19.8 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  BionTech’in tek dozu ziyan olmasın diye hastaneler arası işbirliği

  Alman BionTech aşıları için bekletildikleri depolardan, uygulandığı aşılama merkezlerine büyük bir titizlikle yapılan planlamalarla getiriliyor.

  Alman BionTech aşıları için bekletildikleri depolardan, uygulandığı aşılama merkezlerine büyük bir titizlikle yapılan planlamalarla getiriliyor. Aşı randevusu alıp gelmeyenlerin dozları sonraki randevulara aktarılıyor. Gün sonunda uygulanmayan doz kalması halinde yakındaki hastaneler arasında insan transferi yapılıyor.

  Bir doz aşının dahi ziyan olmaması için randevusuna gelen vatandaşlar, randevuya gelmeyenlerin olduğu diğer hastaneye naklediliyor. Böylece günlük aşı uygulamaları tek  bir toz ziyan edilmeden tamamlanıyor.

  Türkiye’de geçtiğimiz ay uygulanmaya başlanan Alman Biontech aşılarının eksi 80 dereceye kadar soğutmaya sahip aşı dolaplarında saklanması gerekiyor. Pfizer-Biontech aşılarının muhafazası için sıkı bir soğuk zincir gerekliliği aşının saklanması ve vatandaşlara ulaştırılması sırasında da çok planlı hareket edilmesini gerektiriyor. Aşı Takip Sistemi sayesinde, BionTech aşılamalarının uygulanması da planlı bir şekilde yürütülüyor.

  İstanbul Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Aşı Sorumlusu Dr. Önder Yel
  İstanbul Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Aşı Sorumlusu Dr. Önder Yel

  AŞI RANDEVULARINA GİDİLMESİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

  Aşılar İstanbul’da Halk Sağlığı Kurumu’na ait eksi 80 dereceye kadar soğutmaya sahip aşı dolaplarında saklanıyor. 20 yıllık meslek hayatının 15 yılını aşı sorumlusu olarak sürdüren İstanbul Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Aşı Sorumlusu Dr. Önder Yel, BionTech aşısını yeni bir dönem olarak değerlendirdi.

  BionTech aşısının saklama koşulları, planlama bakımından büyük titizlik gerektiren bir aşı olduğunu ifade eden Dr. Önder Yel sözlerini şöyle sürdürdü: “Diğer aşılarımız 2-8 derecede muhafaza ediliyorken, BionTech aşısı, eksi 80 derecede saklanmak zorunda. Bu nedenle aşının uygulanmasıyla ilgili planlamalar titizlikle gerçekleştiriliyor. Randevu alan vatandaşlarımızın aşıya gitmesi bu nedenle önem taşıyor. Tüm kapanma sürecinde de vatandaşlarımız aşı randevularını alıp aşılarını yaptırabilir.”

  4 BİN AİLE HEKİMLİĞİ VE 39 İLÇEYE AŞI DAĞITIM İŞİNİ YÜRÜTÜYORLAR

  İstanbul’daki Halk Sağlığı depolarından 4 bin aile hekimliği birimine, 39 ilçe sağlık müdürlüğüne ve diğer hastanelere rutin aşıların dağıtımları gerçekleştiriliyor. Tüm aşıların saklanması ve dağıtım işini yürüttüklerine belirten Aşı Sorumlusu Dr. Önder Yel, BionTech aşısının dağıtımında SİNA denilen Sağlık Bakanlığı’nın dijital sistemini kullandıklarını ifade etti. SİNA üzerinden bir gün öncesinden hastanelerdeki aşı randevuları saat dilimine göre görülebiliyor.

  Vatandaşların aşı randevuları için hastanelerde mağduriyet yaşamaması için bir gün öncesinden planlamaları gerçekleştirdiklerini kaydeden Dr. Önder Yel şunları anlattı: “Aynı zamanda Aşı Takip Sistemi dediğimiz ATS üzerinden de hastanelerin aşı stok seviyelerini anlık olarak izleyebiliyoruz. Böylece hastanelere kaç doz aşı dağıtılması gerektiğinin planlamasını gerçekleştiriyoruz. Diğer aşılardan farklı olarak BionTech aşısı sadece 38  kamu hastanesinde uygulanıyor. Dağıtım sorununu engellemek ve saklama koşullarının yerine getirilebilmesi için BionTech sadece kamu hastanelerinde uygulanıyor.”

  AŞILARIN NAKLİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİYOR?

  Aşı Sorumlusu Dr. Önder Yel aşıların Halk Sağlığı depolarından hastaneye nakledilme işleminin hastanelerdeki randevu çizelgesinin depodaki aşı sorumlusuna bildirilmesiyle başladığını söyleyerek nakil süreciyle ilgili şu bilgileri verdi:

  “Depodaki görevli listeyi inceler. Hangi hastaneye ne kadar da aşı nakledilmesi gerektiğini  belirler ve ilgili hastane ile iletişime geçilir. Eksi 80 derecedeki dolaptan, ihtiyaç kadar aşı dışarı çıkartılır. Tek tek, ATS üzerinden hastanenin kayıtlı görevlisi üzerine barkod okutularak kurye nakli yapılır. Daha sonra özel kaplar, buzlar içerisinde, aşı nakil araçlarıyla ilgili hastaneye ulaştırılır. Orada da hastaneler, kurye naklini kendi depolarına yapar. BionTech aşıları eksi 80 derecelik dolaptan çıktıktan sonra, eksi 20 derecelik dolaplarda 14 gün, 2-8 derecelik normal aşı dolaplarında ise 5 gün süre ile saklanabilir.”

  AŞILAR 3 DOLAPTA SAKLANIYOR HER BİRİNİN KAPASİTESİ YAKLAŞIK 150 BİN DOZ

  BionTech aşıları Ankara’dan özel polis eskortu eşliğinde İstanbul’daki depolara ulaştırılıyor. İstanbul’a gelen aşıların kuru buzlardan çıkartılıp, tabakalar halinde bu dolaplara yerleştirildiğini ifade eden Yel, eksi 80 derecelik bu dolaplardan İstanbul Halk Sağlığı Kurumu depolarında 3 tane bulunduğunu söyledi. Her bir dolabın ortalama 150 bin doz aşı kapasitesi bulunuyor. Bu dolapların bulunduğu odalar güvenlik tarafından 24 saat korunuyor. Kamera sistemi ile de anlık olarak izleniyor. İhtiyaç anında acil durumlarda da, depo görevlileri her saat gelip aşı dağıtımı gerçekleştirebiliyor.

  Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Genel Hastane Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi İdris Kurtuluş
  Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Genel Hastane Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi İdris Kurtuluş

  ELİMİZDE TEK DOZLA NE YAPACAĞIZ KORKUSU BAŞLIYOR

  İstanbul’da en çok aşılamanın yapıldığı merkezlerden Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde şimdiye kadar 25 binin üzerinde BionTech aşısı vatandaşlara uygulandı. Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Genel Hastane Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi İdris Kurtuluş, BionTech aşılamalarının ikinci dozlarına da geçtiğimiz günlerde başladıklarını belirtti.

  BionTech’in soğuk zincire tam uyulması gereken bir aşı olduğuna dikkat çeken Kurtuluş şunları söyledi: “Bu nedenle de belirli prosedürlere uymak çok önemli. Tamamen iğne ile kuyu kazar gibi, ilmek ilmek dokunarak planlamalar gerçekleştiriliyor. Bu aşı o kadar titizlikle ve o kadar farklı ve zorlu süreçlerle buralara getiriliyor ki, randevusunu alan bir vatandaşımız buraya gelip bu aşıyı olmadığı zaman, bizim elimizde tek doz aşı ile ne yapacağız korkusu başlıyor. Hakikaten bu bir vebal. Çünkü bütün dünyada aşı savaşları var. Herkes aşı bulmaya çalışıyor. Bunun için de 08.00 ila 24.00 arasında olan aşılama saatlerini, yeri geliyor gece 3’e 4’e kadar uzatabiliyoruz.”

  RANDEVUYA GELMEYEN OLDUĞUNDA AŞI MARATONU BAŞLIYOR

  Bir flakondan çıkan 6 doz için randevuların ayarlandığını, özellikle son randevulara doğru gelmeyenler olursa, aşı için orada bulunan diğer vatandaşları bekleterek  6 kişiyi mutlaka tamamlamaya çalıştıklarını kaydeden Dr. Kurtuluş, “Bazen vatandaşımıza, ‘Bir iki kişi gelmedi, biz birkaç kişi daha bulalım’ diyor ve telefonla arıyoruz gelmeyen vatandaşı. Ulaşamıyorsak uygun olan vatandaşlarımızı randevusuna erken çağırıyoruz. Hiçbir aşıyı zayi etmeden vatandaşımıza yapıyoruz.”

  İSTANBUL’DAKİ TÜM HASTANELER İŞBİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞIYOR

  Dr. Öğr. Üyesi İdris Kurtuluş, aşıların ziyan olmaması için bazen hastaneler arasında işbirliği yaptıklarını belirterek bu süreçte yaşananları şöyle anlattı:
  “Gece son dozlara doğru eksik kalan randevu olursa ‘aşı dozu tamamlama trafiği’ başlıyor. Mesela bizim hastanemizdeki randevularda bir kişi eksik kaldı. Yakınlarda birçok hastanemiz bulunuyor. Bu hastanelerin bir tanesinde de vatandaş gelmiş, tek kişi kalmış. 6 kişi için açmanız gereken bir flakonu tek kişi için açmak zorunda kalmamak için kendi aramızda haberleşiyoruz. Bu bölgedeki birbirine yakın hastaneler olarak aracımızı gönderiyoruz ya da oradaki hastane aracı ile vatandaşı bize gönderiyor. Aşılamayı burada yapıyoruz. Hastanelerimiz arasında aslında tam bir işbirliği var.”

  SABAH RANDEVUSU OLANLARI AKŞAMDAN ÇAĞIRIYORUZ

  Özellikle akşam saatlerinde, son dozların uygulanacağı saatlere doğru bu durum ortaya çıktığını ifade eden İdris Kurtuluş sözlerini şöyle tamamladı: “Sonlara doğru anlıyorsunuz ki gelmeyen olacak. Randevuları aktarmaya çalışıyorsunuz. O flakonu açmamaya çalışıyorsunuz. Hastanelerin Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürleri birbirleri ile iletişime geçiyorlar. Gerektiğinde başhekimlerle de iletişime geçiyorlar ve bunu minimuma indirmeye çalışıyorlar. Bu şekilde bazen sabahtan aşısı olan vatandaş varsa, adresine göre bakıp onu buraya geceden çağırıp işi bitirmeye çalışıyorlar. Şükürler olsun aşıdaki zaiyatımız dünyadaki hiçbir ülkeye benzemeyecek düzeyde, minimum seviyede bu planlamalar sayesinde.”

  Gece çalışan sağlıkçılarda Covid-19 riski üç kat fazla

  “COVID-19 8-10 yıl sürer, yılda 2 kere aşı olmamız gerekebilir”

  Tam kapanmanın ardından açılma nasıl olacak? İşte 17 Mayıs planı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ