16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Tam kapanma etkisi: İstanbul’da düşüş yüzde 38

  Tam kapanma uygulamasının başlamasının ardından 1 hafta geride kaldı. Tablonun iyiye gittiğini belirten uzmanlar ancak yeterli etkinin henüz görülmediğini dile getiriyor.

  Koronavirüs vakalarında rekor artış görülmesinin ardından alınan tam kapanma kararı 29 Nisan Perşembe akşamı başladı. Kısıtlama uygulamaları sıkı denetimlerle devam ederken, bir haftalık bir süre de geride kaldı.

  Milliyet gazetesinden Mert İnan’ın haberinde uzmanlar tam kapanma uygulamasının ve kısıtlamaların vaka ve ölüm sayılarına olan etkisini değerlendirdi.

  “KALICI OLDUĞUNU SÖYLEMEK ZOR”

  “Kısıtlama ile birlikte elbette iyileşme var” ifadesini kullanan İstanbul Aile Hekimleri Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Tamur, fakat bu iyileşmenin kalıcı olduğunu söylememenin zor olduğuna dikkat çekti.

  “Vaka sayısı azalırken, hasta sayısında henüz bir azalma yok.” Diyen Tamur, “Ağır hasta ve temaslı sayımız ülke genelinde 500 bin civarında. Şu an için Gaziosmanpaşa, Bağcılar, Bahçelievler, Bayrampaşa ve Kağıthane halen en riskli ilçeler. Adalar, Silivri, Çatalca, Şile, Şişli Beşiktaş, daha iyi durumdaki yerleşim yerleri. Örneğin Beşiktaş’taki kırmızı risk oranı %29 düşerken, Bağcılar’daki düşüş sadece %2, Gaziosmanpaşa’da %3 seviyesinde. Bir hafta öncesine göre Kağıthane’deki kırmızı renk skalası %9 iyileşmiş. Kadıköy’deki azalma %15 olurken, Adalar’daki kırmızı risk oranı %58, Şile’de %43, Çatalca’da %36 olarak tespit edildi. Bu dönem için günlük ölüm sayısının 500’ü bulacağını tahmin ediyorduk, neyse ki bu rakamı görmedik. Ölüm sayıları yeni haftayla birlikte düşmeye başlayacaktır”.

  “BU KADAR HIZLI DÜŞÜŞ İLGİNÇ”

  Verilerde dikkat çeken bir detay olduğunu belirten Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz ise, “14-20 Nisan arasında günlük vaka ortalaması 60 bin bandındayken, bir hafta sonrası yani 21-27 Nisan haftasında bu oran 46 bine düşüyor. 28 Nisan ile 4 Mayıs haftasındaki vaka sayısının ortalaması ise 31 bin. Bu kadar hızlı bir düşüş ilginç. Vaka sayıları azalsa bile ölüm sayısındaki düşüşü 15 Mayıs tarihinden sonra görebiliriz. Yoğum bakım servislerindeki arkadaşlarımız hasta yoğunluğunun devam ettiğini ifade ediyor. Bu tablonun da terse dönmesi için 2 hafta geçmesi gerekiyor. 17 Mayıs’ta ölüm, vaka ve yoğun bakımlardaki azalmayı göreceğiz ancak pandemiden çıkış için aşı olmazsa olmaz” şeklinde konuştu.

  İSTANBUL’DA DÜŞÜŞ %38

  Bilgisayar ve Yazılım Uzmanı Zeki Berk düşüşe rağmen ülkenin %90’ının çok yüksek risk seviyesinde olduğuna dikkat çekerek, “Bazı illerdeki düşüş %50 seyrederken, İstanbul’daki oran ise %38 olarak göze çarpıyor. Ankara ve İzmir için de benzer oranlar söz konusu. Düşüşe rağmen ülkenin %90’ı çok yüksek risk seviyesinde yer alıyor. Ölüm oranları da hala yatay” dedi.

  Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nden Prof.Dr.Fatih Tank da, “Tüm illerde dünyanın hiçbir ülkesinde benzeri olmayan bir düşüş söz konusu. Sağlık Bakanlığı’nın verilerinde rakamsal hatalar oluyor. En çok düşüş olan iller yanlış verildi. Bu durum tedirgin ediyor.” İfadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ