16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Tam kapanmanın ardından açılma nasıl olacak? İşte 17 Mayıs planı

  29 Nisan’da başlayan 17 günlük tam kapanma uygulamasının ilk 10 günü geride kaldı. Bir hafta sonra da tam kapanma sona erecek. Ancak açılma nasıl olacak, tüm kapanan iş yerleri aynı anda mı açılacak, tüm yasaklar bir anda mı son bulacak?

  Tam kapanma uygulamasının etkileri görülmeye başladı, vaka sayılarında düşüş yaşanıyor. Ancak tam kapanmanın ardından yaşanacak açılmanın vaka sayılarını yeniden kontrolsüzce yükseltmesi endişesi mevcut. Peki, açılma nasıl olmalı? Hürriyet’ten Fulya Soybaş’ın haberinde uzmanlar konuştu…

  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD Başkanı Prof. Dr. İlyas Dökmetaş geçtiğimiz mayıs-haziran aylarında tam kapanmanın ardından vaka sayılarının 2 binlere kadar düştüğünü fakat hemen ardından gelen ‘tam’ açılma ile 2-3 ay gibi kısa bir zaman içinde sayıların yeniden 30 binlere dayandığını hatırlattı.

  “2. pik böyle yaşandı. Yaz sonu mecbur bir kapanmaya daha gittik, yine rakamları 5 binlere çektik. Sonrasındaki bir açılma daha! Bu sefer 60 binlere çıktık. Tarih tekerrür etmesin. Bu 7 gün sonunda, ben rakamların 10 bin civarında seyredeceğini düşünüyorum, ama diyelim 5 bin hatta 2 binlere düştü. Eğer açılmada eski hataları yaparsak, aşılama devam ediyor olsa dahi, vaka sayıları kısa sürede yeniden 20-30 binleri bulur. ‘Attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değsin.’ Akılcı davranmalı, kademeli açılmaya gitmeliyiz, yoksa işimiz zor.” İfadelerini kullandı.

  Tam kapanmanın ardından açılma nasıl olacak? İşte 17 Mayıs planı
  Tam kapanmanın ardından açılma nasıl olacak? İşte 17 Mayıs planı

  KAFE VE RESTORAN SAHİPLERİ EKONOMİK AÇIDAN ÇOK YORULDU

  Önce kamuda sonrasında da özel sektörde kademeli mesai uygulamasına gidilmesini öneren Prof. Dr. Dökmetaş “Mesela bir grup sabah 8’de başlayıp 16 gibi bitirse, diğer grup 12’te başlasa akşam 8 gibi bitirse… Böylelikle yollarda, toplu ulaşımda yoğunluk yaşanmaz. Vatandaşlar da iş yetiştirme telaşıyla sokaklarda kalabalık ve uzun kuyruklar oluşturmazlar” ifadelerini kullandı.

  Kafe ve restoran ve sahiplerinin bu süreç içinde ekonomik açıdan yorulduğunu ve bir açılma beklendiğinin farkında olduğunu belirten Prof. Dr. Dökmetaş sınırlı açık hava, sıkı tedbirler ve sayıda masa şartı ile açılabilecekleri düşüncesinde. Şöyle örneklendiriyor: “Bizim için kapalı alanlar ve bu alanlarda uzun süre maskesiz oturmak çok tehlikeli. Tecrübe ile sabit ki bu ortamlarda bulaş riski çok yüksek. O nedenle kafe, restoran sahipleri önceden sigara içme alanı olarak kullanılan açık alanları / bahçeleri yeniden düzenleyip, müşterilerini, hijyen, HES kodu ve masa aralığı kurallarına uyarak, burada ağırlayabilir.” dedi.

  Tam kapanmanın ardından açılma nasıl olacak? İşte 17 Mayıs planı
  Tam kapanmanın ardından açılma nasıl olacak? İşte 17 Mayıs planı

  “ATEŞİ ANADOLU’YA GÖNDERDİK”

  “Tam kapanma başlamadan önce Türkiye haritası kıpkırmızıydı. Hedef maviye döndürmek. Yeter mi? Yetmez. Haritayı hem maviye döndüreceksiniz hem de mavide kalmasını sağlayacaksınız. Bu yüzden bir süre daha, hele de kırmızı, turuncu bölgelere giriş-çıkışın sıkı denetlenmesi gerek. Daha önce de söyledim; ‘Ateşi Anadolu’ya gönderdik.’ Herkes yazlık evlerine, köyüne gitti. Bunun dönüşü var. Gelecek olanlara büyük görev düşüyor. Döndükten sonra mutlaka kendilerini bir süre izole etsinler. Geldikleri yerden bir varyant getirdiler mi? Bunu kimse bilemez.” şeklinde konuştu.

  “TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK YÜZDE 50-60’I GEÇİNCE RAHATLAYACAĞIZ”

  “Keşke fırsat yaratılsa, bu kapanma süreci 1 hafta daha uzatılsa ve bu süreçte aşılama hızlansa. Mayıs sonu itibariyle 1. doz aşılamanın 20 milyon üzerine çıkmalı ki olumlu konuşabilelim. Şu an 10 milyondan fazla kişiye 2 doz birden yapıldı, 4 buçuk milyon kişi de hastalığı yendi. Buna tespit edilemeyen (asemptomatik) vakaları da ekleyin, bağışıklık oranı %30-40’larda demek. Aşılama arttıkça toplumsal bağışıklık da artacak, %50-60’ı geçtiği zaman rahat edeceğiz.”

  Tam kapanmanın ardından açılma nasıl olacak? İşte 17 Mayıs planı
  Tam kapanmanın ardından açılma nasıl olacak? İşte 17 Mayıs planı

  19 MAYIS’TAKİ KAPANMA VERİLERE BAĞLI

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tam kapanmanın 19 Mayıs tarihine kadar uzayıp uzamayacağı sorusuna “Böyle bir değerlendirmemiz bugün itibarıyla yok” şeklinde cevap vermişlerdi. Fakat her ikisi de açık kapı bıraktı ve 19 Mayıs’ı da kapsayacak 3 günlük ek uzatma için gelecek verilere işaret etti. Bu arada kapanma uzasa da uzamasa da hükümetin ‘kademeli’ açılış formülü üzerinde çalıştığı da biliniyor. Formüle göre ilk aşamada okulların açılması ve sınavların yapılması, 2. aşamada berber-kuaför, küçük esnaf ve AVM’lerin açılabileceği konuşuluyor. Restoran ve kafeler ise 3. üçüncü aşamada, dış mekân ve masa sınırlaması şartıyla, denkleme girebilecek.

  SON KAPATILAN YERLER İLK AÇILMALI

  Halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Nuriye Ortaylı 17 Mayıs sonrası, DSÖ’nün önerilerine göre, son kapatılan yerlerin ilk açılması gerektiğini söylüyor, bu kapsamda da önceliğin okullara verilmesi gerektiğini savunuyor. ‘Çocuklarımız 1 buçuk yıllarını kaybetti.” diyen Ortaylı bir an önce eğitime dönülmesinin şart olduğu konusunda vurgu yapıyor.

  Tabii bunun olması için de vaka sayılarının düşmesi, düştüğü noktada da kalması lazım.

  Prof. Dr. Ortaylı sınır kapılarının sıkı kontrol uygulanmaması/açık kalması halinde vaka sayılarının düşse bile 4-5 hafta sonra yeniden yükselebileceğine dikkat çekerek, şöyle örneklendiriyor: “Öncelikli hedef turizm değil vaka sayılarını düşürmek olmalı. İstanbul’da Hindistan ve Güney Afrika varyantları tespit edildi. Mutant virüsler gerçekten çok tehlikeli. 1: Sınırlar kontrol altına alınmalı, seyahat kısıtlamaları olmalı. 2: Şu an tam kapanma var ama nüfusun %50’den fazlası da aktif, çalışıyor. Bu da sıkıntılı. 3: Filyasyon ekipleri, herkese ulaşıyor ancak yaptıkları işin daha nitelikli olması lazım. Mesela, hastaları tek başına bırakmak yerine, hastaneler veya kurumlarda izole edebiliriz. İşyerlerine yaygın tarama yapabiliriz. Şu an sokaklarda bile tarama yapmamız lazım ki hastalığı belirtisiz atlatanları, az belirtisi olanları yakalayıp salgını kontrol altına alalım. Mayıs ayı başı alınan tedbirler meyvesini ancak 15-16 Mayıs gibi verir ve sonrasında alınacak önlemler ile bunun sürdürülebilir olması şarttır.” ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ