21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Türkiye’de ilk Sinovac araştırması tamamlandı: Sonuçlar dikkat çekti

  Sağlık Bakanlığı’nın, Türkiye’de 14 Ocak’ta uygulanmaya başlanan Sinovac aşısına yönelik ilk çalışması tamamlandı.

  Türkiye’de Ocak ayında uygulanmaya başlanan Sinovac aşısına yönelik ilk çalışma sonuçlandı. Ülkemizde 15 milyon aşılamada sadece 2 bin 500 kişi koronavirüsle enfekte olurken, bu kişilerin hastaneye başvuru veya yoğun bakıma olan ihtiyacı çok az.

  Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç’in haberinde görüşlerine yer verilen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, aşılama başladığı günden bu yana Sağlık Bakanlığı’nın ciddi bir takip süreci başlattığını ifade etti.

  Turan, aşılama henüz 15 milyon dozda iken yapılan araştırmada, ilk ve 2. dozlar yapıldıktan sonra hastalığa yakalanan kişilerin durumlarına bakıldığını belirtti.

  Turan, “Bu kişiler içinde ilk doz aşıyı olup, kendisini yeteri kadar koruyamadığı için Covid-19’a yakalananlar, yine 2. doz aşıyı olup kendini koruyamayanlar veya aşı olup üzerinden 14 gün geçtiği halde hastalığı kapanlar bulunuyor”

  Türkiye'de ilk Sinovac araştırması tamamlandı: Sonuçlar dikkat çekti
  Türkiye’de ilk Sinovac araştırması tamamlandı: Sonuçlar dikkat çekti

  Yoğun bakım ihtiyacı yüzde 10’ların altına indi

  Aşı olup da virüsle enfekte olanların sayısının yaklaşık 2 bin 500 kişi olduğuna aktaran Prof. Dr. Sema Kultufan Turan “Bu kişilerden de hastaneye başvuru veya yoğun bakım ihtiyacı neredeyse yok denecek kadar az. 65 yaş ve üzeri grupta aşılama başlamadan önce, hastalığın pik döneminde yoğun bakım ihtiyacı %18’lerdeyken, aşılama sonrası bu rakam %10’ların altına indi. Sağlık çalışanlarında da durum benzer. Sağlık çalışanları ve 65 yaş üstü aşılama tamamlandığı için sonuçları çok net görebiliyoruz. Yani aşı ile çok anlamlı bir başarı elde edildiğini söyleyebilirim. Bu nedenle aşılama çok hızlı ve etkili biçimde devam etmeli.” şeklinde konuştu.

  20-65 arasında hastaneye yatışlarda artış var

  Aşı sonrası kaybedilen hastalara bakıldığında bu yaş grubunun genellikle 80-90 yaş aralığında ve kanser gibi ciddi hastalıkları olan az sayıda vatandaş olduğunu dile getiren Turan, “Bu yüzden aşı sonrası vefatların kesinlikle aşıdan bağımsız olarak tamamen farklı hastalıklar nedeniyle meydana geldiğini söyleyebiliriz. Bizim için artık en önemli grup 20-65 yaş arası kişiler. Çünkü hastaneye yatışlarda bu yaş grubunda artış var. Bulaşın önünü bir an önce almalıyız” ifadelerini kullandı.

  55 yaş üstü aşılanmaya başlanacak

  Aşı sırası artık 55 yaş üstünde. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Bugün itibariyle aşılama programında yeni bir safhaya geçiyoruz. Aşılamada sıra 55 yaşından büyüklere geldi. Sırası gelen vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum. Aşı programımız tedarik koşullarına bağlı olarak kararlılıkla sürecek” dedi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ