21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Türkiye’de Covid 19 araştırması: Her 3 kişiden 1’i Covid 19’a karşı bağışıklık kazandı

  ECONiX Araştırma’nın yayınladığı “Covid-19 Pandemisi İlk Yıl Değerlendirmesi” raporuna Türkiye'de nüfusun 3'te biri Covid 19'a karşı bağışıklık kazandı.

  Covid 19 virüsüyle yaşamaya başlamamızın üzerinden bir yıldan uzun süre geçti. Peki bu bir yıllık süreçte Covid 19 virüsüyle mücadelede neler yaşandı? Türkiye aşılama konusunda hangi noktada? Koronavirüsün tedavisi için ne kadar para harcandı? Covid 19 pandemisinin gölgesinde geçen bir  yıllık süreçle ilgili bir araştırma yapıldı.

  ECONiX Araştırma’nın yayınladığı “Covid-19 Pandemisi İlk Yıl Değerlendirmesi” raporuna göre uzmanlar, Türkiye’de nüfusun yüzde 33,78’inin (3’te 1) bağışıklık kazandığını öngörüyor.

  Covid 19 tedavisi için 10.6 milyar lira harcandı

  Covid-19 Pandemisi İlk Yıl Değerlendirmesi Raporu’na göre tüm dünyada 110 milyondan fazla insanın yakalandığı Covid 19 virüsünden kaynaklanan ölüm sayısı 2.5 milyonu geçti. Dünya genelinde yüzde 2,22 olan vaka-ölüm oranı Türkiye’de yüzde 1,06 olarak kayıtlara geçti. 12 Nisan itibarıyla Türkiye nüfusunun aşılanma oranı yüzde 9 olurken, uzmanlar hastalık geçirme ya da aşı yoluyla her 3 kişiden birinin bağışıklık kazandığını öngörüyor. Söz konusu raporda dikkat çeken bir diğer nokta ise Türkiye’de bu dönemde yapılan sağılık harcamaları tutarı. Son bir yılda  koronavirüs hastalarının tedavisi için 10,6 milyar lira harcandı.

  Avrupa’da aşılama oranında 3’üncü ülkeyiz

  Raporda, 1 Mart itibarıyla dünya genelinde aşılama oranının yüzde 3,39 olduğu belirtildi.  Kıta olarak bakıldığında en yüksek aşılama oranı yüzde 13,82’yle Kuzey Amerika’da,  Avrupa yüzde 8,61’le ikinci sırada bulunuyor. Diğer kıtalardaki (Güney Amerika, Asya, Afrika ve Okyanusya) aşılama oranları ise yüzde 5’in altında. Türkiye ise henüz yerli üretim aşı çalışmaları yürütülen bir ülke olmasına rağmen, 12 Nisan itibarıyla yüzde 9’la Sırbistan ve İngiltere’den sonra Avrupa’nın en yüksek aşılama oranına sahip üçüncü ülkesi durumunda. Bu oran dünya ve Avrupa ortalamasının üzerinde yer alıyor.

  Nüfusun yüzde 33.7’sinin bağışıklık kazandığı söylenebilir

  Araştırma yürüten ekibe liderlik eden Güvenç Koçkaya, yayınladıkları raporun sonuçlarıyla ilgili şu değerlendirmede bulundu. “Ne yazık ki dünya genelinde vaka ve ölümlerin arttığını gözlemliyoruz. Bu oranların en yüksek seyrettiği dönem Ocak 2021 olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de ise günlük ölüm oranlarının en yüksek seyri 2020’nin Mayıs ayında yaşandı. Ekim 2020 ayından itibaren de düşüş yaşandı. Günlük ölüm oranlarının 2021 yılı itibarıyla dengede gittiği görülse de şu anda da belirli bir artış söz konusu. Öte yandan Türkiye’de görülen ölüm oranının dünya genelinde görülen ölüm oranının yarısı kadar olduğunu belirledik. Muhtemel Covid 19 vakalarına baktığımızda ise şu anki resmi vaka sayısının teşhis edilmeyen olası koronavirüs hastalarının yüzde 13,53’ü olduğunu öngörüyoruz. Buna göre Türkiye nüfusunun yüzde 33,78’inin vakaların şiddeti değişse de hastalık geçirme ve aşılama ile bağışıklık kazandığı söylenebilir.”

   

  Yoğun bakım hastası başına 29 bin 332 lira harcandı

  Raporda Covid 19 sürecinde devletin yaptığı tedavi harcamaları da yer aldı. Ayakta tedavi edilen hasta başına 411 TL, yatan hasta için 15 bin 424 TL ve yoğun bakım hastası başına 29 bin 332 TL harcama yapıldı.
  Araştırma ekibinden Dr. Gülpembe Oğuzhan şunları söyledi: “Yaptığımız hesaplamara göre 2020 yılında toplam 100,3 milyar lira sağlık harcaması gerçekleştiren SGK, ek Covid 19 harcamalarına rağmen, sağlık bütçesinden yaklaşık 22 milyar TL daha az harcama yaptığı gözleniyor. Bu tabloda özellikle, kronik hastalığı olan bireylerin hastaneye başvurularının düşmesinin etkili olduğu söylenebilir.”  Rapora göre, bir önceki yıla kıyasla hastane müracaatları yüzde 35,2 ve reçete sayıları ise yüzde 14,8 azaldı.

  İlaç harcamaları yüzde 18,7 arttı

  Covid-19 Pandemisi İlk Yıl Değerlendirmesi Raporu’nda son bir yılda yapılan ilaç harcamaları ve sağlık hizmetleri için ayrılan bütçeler de araştırıldı. Prof. Dr. Zafer Çalışkan “2020 yılında Türkiye ilaç harcamalarına 48,3 milyar TL, sağlık hizmetlerine 52,4 milyar TL bütçe ayırdı. İlaç harcamalarında bir önceki yıla göre yüzde 18,7’lik, sağlık hizmetleri harcamalarında ise yüzde 0,1’lik artış gözlendi” diye konuştu.

  Devlet hastanelerinde azaldı, özelde yükseldi

  Sağlık hizmeti harcamalarındaki artışın, pandemide hizmet veren üniversite ve devlet hastanelerinden kaynaklanmadığının ifade edildiği rapora göre üniversite ve devlet hastanelerinde gerçekleşen harcama ortalama yüzde 4,2 gerilerken, özel hastanelerde yüzde 18,7 yükseldi.

  Dr. Güvenç Koçkaya söz konusu rakamlarla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Devlet hastanelerinin pandemi hastanesi olarak hizmet vermesinden dolayı birçok hasta tedavi olmak için özel hastanelere gitmesi nedeniyle özel hastane başvuruları çoğaldı. Pandeminin başında büyük sorunlar çektiğini sivil toplum örgütleri ile ifade eden özel hastane sektörünün geçtiğimiz yıl SGK bütçesinden bir önceki yıla göre daha fazla pay aldığı söylenebilir.”

   

  Şehirler arası seyahat kısıtlamasının ayrıntıları neler? Özel araçla seyahat edilebilecek mi?

  Ramazan’da alınan yeni koronavirüs tedbirleri neler? İşte madde madde genelgenin ayrıntıları

  Bu ilaçları kullananlarda aşıdan sonra antikor seviyesi 36 kat daha az!

  Hemşirelerin aşı satrancı: Biontech aşısında zamana karşı yarışıyorlar

  Aşıdan sonra yeterli antikor, ikinci dozdan 3 hafta sonra oluşuyor

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ