0.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 24, 2022

  Türkiye, DSÖ’nün azalan trend listesinde

  Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan yeni grafikte koronavirüs ile ilgili vaka ve can kaybı trendinde ‘azalan’ listesine girdi. 14 gün içinde vaka sayısının %61,6 azaldığı açıklanan grafikte Türkiye, 61 ülke ve bölgenin yer aldığı listede 6. sırada yer alırken Malta dışındaki bütün AB üyesi ülkeleri geride bıraktı.

  Avrupa’da seyahat kısıtlamaları kademeli olarak gevşetilirken kıtadaki pek çok ülkede vaka ve can kaybı sayısı her geçen gün azalmaya devam ediyor.

  DSÖ, geçtiğimiz hafta yaklaşık 520 bin yeni koronavirüs vakasının görüldüğü Avrupa’ya ilişkin haftalık raporunu yayınladı.

  GEÇTİĞİMİZ HAFTA DÜŞÜŞ %28

  Worldmeter verilerine göre ortalama olarak Avrupa kıtasında vaka sayıları %21 azalma gösterirken, Türkiye’de vaka sayıları geçtiğimiz hafta %28 düşerek ortalamanın %33 üzerinde yer aldı.

  DSÖ de vaka sayılarını ve eğilimleri inceleyerek bir araya getirdiği raporunda, Türkiye’yi koronavirüs ile ilgili ‘azalan trend’ listesine aldı.

  61 ülke ve bölgenin yer aldığı grafikte Türkiye son 14 gün içinde vaka sayısındaki %61,6’lık düşüşle kendi nüfusuna yakın bütün ülkeleri geride bıraktı.

  27 AB ÜLKESİNİN 26’SINI GERİDE BIRAKTI

  27 AB ülkesi içinde yalnızca Malta’nın gerisinde kalan Türkiye’de geçtiğimiz hafta boyunca 100 bin kişide görülen vaka sayısı 93,2 oldu.

  Turizm sezonunun başladığı şu günlerde ülkelerin tek tek seyahat izni verdikleri yerleri açıklamasıyla koronavirüs verileri değer kazanırken, İngiltere Türkiye’yi kırmızı listeye dahil etmişti.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ