22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  Türkiye’den Danimarka ve İngiltere’ye gidecek olan yolculara 10 gün karantina

  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), tarafından yayımlanan koronavirüs tedbirleri ile ilgili uyulması gereken şartlara göre, Türkiye'den İngiltere ve Danimarka'ya gidecek olan yolcular 10 gün karantina altına alınacak. 

  SHGM, Türkiye’den yurt dışına gidecek ve gelecek yolcuların Covid-19 önlemleri çerçevesinde uymaları gereken şartlar ve kurallarla ilgili ‘Ülkelere Giriş Tablosu’nu güncelledi. SHGM tarafından yayımlanan tabloda Türkiye’ye uçuşların yeniden başlayacağı Danimarka ve İngiltere ile birlikte Rusya, Hindistan, Hong Kong ve Eritre’ye ve dair bilgiler güncellendi. Bu ülkelerden Türkiye’ye giriş yapacak yolcular uçağa binmeden önceki 72 saat içerisinde yapılmış negatif PCR test sonucunu göstererek Türkiye’ye gelebilecek.

  Evde ya da otelde karantina

  Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde daha önce askıya alınan Danimarka ve İngiltere uçuşlarının yeniden başlayacağı dün açıklanmıştı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Türkiye’den Danimarka ve İngiltere’ye gidecek olan yolcuların 10 gün otel ya da evde karantina altına alınacağını duyurdu. Türkiye’den İngiltere’ye giden 11 yaş ve üzeri kişilerin uçuştan önceki 72 saat önce yapılmış negatif Covid-19 antijen, LAMP, PCR ya da nükleik asit test sonucu ibrazı gerekmektedir. İkinci ve sekizinci günlerde masrafları kişi tarafından karşılanmak üzere Covid-19 testi yapılmaktadır. Karantina (otelde ya da evde) süresi 10 gündür. Danimarka’ya gidecek yolcular ise en fazla 24 saat önce yapılmış negatif PCR sonucu ibraz etmeleri gerekecek. Bu kişiler de ülkeye varmalarının ardından 10 gün izolasyonda kalacaklar.

  Hindistan’dan gelenlere karantina 10 gün

  Türkiye’den 30 Nisan tarihine kadar uçuşların durdurulduğu Hindistan’da son 10 gün içinde bulunan yolcuların Türkiye’ye vardıklarında valilikler tarafından belirlenen yerlerde 14 gün karantinaya alınacak. 14. günde PCR testi negatif çıkanların karantinası sona erecek.

  Rusya ile haftada 2 sefer

  15 Nisan tarihinden Haziran ayına kadar uçuşların askıya alındığı ve karşılıklı olarak haftada 2 seferin gerçekleştirileceği Rusya’ya Türkiye’den gelen yolcuların ülkeye girişten önce en fazla üç gün içinde yapılmış PCR testi sonucu isteniyor. Rusya vatandaşları ise gerekli test ve muayeneleri Rusya’ya dönüşlerinin ardından üç gün içerisinde yapabiliyorlar. Fakat yurt dışından dönen Rusların PCR testi sonuçlarını alana kadar ev ortamında izolasyona tabi olması zorunlu kılındı.

  Hong Kong’da 28 güne kadar karantina uygulanabilecek

  Hong Kong uçuşlarıyla ilgili yapılan Covid-19 tedbirleri çerçevesinde ise ülkeye yolcu kabul edilmeyecektir. Ülkeye girişten en fazla 72 saat önce yaptırılmış PCR test sonucu ibrazı istenmektedir. Çin dışından gelen tüm yolcular için zorunlu karantina süresi 21 güne yükseltilmiştir. Aynı zamanda son 21 gün içinde Türkiye’de bulunan veya transit uçuş gerçekleştiren yolcuların Covid Testi ile birlikte 21 günlük otel rezervasyonu da belgelemeleri gerekmektedir. Hong Kong’da belirli vakalarda 28 güne kadar karantina uygulanabilecektir.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ