23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Türk bilim insanları geliştirdi! Koronavirüsü saniyeler içinde tespit ediyor!

  Türk bilim insanları, yapay zeka ile saniyeler içinde koronavirüsü tespit eden ''e-burun'' sistemi geliştirdi.

  Türkiye ykoronavirüsle mücadelesini her alanda yaptığı inovatif çözümlerle sürdürüyor. Son olarak İstanbul Medipol Üniversitesi bünyesinde saniyeler içinde koronavirüs tanısı koyan ”Elektronik Burun” sistemi geliştirildi. Proje kapsamında yüzlerce hastadan alınan nefes verileri incelendi ve bu veriler çeşitli yapay zekâ algoritmalarıyla e-buruna öğretildi. Bir yıllık çalışmanın sonucunda “e-burun” sistemi tanı koymada yüzde 90’nın üzerinde başarı elde etti. Cihaz ilerleyen dönemlerde sadece hastanelerde değil kamuya açık alanlarda da kullanılabilecek.

  ”KORONAVİRÜS TESPİTİNDE YÜZDE 90 BAŞARI ELDE ETTİK”

  Projenin ilk planlan amacının hava kalitesi ile arı sağlığı ve balı kalitesi arasında ilişki kurmak olduğunu söyleyen İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökhan Silahtaroğlu, koronavirüs sebebiyle projeyi bu yöne evirdiklerini belirtti. Silahtaroğlu, “Hayata geçirdiğimiz projenin asıl amacı, kovan içerisine yerleştirdiğimiz sensörler üzerinden elde ettiğimiz hava kalitesi verilerini geliştirdiğimiz yapay zekaya öğreterek, hava kalitesi ile arı sağlığı ve balı kalitesi arasında ilişki kurmaktı. Kullandığımız sensörlerin zaten kanser ve tüberküloz gibi hastalıklarda denendiğine dair bilimsel makalelere denk gelmiştik. Çalışma esnasında koronavirüs Türkiye’de görülmeye başlandı. Bizde yaptığımız çalışmayı bu hastalığa uyarlamaya karar verdik. Birtakım sensörler kullanarak ağız ve burundan çıkan nefesin bileşenlerini ayrıştırıp sayısallaştırdık ve PCR testleriyle eşleştirerek yapay zeka modeline öğrettik. Koronavirüsü tespit  etmede yüzde 90 başarı sağladık” dedi.

  KANSER HASTALIĞININ TESPİTİNDE DE KULLANILABİLECEK

  Yapay zeka ile kanser, tüberküloz gibi hastalıkların da tespit edilebilceğini belirten Prof. Dr. Gökhan Silahtaroğlu, ”Saniyeler içerisinde Kovid-19’u pozitif veya negatif olarak yüzde 90’ın üzerinde tespit edebiliyoruz. Ön tanısını koyabiliyoruz. En azından riskini belirleyebiliyoruz. Bu çalışma sadece Kovid-19 hastalığının tespitiyle sınırlı kalmayacak. Başka hastalıkları da biz yapay zekaya öğretebiliriz. Bütün donanımımız hazır. Hekimlerimiz bize hasta ve hastalık verilerini sunabilecek olurlarsa çok rahatlıkla makineye öğretebiliriz. Saniyeler içerisinde en azından bazı hastalıkları teşhisini koymuş olabiliriz” ifadelerini kullandı.

  ”300 GÖNÜLLÜ ÜZERİNDEN TEST EDİLDİ”

  Cihazın 300 gönüllü üzerinden test edildiğini ve tesleti başarıyla geçtiğini söyleyen Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Yılmaz, Hastalardan alınan test sonuçları PCR test sonuçlarıyla bizim test sonuçlarımız kıyaslandı. Elimizdeki cihaz şuana kadar oldukça başarılı sonuçlar gösterdi” diye konuştu.

  SADECE BALON ŞİŞİRİLEREK TEST YAPILABİLİYOR

  Cihazın geliştirilerek kamuya açık birçok alanda kullanılabileceğinin altını çizen Pr. Dr. Yılmaz, “AVM’ler, sinema salonları ve okul gibi alanlara girmek isteyen insanlar için son derece hızlı bir tarama sistemi olabileceğini göstermiş olduk. Gönüllülerde elde edilen sonuçlara göre yüzde 90-95 oranında başarılı sağladık. Gönüllülerin bir balon şişirmesini istedik. Balonda biriktirdiğimiz nefesleri cihaza okutarak nefeslerinde ve akciğerlerinde oluşan kimyasal aktiviteleri cihaz aracılığıyla tespit ettik” şeklinde konuştu.

  Türk bilim insanları gargara ile koronavirüs testi geliştirdi

  İngiltere 10 ile 30 dakika arasında sonuç veren koronavirüs testlerini tanıttı

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ