28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Türkiye’deki aşılamaların sonuçları nasıl? Bilim Kurulu Üyeleri açıkladı

  Dünya Sağlık Örgütü, dünya genelinde son bir haftada yeni vaka ve ölümler düşüş olduğunu açıkladı. Bilim Kurulu üyeleri de Türkiye’deki aşılama çalışmalarının sonuçlarına dair açıklamada bulundu…

  DSÖ’nün açıkladığı verilere göre, dünya genelinde son bir haftada ölümlerde yüzde 10, yeni vakalarda ise yüzde 16 oranında bir düşüş yaşandı. İngiltere ve İsrail de aşılamanın başladığı günden bu yana ölüm ve vaka oranlarında azalma olduğunu duyurdu. Türkiye’deki aşılama çalışmalarının nasıl sonuç verdiğine dair açıklama ise Bilim Kurulu üyelerinden geldi.

  Dünya genelinde ölümler yüzde 10 azaldı

  İngiltere’deki aşılama çalışmaların ülkede yaşlı ve virüsten etkilenenler arasında ölümleri azalttığı kaydedildi. Ölümlerdeki azalma, 65-79 yaş grubunda yüzde 51 olurken, 20-64 yaş grubunda yüzde 47 olarak belirtildi.

  Geçen hafta ise Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yeni Kovid-19 vakalarının %16 azalarak 2.7 milyona düştüğünü, ölümlerin ise %10 azalarak 81 bin olduğunu açıkladı.

  Halkın yüzde 78 oranında aşılandığı İsrail’de de benzer sonuçların olduğu biliniyor.

  Türkiye’deki aşılamanın getirdiği sonuçları ise Bilim Kurulu Üyeleri Hürriyet’ten Meltem Özgenç’e anlattı…

  Türkiye’deki aşılamaların sonuçları nasıl?
  Türkiye’deki aşılamaların sonuçları nasıl?

  “Son aylarda hastaneye başvuruların azaldı”

  Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, İngiltere’deki son açıklamaların ileri yaş grubunda aşılama sonrası ölüm oranlarının azaldığını, aşıların özellikle bu grupta ölümü azaltmak açısından yararını gösterdiğini ifade etti.

  Türkiye’de bugüne kadar 5 milyondan fazla kişi aşılandığını belirten Turan, son aylarda hastaneye başvuruların azalmasında hem tedbirlerin hem de aşının etkisi olduğu düşünüldüğünü aktardı.

  Turan, bu nedenle şu an kullanmış olduğumuz aşının devamlılığının sağlanmasının, halkımız için çok yararlı olacağını vurguladı ve aşının etkili ve sonuçlarının da olumlu yönde olduğunu gördüklerinin altını çizdi.

  Araştırma sonuçları aşının işe yaradığını gösteriyor

  Prof. Dr. Levent Akın ise şu anda aşılama oranı 5 milyonu bulduğunu,  bu rakamın 15-20 milyonu aştığı zaman rahatlamanın görüleceğini belirtti. Akın, eldeki araştırma sonuçlarının Sinovac aşısının işe yaradığı konusunda önemli bilgi verdiğine dikkat çekti.

  Türkiye’deki aşılamaların sonuçları nasıl?
  Türkiye’deki aşılamaların sonuçları nasıl?

  Son bir haftada yeni vaka ve ölümler azaldı

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yaptığı açıklamada geçen hafta yeni vakaların %16 azalarak 2.7 milyona düştüğünü, ölümlerin de %10 azalarak 81 bin olduğunu kaydetti.

  DSÖ, dünya üzerinde belirlediği altı bölgeden beşinde iki haneli rakamlardan oluşan bir azalma olduğunu, sadece Doğu Akdeniz bölgesinde %7’lik bir artış yaşandığını kaydetti. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yaptığı açıklamada 4 Ocak haftasında 5 milyondan fazla vaka bildirilirken, bu sayının 8 Şubat’ta başlayan haftada 2.6 milyona kadar, neredeyse yarı yarıya düştüğünü belirtti.

  Guardian gazetesinin yaptığı analiz ise İngiltere’de Covid-19’dan ölümler, en yaşlıların üçte birinin aşılanmaya başladığı 24 Ocak tarihinden bu yana 80 yaş ve üzerindekilerde yüzde 62 düştüğünü gösterdi. Ölümlerdeki düşüşün 20-64 yaş arasında %47, 65-79 arasında %51 oldu. İngiltere’de 15.5 milyon kişiye ilk doz aşılaması uygulandı.

  Kaynak: CNN TÜRK

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ