11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Türkiye’nin ilk ‘Akıllı Covid 19 Test Merkezi’ açıldı

  Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi'nde hasta ve sağlık çalışanı temasını sıfıra indiren Türkiye'nin ilk 'Akıllı Covid-19 Test Merkezi' hizmete girdi.

  Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi’nin bahçesine yerleştirilen ve otomasyon sistemiyle dezenfeksiyonu sağlanan test merkezi için tören yapıldı. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, koronavirüste test ve teşhisin oldukça önemli olduğunu ifade ederek test merkezinde sağlık çalışanı ile hasta temasının sıfır olduğunu, insanların kendi sırası gelene kadar dezenfekte edilmiş noktada beklediğini, sonra ses komutu ile hiçbir şeye temas etmeden test odasına girdiğini aktardı.

  Test odası tavandan püskürtme ile dezenfekte ediliyor

  Prof. Dr. Ünüvar, kabinde korunaklı alanlar bulunduğunu, vatandaşların kabinde test yaptırdıktan sonra farklı bir kapıdan temas etmeden elini okutarak direkt dışarıya çıktığını belirtti. Test verenlerde reflekse bağlı bir aksırık, öksürme, olabildiğini hatırlatan Ünüvar, test kabininden çıktıktan sonra bekleyen vatandaşların böyle bir durumla karşı karşıya kalmaması için çıkışı ayırdıklarını belirtti. Çıktıktan sonra test odasının 1-1,5 dakika boyunca otomatik olarak tavandan püskürtme ile dezenfekte edildiğini ifade eden uzman isim kabinin daha sonra yeni hastaya hazır hale getirildiğini aktaran Ünüvar, aynı zamanda kabinlerin UV ışınlarıyla da tekrar dezenfekte edildiğini ifade etti.

  Test yaptıranlar birbiriyle temas etmiyor

  Prof. Dr. Ünüvar, vatandaşların soğuk kış günlerinde uygunsuz koşullarda test sırası beklemesini engellediklerini ifade etti ve insanların kabine kimse ile temas haline girmeden girdiğini, sağlıkçılara temas olmadan testi verdiğini sonunda da yine temassız şekilde farklı bir kapıdan dışarı çıktığını aktardı. Buraya ‘Akıllı Covid19 Test Merkezi’ adını verdiklerini söyleyen Ünüvar, burayı 15 gün gibi kısa bir sürede hazırladıklarını ve ciddi bir maliyetinin de olmadığına dikkat çekti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ