28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Sürü bağışıklığı hangi ülkede ne zaman kazanılır?

  Covid 19 salgınında sürü bağışıklığı ne zaman kazanılacak? Hangi ülkede ne kadar süreye ihtiyaç var. İşte cevapları

  Covid 19 sürü bağışıklığı

  Covid 19 salgını mutasyonlu virüslerle dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Herkesin en çok merak ettiği konu ise hayatın ne zaman normale döneceği. İşte bu soruyu  Amerikan Bloomberg kanalının yaptığı bir hesaplama ile cevaplamış. Bloomberg’in yaptığı hesaba göre eğer aşı dağıtımı mevcut hızla devam ede ve yeni varyantlara karşı etkisini devam ettirirse küresel sürü bağışıklığının kazanılması 7 yıl sürebilir.

  Covid 19’a karşı dünyada şimdiye kadar 124 milyon kişinin aşılandığı belirtildi. Sürü bağışıklığı için ülke nüfusunun yüzde 75’inin aşı olması gerektiği ön görülüyor. Bloomberg’in hesabına göre aşılama konusunda en hızlı hareket eden İsrail 2 ay sonra, ABD ise 2022’de sürü bağışıklığını kazanmış olur.

  Sağlık Bakanlığı, aşılama sonrasında görülebilecek yan etkileri ve aşının yan etkileriyle karşılaşıldığında yapılacakları açıkladı.

  İsrail 2 ay, İngiltere 6 ay sonra sürü bağışıklığı kazanır

  İsrail aşılamanın en hızlı yapıldığı ülke ve 2 ay içerisinde nüfusunun yüzde 75’inde aşılanma tamamlanmış olacak. Ülkede Pfizer ile Alman BioNTech’in ortak geliştirdiği aşı uygulanıyor. İngiltere’de aşılamada ön sıralarda. Yoğun şekilde Oxford Üniversitesi ile AstraZenaca’nın ortak geliştirdiği aşının yoğun şekilde uygulandığı Birleşik Krallık’ta 6 ay sonra sürü bağışıklığı kazanılması öngörülüyor.

  Türkiye birçok Avrupa ükesinin önünde yer alıyor

  Türkiye ile ilgili iki doz aşıya göre hesaplama yapıldı. Buna göre Türkiye’nin ise 2.6 yıl sonra nüfusunun yüzde 75’ini aşılayarak sürü bağışıklığı kazanması bekleniyor. 2.6 yıllık süre, 3.2 yıl ile Almanya, 3.4 yıl ile Brüksel ve 3.9 yıl ile Hollanda gibi birçok Avrupa ülkesinin önünde. Tüm dünya nüfusunun ise yüzde 75’ini aşı ile buluşmasının 7 yıl sürmesi öngörülüyor.  Yeni aşılar ve tedavilerin bulunması ile bu sürecin kısalacağı da beklentiler arasında. Yapılan modelleme 67 ülkeden gelen günlük aşı verilerine göre gerçekleştirildi.

  Eş zamanlı mücadele önemli!

  Dünyada sürü bağışıklığının ne zaman kazanılacağı merak edile dursun Dünya Sağlık Örgütü yaptığı açıklama ile yaklaşık 2.5 milyar nüfusu olan 130 ülkede bugüne kadar tek bir doz bile aşı yapılamadığını bildirdi.

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünyada aşı dağıtımı ve aşıya erişimle ilgili büyük bir adaletsizlik olduğunu dile getirdi. Covid 19 salgını ile mücadelede aşılanmanın önemini vurgulalayan Genel Direktör Ghebreyesus, eş zamanlı mücadele verilmemesi durumunda salgın ile ilgili başlangıç noktasına dönüleceğine dikkat çekti.

  Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı kapsamında, 145’e yakın yoksul ülkede nüfusun yüzde 3,3’ünün 2021 yılının ortasına kadar aşılanması planlanıyor. (Hürriyet)

  Pandemide Avrupa ülkelerinde eğitim nasıl sürüyor?

  Yeni Güney Afrika virüsü, hastalananları bir daha hasta ediyor

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ