28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Tek dozluk Covid 19 aşısına onay geliyor

  Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi ilaç şirketi Johnson & Johnson'ın tek dozluk Covid-19 aşısının denemelerde güvenli ve etkili olduğunu belirtti.

  Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Johnson Johnson’ın tek dozluk Covid-19 aşısının güvenli ve etkili olduğunun denemeler sonucunda ortaya çıktığını belirterek aşının acil kullanımı için onaylanma sürecinin hızlandırıldığını belirtti.

  Tüm aşıların onaylanma sürecinde olduğu gibi Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi,  Johnson Johnson’ın tek dozluk aşısı için acil kullanım onayı görüşmelerinden iki gün önce raporunu açıkladı. FDA Cuma günü tek dozluk Covid 19 aşısının onayı için bir araya gelecek.

  Aynı prosedür daha önce de uygulandı

  Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi yaptığı açıklamada ilaç şirketi Johnson & Johnson’ın tek dozluk Covid-19 aşısının denemelerde güvenli ve etkili olduğunu belirtti.

  Acil kullanım izni için Cuma günü bir araya gelecek olan ABD Gıda ve İlaç Dairesi aynı prosedürü daha önce Biontech-Pfizer ve Moderna aşılarına acil kullanım izni vermeden önce de uygulamıştı.

  Tek doz yapılıyor, yüzde 66 etkili

  Amerikalı  ilaç şirketi Johnson & Johnson, Covid-19’a karşı geliştirdikleri dünyadaki tek dozluk tek aşının etkinlik oranının yüzde 66 olduğunu bildirmişti.

  İlaç şirketi tarafından yapılan açıklamada, geliştirilen aşının, hafif ve ağır vakalar karşısında etkili olduğu, yaklaşık 44 bin kişi üzerinde yapılan çalışmalarda aşının, ABD’de yüzde 72, Latin Amerika’da yüzde 66 ve Güney Afrika’da yüzde 57 oranlarında etkin olduğu belirtilmişti.

  Etkisini 28 gün gösteriyor

  Aşının geliştirilmesi sırasında yapılan çalışmalarda hiçbir deneğin yaşamını yitirmediğini belirten Johnson & Johnson, mutasyonları da deneye tabi tutan tek şirket konumunda. Uygulandıktan 28 gün sonra etkili hale gelen Johnson & Johnson’ın aşısının ağır Covid-19 vakalarında yüzde 85 etkili olduğu kaydedildi. (Kaynak NTV)

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ