21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Taburcu edilen Covid-19 hastaları aylar sonra hayatını kaybetti

  İngiltere’de Covid-19 tedavisi gören 48 bin kişinin kayıtları incelenerek yapılan bir araştırmada, taburcu edilen hastaların sekizde birinin öldüğü keşfedildi.

  Araştırmacılar, bu durumun Covid-19’un iyi huylu bir hastalık olmadığını kanıtladığını ifade ederek, taburcu olan hastaların yakından takip edilmesi konusunda uyardı. Corona virüsün ciddi solunum problemlerine neden olduğu yaygın olarak bilindiği, ancak hastalığın kalp, karaciğer ve böbrekler gibi diğer organları ciddi bir şekilde zarar verdiği belirtildi.

  İngiliz bilim insanları, insanları koronavirüs yüzünden hastanede yatanların yaklaşık üçte birinin taburcu edildikten sonraki dört ay içinde ileri tedavi için yeniden hastaneye başvurduğu ve yine aynı dönem içinde hastaların sekizde birinin hayatını kaybettiğini ortaya çıkardı.

  Koronavirün kaygılandıran uzun süreli etkileri üzerine doktorlar, organ hasarının erken belirtilerini ve virüsün yol açtığı diğer komplikasyonları belirlemek için eski Covid-19 hastalarını takip etti.

  48 bin kişinin sağlık kayıtları incelendi

  İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi, Leicester Üniversitesi ve London College Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Covid-19 sebebiyle hastanede tedavi gören ve 31 Ağustos 2020 tarihine kadar taburcu olan yaklaşık 48 bin  kişinin tıbbi kayıtlarını, genel popülasyonda eşleşen bir kontrol grubundan alınan kayıtlarla karşılaştırdı. Kayıtlar, birtakım solunum, böbrek, kalp, diyabet ve karaciğer gibi metabolik hastalıklar için yeniden kabul, ölüm ve teşhis oranlarını analiz etmek için kullanıldı.

  140 gün sonra üçte biri yeniden hastaneye başvurdu

  Araştırmanın sonuçlarında  ortalama 140 günlük bir takip süresinden sonra hastaneden taburcu olan koronavirüs hastalarının yaklaşık üçte birinin yeniden hastaneye yatırıldığı ve sekizde birinin ise yaşamını yitirdiği saptandı. Bu oranların kontrol grubunda görünenden çok daha yüksek olduğu kaydedildi.

  London College Üniversitesi Sağlık Bilişimi Enstitüsü’nden Dr. Amitava Banerjee, bunun çok ciddi bir durum olduğunun altını çizerek, “Burada kesin olarak Covid-19’un iyi huylu bir hastalıktan çok uzak olduğunu gösteriyoruz. Organ bozukluğunu erken teşhis edebilmemiz için Covid-19  sonrası hastaları izlememiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

  4 aydan fazla süren açıklanamayan semptomlar çoğunlukla “post-Covid sendromu” ya da “uzun Covid” olarak tanımlanıyor. Fakat doktorlar hala enfeksiyonun yol açabileceği uzun vadeli organ hasarı kalıpları üzerinde çalışmalarına devam ediyor ve sebebi henüz tam olarak bilinmiyor.

  70 yaş altındakiler risk altında

  Kontrol grubuna oranla eski Covid hastalarında yeni kalp ve solunum hastalıkları, diyabet teşhisi ve birden fazla organın işleviyle alakalı sorunlar ortaya çıktı. Ayrıca taburcu edildikten sonra çoklu organ işlev bozukluğunun 70 yaşın altındaki hastalarda daha yüksek olduğu ifade edildi.

  Öte yandan çalışma, diyabet, kalp hastalığı ve solunum hastalıkları gibi hali hazırda bulunan durumların insanları ciddi Covid-19 hastalığı riskine soktuğu ve enfeksiyonun kendisinin bu tür tıbbi sorunlara yol açabileceğini ortaya çıkardı.

  Banarjee, şimdiye kadar böbrek hastalığı, kalp hastalığı ve diyabeti Covid-19 hastaları için risk faktörleri olarak düşünme eğiliminde olduklarını fakat bu hastalıkların aynı zamanda Covid-19’un da komplikasyonları olduğunu belirtti.

  İngiliz Tabipler Birliği sendikası tarafından haftalık olarak yayınlanan hakemli bir tıp dergisi olan BMJ’de yer alan çalışmanın yazarları, “Riskteki artış yaşlılarla sınırlı değildi ve etnik kökenler arasında tek tip değildi. Covid-19 sonrası sendromun teşhisi, tedavisi ve önlenmesi, organa veya hastalığa özgü yaklaşımlar yerine entegre yaklaşımlar gerektirir ve risk faktörlerini belirlemek için acil araştırmalara ihtiyaç vardır. Bulgularımız, Covid-19 ile ilişkili sorunların hastaneler ve daha geniş sağlık sistemleri üzerindeki uzun vadeli yükünün önemli olabileceğini gösteriyor ” şeklinde konuştu.

  Aşılama etkisi: İngiltere sürü bağışıklığına yaklaştı, AB geride kaldı

  TÜBİTAK’ın geliştirdiği aşı DSÖ’nün Covid-19 aşı adayları listesinde

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ