijyen beraberinde aşılamaların hızlı bir şekilde yapılması gerekiyor.”

  Mutasyonlu virüs Türkiye’de artıyor

  Vakaların artabileceğini kaydeden Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, bunun nedenini de şöyle açıkladı:
  “Çünkü Avrupa’da vaka sayıları artıyor. ‘Mutasyonunlu virüs ülkemizi etkileyecek mi etkilemeyecek mi’ şubat ayının ortasından sonra göreceğiz. Hesaplara, verilere göre öngörü bu. Bu verilerle birlikte çok yakın bir zamanda her ilin kendi sayısı açıklanacak, her hafta ve her il kendi vaka sayısına göre, istenilen vaka sayısına göre hedeflenen kısıtlamaları lokantalarla ilgili restoranlarla ilgili durum değerlendirmesi yapacak. Bugün itibarıyla bunlarla ilgili yorum yapmak çok kolay değil. Ülkemizde de mutasyonlu virüsler artıyor ve bunlar çok daha kolay yayılıyor. Bizim burada çok dikkatli adımlar atmamız gerekiyor. Ülkemizde bölge bölge vaka sayıları değişiyor. Bazı bölgelerde çok az varken, bazı bölgelerde fazla sayıda olabiliyor. Bunda coğrafi yapı, sosyal yapı, yaşam biçimi, her şeyin etkili olduğunu biliyoruz. O yüzden il il değerlendirmenin il pandemi kurulları tarafından yapılması doğru bir yaklaşım olacaktır” diye konuştu.

  Bilim Kurulu Üyesi açıkladı: Türkiye'ye has mutasyonlar var, özellikleri araştırılıyor!
  Bilim Kurulu Üyesi açıkladı: Türkiye’ye has mutasyonlar var, özellikleri araştırılıyor!

  Virüs her ay 1-2 mutasyona uğruyor

  Koronavirüs salgının gelişmesinin sebebinin normal dolaşımda olan koranavirüsün mutasyona uğrayıp hayvanlardan insana geçme özelliğini kazanmasıyla olduğunu ifade eden Tezer şöyle konuştu: “Oradaki hadise de mutasyon. Oradaki hadise insanlara bulaşma özelliğini kazanmasıydı. Ondan sonra ilk dönemlerde Çin’de daha kolay bulaşma özelliği kazandı ve tüm dünyaya yayıldı. Bu virüs her ay 1-2 kez mutasyona uğruyor. Şu anda binlerce mutasyon gelişmiş durumda bunlar izleniyor. Biz nasıl karar veriyoruz? Dünya Sağlık Örgütü’nün dünyadaki bütün ülkelere temin ettiği virüsün genetik haritası var. Zaman zaman ülkenizde rastgele örnekler toplayıp ‘bu haritadan farklı bir harita var mı’ diye bakıyorsunuz. Bu ne zaman önem kazanıyor? Bir bölgede kısıtlamalar yaptınız; ama vaka artıyor. O zaman acaba o bölgede mutasyon var mı diye genetik haritasına bakıyorsunuz. Nitekim İngiltere bunu bildirdi. ‘Yoğun kısıtlamalara rağmen vaka artıyor ve mutasyon var’ dedi. Laboratuvar incelemelerinde de mikroorganizmanın virüsün hücre içerisine daha kolay geçebildiğini gösterdi. Güney Afrika ve Brezilya da ‘İngiltere’deki mutasyonun aynısı bizde de var; ama benim mutasyonumun ekstra şu özelliği var’ dedi.”

  Bilim Kurulu Üyesi açıkladı: Türkiye'ye has mutasyonlar var, özellikleri araştırılıyor!
  Bilim Kurulu Üyesi açıkladı: Türkiye’ye has mutasyonlar var, özellikleri araştırılıyor!

  Türkiye’deki mutasyonun özellikleri araştırılıyor

  Bir an mönce mutasyonlu virüsün artışı durdurulamazsa daha farklı mutasyonların ortaya çıkacağını ifade eden Prof. Dr. Hasan Tezer bu yüzden koruyucu önlemlerin sıkı şekilde uygulanması gerektiğinin altını çizdi.

  Her ülkenin farklı mutasyonu, genetik haritası olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Tezer, sözlerini şöyle tamamladı: “Virüsün doğal özelliklerinden dolayı her ülkenin farklı mutasyonları olabilir. Ülkemizin de doğal olarak olması bekleniyor. Bu bizim için anormal bir durum değil. Ama bunun ne önemi var? Ülkemizde de bir bölgede vaka artışları oluyorsa, Türkiye’de tespit edilen o mutasyon bir bölgede daha fazla görülüyorsa, ‘laboratuvarda yapılmış çalışmalar sonucuna göre Türkiye’de gelişmiş mutasyonda daha kolay bulaşma özelliğine sahip’ diyebileceğiz. Ama ülkemizde şu an mutasyondan vaka artışlarının olmadığını söyleyebiliriz. Şu an tam etkilenmiş durumda değiliz; ama etkilenmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Veriler şubatın ortasından sonra bunun olabileceğini gösteriyor. Bu yüzden de bu dönemde alınacak önlemler bunun önünü kesmede önemli olacak. Yakın bir şekilde izliyoruz. ‘Mutasyonlu virüs var mı?’ diye Ankara’dan 81 ile o kitler gönderildi. Bütün illerde alınan örneklerde mutasyonlu virüs var mı diye bakılıyor. Ülkemizde mutasyonlar var; ama bu konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Yakın bir zamanda da bu mutasyonların özellikleri ülkemizde yapılan çalışmaların sonucu açıklanacaktır.”

  Karda yürürken bu 10 kurala uyun

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ