10.5 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 13, 2021

  Turizm çalışanlarının aşılanması, yurt dışı tanıtımda kullanılacak

  Antalya'da turizm sektöründe çalışanlar, öncelik kapsamında Covid-19 aşısı olmaya başladı. Tesislerin çalışanlarına aşı yapılması için sezonda açık olması ve güvenli turizm sertifikası almış olması şartı aranıyor.  

  Geçen sezon güvenli turizm sertifikası uygulamasının dünyaya örnek olduğunu ifade eden Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, personelin aşılanmasın hem çalışanların hem de gelecek turistlerin sağlığı için iyi olacağını kaydetti.

  Atmaca, turizm sektöründe çalışanların aşılanmasının kendilerini rakiplerinin bir adım önüne geçireceğini belirtti ve “Bunun dünyada başka örneği yok. Aşılama işlemini de güvenli turizmle birlikte tanıtımda kullanacağız” ifadelerini kullandı.

  Türkiye’de sağlık çalışanları ve gazetecilerin ardından turizm çalışanlarına da aşı uygulanmaya başlandı. Sağlık Bakanlığı tarafından aşılama kapsamına alınan turizm çalışanları, randevu aldıkları sağlık kuruluşlarına giderek Sinovac veya BioNTech aşılarından birini olabiliyor.

  Turizm sektörü çalışanlarının aşı yaptırabilmesi içinse çalıştıkları tesislerin sezonda açık olması ve güvenli turizm sertifikası almış olması şartı gerekiyor.

  Aşı uygulaması tanıtımda kullanılacak

  Turizm sektöründe çalışanlar, aşı yaptırdıkları için kendilerini daha güvende hissettiklerini ifade etti. 5 yıldızlı otellerin olduğu Belek’teki tesislerde çalışanların büyük bölümü Serik’te yaşadığı için ilçedeki sağlık kuruluşlarında kısmi olarak yoğunluk gözleniyor.

  Çalışanlara aşı olmaları konusunda tavsiyede bulunduklarını söyleyen Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, çalışanların Covid-19 aşı olmasının sektörün ortak talebi olduğunu belirtti.

  Atmaca, konuya ilişkin olarak “Sistem kuruldu ve otel çalışanlarına başvuru imkanı sağlandı. Turizm işletme belgesine, açık olmak ve güvenli turizm belgesine sahip olmak gerekiyor. Aşıyla birlikte güvenli turizm sertifikasıyla sektöre hareketlilik geldi” diye konuştu.

  Turizm çalışanlarının aşılanması, yurt dışı tanıtımda kullanılacak
  Turizm çalışanlarının aşılanması, yurt dışı tanıtımda kullanılacak

  Dünyada başka örneği yok

  Geçen sezon güvenli turizm sertifikası uygulamasının dünyaya örnek olduğuna dikkat çeken Ülkay Atmaca, bu yıl da yine benzersiz bir iş yaparak sektör çalışanlarının öncelikli aşılanmasının tatilciler için iyi izlenim bıraktığını kaydetti.

  Atmaca, “Personelimizin aşılanması hem bizim hem de gelecek turistlerin sağlığı için iyi olacak. Bu durum bizi rakiplerimizin bir adım önüne geçirecek. Bu durumun bildiğim kadarıyla dünyada başka örneği yok. Amacımız bu aşılanma sürecini dünya tanıtımında kullanmak. Geçen yıl güvenli turizm sertifikasını tanıtımda kullandık ve Türkiye’ye 15 milyon, Antalya’ya da 3.5 milyon turist geldi. Aşılama işlemini de güvenli turizmle birlikte tanıtımda kullanacağız.” dedi.

  “Bu bizler için avantaj”

  Kemer ilçesinde de turizm sektörü çalışanları da aşılanmaya başlandı. İlçedeki Kemer Devlet Hastanesi ile birlikte aile hekimlerinden de randevu alan turizm çalışanları, aşılarını olabiliyor.

  Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkan Yardımcısı Kaan Kavaloğlu, salgın sürecinde tüm hizmet sektöründe çalışanların aşılanmasının önemli olduğunu belirtirken, turizm çalışanlarının aşılanmasının da hizmet verdikleri insanlar göz önünde bulundurulduğunda çok daha önemli olduğunu kaydetti.

  Turizm çalışanlarının aşılanmasının pazarlama yöntemiyle tüm dünyaya duyurulması gerektiğine dikkat çeken Kavaloğlu, “Bu bizler için avantaj. Turizmin gelişimi anlamında avantaj olacak. Dolayısıyla bunu tabii biz dünyaya duyuracağız.

  Turizm çalışanlarının aşılanması bu anlamda bizim için pazarlama anlamında çok ciddi fırsat olacak. Her şeyden önce sağlık anlamında fırsat olacak. İnsanlara bizim sağlıklı hizmet verme imkanımız olacak. Dolayısıyla çok olumlu bakıyorum bu konuya” ifadelerini kullandı.

  Turizm çalışanlarının aşılanması, yurt dışı tanıtımda kullanılacak
  Turizm çalışanlarının aşılanması, yurt dışı tanıtımda kullanılacak

  Turizm çalışanlarının da aşılanmaya başlanması çok ümit verici

  Kemer Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkanı Volkan Yorulmaz ise turizm çalışanlarının aşılanması konusuyla ilgili olarak görüşlerini bildirdi.

  Bu dönemde en önemli konunun aşı olduğunu belirten Yorulmaz turizm çalışanlarının da aşılanmaya başlanmasının çok ümit verici olduğunu dile getirdi. Aşılama uygulamalarının hızlanması ve sezon öncesi muhakkak hayata geçirilmesi gerektiğine vurgu yapan Yorulmaz, “Bir şeyi bence eksik yaptık; o da bu kapanma işini daha evvel yapabilirdik. Vakalar buralara gelmeyebilirdi. O zaman aşı daha da anlamlı hale gelirdi. Yine de geç kalınmış bir şey yok. Sezon öncesi bu aşılanma eminim bizim açımızdan, turizm açısından çok pozitif etki yaratacak.

  Bu konu gerçekten çok önemli hem BDT pazarının hem Avrupa’nın hem diğer pazarların hareketlenmesi bizim için. Aşının da bunun içinde çok önemli payı var. Malumunuz aşı yayılabilirse zaten vaka sayısını otomatikman düşürüyorsunuz. Şimdi kendinizi turistin yerine koyun, gelecek misafirlerin yerine, otelde herkes aşılı. Bu rahatlık sağlar. İster istemez gönül rahatlığıyla tercih etmek istersiniz böyle bir yeri. Dolayısıyla bir an evvel aşının genel yayılmasında fayda var” dedi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ