0.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 24, 2022

  Temaslı Takibi Rehberi’nde güncelleme: Karantina süreleri uzatıldı

  Sağlık Bakanlığı tarafından "Temaslı Takibi Rehberi"nde güncelleme yapılan güncelleme ile karantina süresi 14 güne uzatıldı.

  Sağlık Bakanlığı varyant virüslerin bulaşmasını engellemek için alınan tedbirlerde değişikliğe gitti. Bakanlık “Temaslı Takibi Rehberi”nde güncelleme yaptı.

  Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan güncelleme ile yakın temaslılar için 10 gün olan karantina süresi uzatıldı ve 14 güne çıkarıldı. Güncelleme ile aşılılara da temas halinde 14 gün karantina süresi getirildi.

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından hazırlanan ‘Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlenimi ve Filyasyon Rehberi’ yenilendi.

  YAKIN TEMASLILAR İÇİN KARANTİNA SÜRESİ 14 GÜN

  Bir önceki Temaslı Takibi Rehberi”nde yakın temaslılar için 10 gün olan karantina süresi 14 güne çıkarıldı. Yakın temaslıların karantina süresi daha önce 7’inci günde yapılan test sonucu negatif çıkarsa sona eriyordu.

  Yeni rehbere göre test için bekleme süresinde de değişiklik yapıldı. Bekleme süresi 10 güne çıkarıldı. Varyant tespit edildiğinde de karantina süresi 14 güne uzatıldı.

  Ancak bu durumda süre test sonucu negatif çıksa bile değişmeyecek.

  AŞILI OLANLAR DA TEMASLI İSE 14 GÜN KARANTİNAYA ALINACAK

  Yapılan güncelleme ile aşı  olanlarl ilgili de önemli değişiklikler getirildi.

  Aşı olanlara daha önce temas durumunda karantina söz konusu değildi. Yeni rehber ile ise yakın temaslılar aşı olmuş bile olsa 14 gün karantinaya girecek.

   

  Fahrettin Koca açıkladı: 50 yaş üstüne aşılama 1 Haziran’da başlayacak

  Bilim insanlarından sarsıcı iddia: Covid-19 laboratuvar ortamında gerçekleştirildi

  2 bin çocuk incelendi: Çocuklar, koronavirüs mutasyonlarının anahtar taşıyıcısı olabilir

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ