19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  TEB Başkanı Çolak: “Aşı karşıtlığının sebebi spekülasyonlar ve bilgi kirliliği”

  Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, Türkiye'de aşı karşıtlığının kısmen yaygın olduğunu işaret etti ve aşılarla ilgili bilgi kirliliği olduğuna dikkat çekti.

  Türkiye’de 65 yaş üzerinde olup Covid-19 aşı sırası geldiği halde aşı yaptırmayanların oranı %25 olarak açıklandı. Aşılamanın önemine dikkat çeken Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, “Bütün hastalıkların özellikle de enfeksiyon türü hastalıkların en önemli argümanı veya onu tedavi edecek en önemli gücü aşıdır. Dolayısıyla aşı önemli bir olgu. Önemli ve hayat kurtaran bir ürün. İnsanlık 1720’li yıllarda aşıyı bulmuş ve aşı sayesinde dünün konuştuğumuz hastalıkları ortadan kalkmıştır. Yani tüberküloz, veba, kuduz, tifo gibi hastalıkları ortadan kaldıran şey aşının kendisi. Bundan dolayı aşının son derece yaşamsal bir önemi var” ifadelerini kullandı.

  ‘Aşı karşıtlığının sebebi bilgi kirliliği’

  Dünya genelinde de bir aşı karşıtlığının mevcut olduğunu ve bunun ülkemizde de kısmen yaygın görüldüğüne işaret eden Çolak, aşılarla ilgili bir bilgi kirliliği olduğunu ve vatandaşların da bundan etkilendiğini dile getirdi. “Bazı aşılarla ilgili çeşitli spekülasyonlar yapıldı.” diyen Çolak, bu süreci aşı kararsızlığını ve aşı karşıtlığını önlemek için süreci daha çok bilgi vererek, daha şeffaf ve özellikle bilimsel bilgiyi teyit ederek yürütmekte fayda vardı. Ancak ne yazık ki bilgi kirliliği ve spekülasyonlar böyle bir olgunun oluşmasına yol açtı. Ve ülkemizde de %25 oranında aşıya gitmeyen vatandaş var. Bu yüksek ve korkutucu bir sayı.” dedi.

  TEB Başkanı Çolak: "Aşı karşıtlığının sebebi spekülasyonlar ve bilgi kirliliği"
  TEB Başkanı Çolak: “Aşı karşıtlığının sebebi spekülasyonlar ve bilgi kirliliği”

  Şu anda bir salgınla karşı karşıya olduğumuzu ve bu salgının henüz mevcut olmadığını hatırlatan Çolak, “Tek tedavi edici olgu aşılar. Hangi ülkeden hangi firma üretirse üretsin bu aşıların Türkiye’ye getirilmesi, çeşitlendirilmesi ve vatandaşlarımızın hizmetine sunulması gerek. Aşı karşıtlığına karşı bir tavır takınmakta çok doğru bir şey değil. Yani o bilgiyi, şeffaflığı yaygınlaştırarak aşı karşıtlığını önleyebilme imkanına sahibiz. Burada da bilimsel ve doğru bilgiyi vatandaşa ulaştırmamız lazım” ifadelerini kullandı.

  “Tüm ülkelerin aşı üretebilir hale getirilmesi gerek”

  Farklı ülkelerde üretilen aşılara patent alınması konusuna da değinen Çolak, aşı ve ilaçların insanlığın hizmetine sunulması gereken ürünler olduğunu kaydetti.

  “Çünkü bunların yaşamsal önemi var.” ifadelerini kullanan Çolak, “Bunlar olmadığında o yaşamı devam ettirmenin imkanı ortadan kalkıyor. O nedenle aşı önemli. Aşıda patent konusu yalnızca bu aşıyı bulanların ondan faydalanması gereken bir süreci sağlayabilir. Bu insanlık açısından çok doğru bir yaklaşım değil. Onun için biz sağlıkçılar olarak aşıda patent olgusuna karşıyız. Hele hele dünyayı kasıp kavuran bir salgında ise patent olgusu bizi daha vahim noktalara getirebilir. Çünkü biz biliyoruz ki zengin ülkeler imkanlarıyla birlikte aşı aldığında, kendilerini aşıladığında, Uzakdoğu’daki veya Afrika’daki yoksulları aşılamadıklarında, bu aşı onları da korumayacak. Dolayısıyla insanlığın hizmetinde olması gereken aşıda patent olgusunun ortadan kaldırılması gerek. Ve tüm ülkelerin bunu üretebilir hale getirilmesi gerek. Ancak öyle olduğunda bu hastalığı ortadan kaldırma ihtimalimiz olabilir” şeklinde konuştu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ