23.6 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Tam kapanmanın ardından açılma nasıl olacak? İlk nereler açılacak?

  Ramazan bayramının ardından sona erecek 17 günlük tam kapanma uygulamasının ardından açılmanın nasıl olacağı merak ediliyordu. İlk olarak okulların açılıp, sınavların başlaması ve küçük esnaf, kuaför ve avukatlık bürosu gibi iş yerlerinin açılması gündemde.

  29 Nisan’da başlayıp, 17 Mayıs’ta sona ermesi planlanan tam kapanma uygulamasının sonuçları ve uygulama sorunlarına dair değerlendirmeler masaya yatırılıyor.

  Şu anda 100 bindeki vaka sayısı 400 olarak tespit edildi ancak tam kapanma sonrası 100 binde vaka sayısının 100 e inmesi amaçlanıyor. Bunun için özellikle büyük şehirlerden kırsal kesimlere ve taşraya doğru yapılan seyahatlerin olumsuz sonuçları gündeme alındı. Lokal denetimlerin arttırılarak, site, apartman, köy içi hareketliliğin önlenmesi isteniyor.

  Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan’ın haberine göre, tam kapatma kararının ardından elde edilen sonuçlar izlenmeye başladı. Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve ilgili birimler, 17 günlük sürecin ardından yaşanabilecek olasılıkları değerlendiriyor.

  Günümüzde Türkiye’de 100 bin nüfusa düşen günlük vaka sayısı 400-500’ler civarında seyrediyor. Bunun 100’ün altına düşmesinin gerektiğine dikkat çekiliyor.

  RAKAMLAR TAKİP EDİLİYOR

  Bu hafta itibariyle vaka sayılarında daha hızlı düşüş beklendiği, ağır hasta sayısı ve can kayıplarındaki yüksekliğin ise bir süre daha böyle devam edeceği belirtildi.

  Test pozitifliğinde düşüş başladığı, şu anda testlerin pozitif çıkma oranının %13’e gerilediği öğrenildi. Bu rakamın tam kapanmanın ardından % 3-4’e düşmesinin beklendiği belirtildi. Hastane başvurularında %20 azalma görüldüğü, İstanbul’daki vaka sayısının da %40’tan %30’a gerilediği öne sürülüyor.

  ÖNCELİK SIRASI OKULLARDA

  Tam kapatma uygulamasının sona ermesinin ardından, önce okullar ve sınavların açılması gerektiği, sonraki adımda ise tek dükkan olarak tanımlanan küçük esnaf, kuaför ve avukatlık bürosu gibi mekanların açılabileceği ifade ediliyor.

  Kafe ve restoranların ise 3. aşamada, masa sınırlaması ve dış mekân koşuluyla açılmasının daha doğru olacağı belirtiliyor.

  KISITLAMALAR BİR SÜRE DAHA DEVAM EDECEK

  “Kimse, bayram dönüşünde her şeyin eskisi gibi olmasını beklemesin.” diyen uzmanlar, “Bu süreçte aşılamayı arttırıp vaka sayıları da istenen seviyeye gerilerse, ancak 17 gün önceki kısıtlamalara döneriz.

  Hafta sonları yine sokak kısıtlaması olur. Akşamları da kısıtlama devam eder. Vaka sayısı konusunda 10 binlerin altını zorlamalıyız. İlk hedefimiz çocukların okula gitmesini sağlamak. Sınavları yapmak. Aktif vaka sayılarımız %20’den fazla azaldı. Kısıtlamalar bir süre devam daha devam edecek” ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ