23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Tam 218 gündür koronavirüsü atlatamıyor!

  Brezilya'da bilim insanları tam 218 gündür yakalandığı koronavirüsü atlatamayan hastayı araştırıyor.

  Brezilya günlerdir bu olayı konuşuyor. 218 gündür koronavirüsle mücadele eden hasta bilim adamlarını şok etti. Araştırmacılar hastadan alınan örneklerde virüsün, bazıları koronavirüsün insan vücuduna nüfuz etmesini sağlayan “spike” proteininde olmak üzere, mutasyona uğradığını tespit etti.

  Brezilya basınında yer alan habere göre, Sao Paulo Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, koronavirüse yakalanan ve 218 gündür hala iyileşmeyen bir hastaya rastladı.

  Koronavirüse yakalanmadan önce bağışıklık sistemini zayıflatan agresif bir kanser tedavisi gören 40’lı yaşlardaki erkek hastanın, 2020’nin Eylül ayının başlarında Kovid-19’a yakalandığı ve kendisine yapılan testlerin ancak Nisan 2021’de negatif sonuç verdiği aktarıldı.

  Hastada belirtilerin görülmeye başlamasından sonraki 6 ila 218. günler arasında yapılan bütün PCR testleri pozitif sonuç verdiğini belirten Sao Paulo Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorlarından Mendes Correa, ”virüs sadece vücutta bulunmuyor aynı zamanda çoğalıyordu da. Yani, bütün bu süreçte virüsü başkalarına bulaştırma riski mevcuttu.” dedi.

  Virüsün hastanın vücudunda bulaşıcı halde bulunduğuna dair testler, haftalık alınan örneklerle laboratuvar ortamında yürütülen çalışmalarda ortaya çıktı.

  Mendes-Correa, araştırmaya konu hastanın çoğu zaman hastanede kaldığını ancak kısa bir süre evde karantinada bulunduğunu hatırlatarak, “Virüsün çoğalma kapasitesi 196 gün boyunca üst üste sürekli ve kalıcı olarak gözlemlendi.” diye konuştu.

  Diğer taraftan, hastadan 2021 Ocak ve Nisan ayları arasında kan, idrar ve anal bölgeden alınan örneklerden yapılan analizlerde, araştırma süresinin çoğunda virüsün kalıcılığına rastlandığı belirtildi.

  Öte yandan, hastaya yapılan serolojik testlerin, hastanın koronavirüse karşı hiç antikor geliştirmediğini gösterdi.

  VİRÜS AYNI VÜCUTTA MUTASYONA UĞRADI

  Verilerin toplumda normal olarak gözlemlenen mutasyon sürecinin aynı bünye içinde gerçekleştiğini gösterdiğini ifade eden Mendes-Correa, ”Bu endişe verici bir durum, çünkü insan organizmasına daha iyi adapte olmuş viral varyantların ortaya çıkmasını desteklemektedir.” diye konuştu.

  Alişan’ın kardeşi Selçuk Tektaş koronavirüs nedeniyle yoğun bakımda

  Prof. Kadıoğlu: ”Gençler cinsel sağlıklarını yitirmek istemiyolarsa aşı olmak zorundalar”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ